Majonez Kętrzyński to znana i ceniona marka regionalna, nieodłącznie kojarzona z Warmią i Mazurami. Produkcja rozpoczęła się w 1962 roku, w tym samym, kiedy w Polsce nadawanie zaczęła radiowa „Trójka”, mali widzowie obejrzeli premierowy odcinek wieczorynki „Jacek i Agatka”, The Beatles nagrali swój pierwszy singiel „Love me do”, a Marilyn Monroe zaśpiewała pamiętne „Happy Birthday” prezydentowi J.F. Kennedy’emu. I choć w naszym kraju były to trudne czasy PRL, nie brakowało im uroku i symboli, które do dziś budzą sentymenty.
Wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z beztroską młodością czy dzieciństwem, jak guma Donald, wata cukrowa czy oranżada z saturatora. I oczywiście z ukochanym Majonezem Kętrzyńskim.
Po wielu dekadach zarząd firmy uznał, że ze względu na okoliczności, obecną sytuację na rynku i inne oczekiwania klientów, nadszedł czas na poważne decyzje dotyczące losu Majonezu Kętrzyńskiego.
- Musimy ogłosić koniec pewnej epoki Majonezu Kętrzyńskiego - mówi Piotr Majewski, prezes Spółdzielni Pracy Produkcyjno-Handlowej w Kętrzynie. - Przez ponad pół wieku gościł on w domach naszych klientów podczas świąt, ważnych uroczystości rodzinnych, spotkań towarzyskich. Był na stołach podczas wesel, chrzcin, osiemnastek, urodzin, imienin. To wiele uroczystych chwil i jesteśmy dumni, że mogliśmy w nich uczestniczyć, dodając im smaku. Ale czasy są takie, że nie można stać w miejscu.
Prezes Majewski podkreśla, że koniec pewnej epoki kultowego majonezu z Warmii i Mazur to dobra okazja, by wrócić do wspomnień z nim związanych.
- Mówimy „do zobaczenia” – podkreśla P. Majewski. – Wierzę, że otwiera się przed nami nowy, jeszcze ciekawszy rozdział. Pracujemy ze wszystkich sił, aby znów z radością zaspokoić gusta naszych klientów. Czym? Tego jeszcze nie mogę zdradzić, zatem proszę o cierpliwość.
Spółdzielnia Pracy Produkcyjno-Handlowa w Kętrzynie istnieje od 1945 roku. Początkowo zajmowała się produkcją kawy zbożowej i naturalnej. Później w ofercie pojawiały się kolejne propozycje, m.in. Piernik Kętrzyński, babka piaskowa, musztarda stołowa, oleje czy sosy. W ostatnich latach słynęła zwłaszcza z produkcji Majonezu Kętrzyńskiego.
Komentarze (12)
Dodaj swój komentarz