To będzie czwarta już edycja tej imprezy. Festiwal otworzą 12 lipca Strachy Na Lachy, a zakończy 14 lipca Lora Szfran. 13 lipca zaś olsztyńskiej publiczności zaprezentuje się Lech Janerka.
12 lipca (czwartek)
Grupa Strachy na Lachy to niegdysiejsza Międzymiastówka Muzykująca Grabaż oraz Grabaż + Ktoś Tam Jeszcze. Formacja stworzona przez Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego i Andrzeja „Kozaka” Kozakiewicza – założycieli punk-rockowego zespołu Pidżama Porno. Zespół powstał dziesięć lat temu i już po kilku miesiącach zdołał wydać debiutancki krążek pt. „Strachy na Lachy”, na którym, obok piosenek autorstwa „Grabaża”, znalazły się kultowe szlagiery z dawnych lat, m.in. piosenka z filmu „Stawiam na Tolka Banana” oraz „Nim wstanie dzień” – kompozycja Krzysztofa Komedy do słów Agnieszki Osieckiej. W kolejnych latach zespół wydał jeszcze pięć znakomitych płyt: „Piła Tango” (2005), „Autor” (2007), „Zakazane piosenki” (2008), „Dodekafonia” (2010) i „Dekada” (2011), wydana z okazji 10-lecia grupy. Dziś Strachy na Lachy to jeden z najpopularniejszych zespołów w kraju, który inspiruje oryginalnością rockowego grania, zespoloną z poetyckimi tekstami „Grabaża”. Największe przeboje formacji to m.in., „Dzień dobry, kocham cię”, „Piła tango”, „Czarny chleb i czarna kawa”, najnowszy „Awangarda, jazz i podziemie” oraz „Żyję w kraju”, który błyskawicznie wspiął się na szczyt listy przebojów radiowej „Trójki”.
Skład zespołu:
Krzysztof „Grabaż” Grabowski – śpiew, gitara
Andrzej „Kozak” Kozakiewicz – gitara
Rafał „Kuzyn” Piotrkowiak – perkusja
Longin „Lo” Bartkowiak – gitara basowa
Mariusz „Maniek” Nalepa – konga, gitara, harmonijka ustna, śpiew
Arkadiusz „Pan Areczek” Rejda – akordeon, instrumenty klawiszowe
13 lipca (piątek)
Lech Janerka to jeden z najpopularniejszych polskich rockmanów. Ten wybitny kompozytor, basista i autor tekstów na polskiej scenie pojawił się już pod koniec lat 70. Założył wtedy zespół o nazwie Klaus Mitffoch, którego debiutancka i jedyna jak dotąd płyta uznawana jest za jedną z najważniejszych w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Dziennikarze „Magazynu Muzycznego” uznali ją za płytę 30-lecia, zaś czytelnicy „Tylko Rocka” za najlepszy krążek lat 80. Pod kątem ekspresji album przywoływał na myśl twórczość zespołów punk-rockowych, jednak charakteryzował się znacznie bardziej rozbudowaną harmonią i większą melodycznością. Teksty natomiast odnosiły się do szarej rzeczywistości PRL-u.
W kolejnych latach Janerka poświęcił się karierze solowej. Dotychczas światło dzienne ujrzało aż siedem płyt, z czego pierwsza „Historia podwodna” do dziś przez krytyków uznawana jest za kultowe i ponadczasowe dzieło. Natomiast „Fiu Fiu” z 2002 roku zaowocowało dwoma Fryderykami w kategoriach Płyta Alternatywna i Autor Rocku. Bez wątpienia warto zagłębić się wraz z Lechem Janerką w pełną kultowych dźwięków historię polskiej muzyki rockowej.
14 lipca (sobota)
Lora Szafran, jedna z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek jazzowych, na polskiej scenie obecna od wczesnych lat 80. Już jako studentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach współpracowała z grupą Walk Away. Jej prawdziwa kariera rozpoczęła się jednak od zwycięstwa w Międzynarodowym Konkursie Wokalistów Jazzowych w 1984 roku. Zaraz potem wielokrotnie występowała z zespołem „Swing Orchestra Cracow”, a w latach następnych związała się z grupą „New Presentation”, z którą nagrała dwie płyty. W 1994 roku bardzo nowatorsko potraktowała muzykę Fryderyka Chopina – wspólnie z Bernardem Maselim nagrała płytę pt. „Tylko Chopin” z tekstami Justyny Holm. Kolejne lata to Big Stars, czyli zespół założony wraz z Patrycją Golą i Beatą Bednarz. Po rozwiązaniu grupy w 2010 roku Lora Szafran skupiła się jednak na karierze solowej. Nagrała ciepłą i melodyjną, choć pełną elektronicznych pejzaży muzycznych płytę „Sekrety życia według Leonarda Cohena”. Efekty jej pracy nad tym niezwykłym hołdem ku twórczości mistrza poznamy podczas sobotniego wieczoru, ostatniego podczas tegorocznego Festiwalu Piosenki Inteligentnej Bez Lipy.
Start wszystkich koncertów – godzina 21.00
Bilety na każdy koncert w cenie 15 zł do kupienia w Galerii Rynek MOK przy ul. Stare Miasto 24/25 i w Spichlerzu MOK przy ul. Piastowskiej 13.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz