Przypomnijmy, w styczniu tego roku prezydent Olsztyna wydał zarządzenie powołujące komisję ds. zbadania zarzutów stosowania mobbingu przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Przypomnijmy, placówką od jesieni 2015 roku kieruje animatorka kultury Agnieszka Kołodyńska.
Decyzję prezydenta dyrektorka MOK-u przyjęła ze spokojem, wyjaśniając, że zarzuty to insynuacje, które godzą w jej dobre imię. Dyrektor MOK-u poinformowała również, że zamierza wytoczyć w tej sprawie proces.
Podczas gdy wyniki kontroli ratuszowej komisji nie są jeszcze znane, gotowy raport z kontroli ma już Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie.
Kontrola przeprowadzona w placówce w styczniu i lutym tego roku wykazała między innymi, że 19 z 39 pracowników MOK-u stwierdziło występowanie działań lub zachowań charakterystycznych dla mobbingu.
Jak czytamy w raporcie, 11 pracowników odpowiedziało twierdząco na pytanie czy występuje wobec nich agresja słowna (obraźliwe uwagi, używanie wulgaryzmów, szydzenie, reagowanie krzykiem, stosowanie aluzji w sposób bezosobowy). Również 11 osób stwierdziło, że w ich przypadku ma miejsce niekorzystny, w porównaniu z innymi pracownikami, sposób respektowania prawa do wynagrodzeń i urlopów (np. odmowa lub skracanie urlopów, pozbawianie premii), a 9 osób stwierdziło, że byli ignorowani lub lekceważeni. Dokładnie 7 osób potwierdziło zlecanie zadań sprzecznych lub bezsensownych, a 6 osób zlecanie zadań znacznie poniżej posiadanych kwalifikacji i umiejętności.
- Pięciu pracowników stwierdziło, że z powodu mobbingu pojawiły się u nich problemy zdrowotne. Ogółem 13 osób stwierdziło, że działania mobbingowe stosuje pracodawca, a 6 osób, że inny pracownik – informuje Andrzej Słowik, Z-ca Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie.
Kontrola wykazała również, że dochodziło do naruszania przepisów o czasie pracy i niewypłacania pracownikom w odpowiedniej kwocie (zaniżania) dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej.
Inspektor stwierdził ponadto nierzetelne ewidencjonowanie czasu pracy pracowników MOK, m.in. w związku z niestosowaniem pojęcia doby pracowniczej przy rozliczaniu czasu pracy. Z przedłożonych harmonogramów pracy wynikało na przykład, że w dniu 24 listopada 2016 jednej z pracownic wyznaczono pracę w godzinach 9.00-22.00, to jest przez 13 godzin, przy czym jednej godziny ponad wymiar 12 godzin nie oznaczono jako pracy w godzinach nadliczbowych. Podobnie było w przypadku innego pracownika, któremu w dniu 4 listopada 2016 roku wyznaczono pracę w godzinach 9.00-22.00, czyli przez 13 godzin, nie zaznaczając, że doszło do przekroczenia normy dobowej.
- Czas wolny za pracę w godzinach nadliczbowych oddawano pracownikom w stosunku 1:1, bez wniosku pracownika na piśmie, zamiast w korzystniejszym stosunku 1:1,5 - informuje Andrzej Słowik.
Inspektorat stwierdził również, że 43 pracownikom wypłacono nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy w 2016 roku. Takich nagród nie przyznano trojgu pracowników, będących w konflikcie z kierownictwem MOK. Nagrody otrzymało natomiast m.in. 8 pracowników pracujących krócej niż rok.
Z kontroli wynika, że w MOK-u ma miejsce konflikt między częścią pracowników, głównie z działu animacji kulturalnej, a kierownictwem MOK-u.
- W wyniku kontroli, inspektor pracy skierowała do pracodawcy wystąpienie zawierające 20 wniosków dot. usunięcia nieprawidłowości w zakresie przepisów prawa pracy. Ponadto do Prezydenta Olsztyna skierowano wniosek o zapewnienie, w ramach nadzoru nad działalnością Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, stosowania przez pracodawcę wobec zatrudnionych pracowników metod komunikacji i reguł postępowania zgodnych z zasadami współżycia społecznego. W stosunku do osoby odpowiedzialnej za popełnienie wykroczeń przeciwko prawom pracowników, inspektor pracy zastosowała karę grzywny w drodze mandatu w wysokości 1000 złotych. Inspektor pracy skierowała także do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa określonego w art. 218 § 1 kodeksu karnego, polegającego na złośliwym lub uporczywym naruszaniu praw pracownika – czytamy w raporcie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz