Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2011-04-15 12:25

Iwona Starczewska

Kontrolowali busy

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji wraz z inspektorami Transportu Drogowego kontrolowali busy. Na szesnaście kontrolowanych pojazdów, aż w dwunastu ujawniono nieprawidłowości.

reklama
Radiowozy i charakterystyczny zielono-biały samochód inspektorów można było zobaczyć wczoraj w Ostródzie i Morągu. Działania ostródzkiej drogówki, funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego z Olsztyna oraz pracowników Wydziału Komunikacji w Ostródzie miały na celu weryfikację zapisów zawartych w dowodach rejestracyjnych busów, dotyczących wpisów wartości masy własnej i maksymalnej ilości pasażerów, jaka może być przewożona pojazdem.Funkcjonariusze ważyli kursujące regularnie busy, żeby sprawdzić, czy dane zawarte w dowodach rejestracyjnych pojazdów odpowiadają stanowi faktycznemu.

Podczas akcji busy, które zjechały z trasy i oczekiwały na wyjazd na przystankach końcowych, za radiowozami wjeżdżały na zalegalizowaną wagę, gdzie dokonywany był pomiar. Inspektorzy zważyli 16 pojazdów, z czego w 12 przypadkach stwierdzono niezgodności masy własnej. Wpisana do dowodów rejestracyjnych dopuszczalna ilość osób, która może być przewożona tymi busami, została nieprawidłowo oznaczona. W efekcie, aby dokonać niezbędnych korekt, zatrzymano dowody rejestracyjne pojazdów. Największa różnica pomiędzy masą pojazdu wpisaną w dowód rejestracyjny a rzeczywistą, którą ujawniono podczas działań, to 1000 kg. W każdym z ujawnionych wczoraj wypadków, Inspektorat Transportu Drogowego będzie powiadamiał organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Funkcjonariusze sprawdzali także stan trzeźwości oraz w jakim stanie technicznym są busy, które codziennie dowożą tysiące mieszkańców do pracy. Zatrzymano kolejne trzy dowody rejestracyjne za zły stan techniczny busów. Kwestia przewozu pasażerów w ilości zgodnej z warunkami i parametrami technicznymi pojazdu, ma kluczowe znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa przewożonych osób, jak i innych uczestników ruchu.


Jak powiedział Kazimierz Królczyk z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów WORD w Olsztynie "Takie nieprawidłowości są niedopuszczalne. Przerabianie busów w istotny sposób wpływa na bezpieczeństwo później przewożonych nim osób, jak i innych uczestników ruchu. Warto zwrócić uwagę, jak zwiększona masa pojazdu wpływa na skuteczność układu hamulcowego. Oczywistym jest, że droga hamowania wydłuża się. Istotna jest także kwestia rozłożenia środka ciężkości w busie. W tych przerobionych może nawet dojść do tego, że tor jazdy pojazdu będzie zupełnie inny, niż by chciał kierowca. Po przerobieniu
busów na te do przewożenia większej niż dwie liczby osób, ciężko mówić o dostosowaniu do tego klimatyzacji, czy ogrzewania. Kolejna zmiana w konstrukcji - montaż okien, obniża trwałość karoserii".

Źródło: KWP Olsztyn/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl