Dziś jest: 25.11.2024
Imieniny: Erazma, Katarzyny
Data dodania: 2020-03-12 19:00
Ostatnia aktualizacja 2020-03-13 11:50

Cezary Kapłon

Koronawirus. Co robić, gdy ktoś z rodziny zachoruje na Covid-19? [AKTUALIZACJA]

Koronawirus. Co robić, gdy ktoś z rodziny zachoruje na Covid-19? [AKTUALIZACJA]
Osoby przebywające na kwarantannie powinny zostać w domu i zdawać relacje o stanie swojego zdrowia inspektorowi sanitarnemu i funkcjonariuszom policji
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Chory oczywiście jest hospitalizowany. W województwie warmińsko-mazurskim działa pięć szpitali, które mogą przyjmować osoby cierpiące na chorobę Covid-19, wywołaną przez koronawirusa. Wśród nich są m.in. szpital dziecięcy w Olsztynie czy szpital w Ostródzie. Obecnie w tej drugiej placówce przebywają dwie osoby, u których wynik testu był pozytywny.

reklama

Co zatem z osobami, z którymi chory miał kontakt? Chodzi tu zwłaszcza o najbliższą rodzinę, bądź współpracowników. Według wytycznych Ministerstwa Zdrowia, takie osoby, jeżeli są zdrowe, przebywają na kwarantannie – domowej lub szpitalnej. Nakładana jest ona przez państwowego powiatowego lub granicznego inspektora sanitarnego.

Kwarantanna trwa 14 dni od momentu styczności z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie. Według wytycznych nie można wtedy opuszczać miejsca kwarantanny a także spotykać się z innymi osobami. Jeżeli ten drugi warunek nie może być spełniony chociażby ze względu, że z kimś mieszkamy, wtedy należy zachować bezpieczny odstęp – 1,5 metra.

Co ważne, niestosowanie się do procedur, poskutkuje otrzymaniem mandatu karnego w wysokości 5 tys. zł!

Osoby poddane kwarantannie są zobowiązane do informowania państwowej inspekcji sanitarnej na temat stanu zdrowia. Inspektorzy kontaktują się telefonicznie. Od wtorku kontrole mają prowadzić także umundurowani policjanci.

Wypracowaliśmy mechanizm objęcia opieką osób, które są objęte kwarantanną. Do drzwi każdej osoby objętej kwarantanną zapuka policja, zapyta, czy wszystko w porządku, cy czegoś nie trzeba, ale też potwierdzi, czy osoba objęta kwarantanną jest tam, gdzie powinna być. To nie jest czas wolny, gdy możemy iść do sklepu, wyjść z psem na spacer, czy po bułki. To czas, gdy musimy być w domu, tam, gdzie powinniśmy przebywać – powiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

AKTUALIZACJA: Co z osobami, które potrzebują zrobić zakupy lub mają zwierzęta (psy), z którymi trzeba wyjść na spacer? O tym poradniki nie informują. Zapytaliśmy o to Krzysztofa Guzka, rzecznika wojewody. 

Takie osoby powinny w pierwszej kolejności skorzystać z pomocy rodziny, sąsiadów czy wolontariuszy, którzy zrobią zakupy i zostawią je pod drzwiami. Pomocą służą także właściwe jednostki samorządu terytorialnego, właściwe jednostki organizacyjne pomocy społecznej (GOPS, MOPS), przy współpracy z policją. Psa najlepiej oddać komuś pod opiekę na dwa tygodnie – poinformował nas Krzysztof Guzek.

Gdzie szukać pomocy?

Osoby mające kontakt z poddanymi kwarantannie w ciągu ostatnich 48 godzin powinny poinformować o tym fakcie inspektora sanitarnego, który podda je obserwacji, tj. muszą przez najbliższe dwa tygodnie dwukrotnie w ciągu dnia badać temperaturę ciała. Jeżeli pojawią się u nich objawy koronawirusa, tzn. wysoka gorączka powyżej 38 stopni, problemy z oddychaniem, duszności, suchy kaszel czy ból w kościach, muszą poinformować inspektora sanitarnego lub zadzwonić do szpitala zakaźnego. W razie wątpliwości warto zadzwonić pod numer: 800 190 590, aby otrzymać zalecenia, e-receptę oraz e-zwolnienie, bez potrzeby wychodzenia z domu.

 

Na co powinny zwracać uwagę osoby starsze?

Ministerstwo zdrowia apeluje, żeby w miarę możliwości seniorzy pozostali w domach, ponieważ duże skupiska ludzi to miejsce, gdzie w łatwy sposób można zostać zarażonym koronawirusem lub innym patogenem.

Prosimy o otoczenie szczególną opieką osób starszych i innych osób o obniżonej odporności. W szczególności chodzi o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych, a także po prostu rozmowę.

– zaapelował Główny Inspektor Sanitarny.

Najważniejsze wytyczne, aby ustrzec się przed koronawirusem to: częste i dokładne (trwające pół minuty) mycie rąk, unikanie dotykania oczu, ust i nosa, regularne mycie i dezynfekcja powierzchni dotykowych, w tym stołów, biurek, krzeseł, klamek czy włączników światła. Czyścić powinniśmy także telefon oraz komputer. GIS wspomniał także o właściwym nawadnianiu organizmu (2 litry wody dziennie) oraz zdrowym odżywianiu, czyli jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Ponadto, podczas kichania czy kaszlu należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką.

Premier Mateusz Morawiecki na środowej konferencji prasowej dodał, że powinniśmy również zrezygnować z tradycji podawania sobie dłoni przy powitaniu. Zamiast tego można się ukłonić.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Jasiek 2020-03-13 06:51:21 37.47.*.*
    Zamiast na testery dali kasę na tvpis.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3

www.autoczescionline24.pl