Co zatem z osobami, z którymi chory miał kontakt? Chodzi tu zwłaszcza o najbliższą rodzinę, bądź współpracowników. Według wytycznych Ministerstwa Zdrowia, takie osoby, jeżeli są zdrowe, przebywają na kwarantannie – domowej lub szpitalnej. Nakładana jest ona przez państwowego powiatowego lub granicznego inspektora sanitarnego.
Kwarantanna trwa 14 dni od momentu styczności z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie. Według wytycznych nie można wtedy opuszczać miejsca kwarantanny a także spotykać się z innymi osobami. Jeżeli ten drugi warunek nie może być spełniony chociażby ze względu, że z kimś mieszkamy, wtedy należy zachować bezpieczny odstęp – 1,5 metra.
Co ważne, niestosowanie się do procedur, poskutkuje otrzymaniem mandatu karnego w wysokości 5 tys. zł!
Osoby poddane kwarantannie są zobowiązane do informowania państwowej inspekcji sanitarnej na temat stanu zdrowia. Inspektorzy kontaktują się telefonicznie. Od wtorku kontrole mają prowadzić także umundurowani policjanci.
– Wypracowaliśmy mechanizm objęcia opieką osób, które są objęte kwarantanną. Do drzwi każdej osoby objętej kwarantanną zapuka policja, zapyta, czy wszystko w porządku, cy czegoś nie trzeba, ale też potwierdzi, czy osoba objęta kwarantanną jest tam, gdzie powinna być. To nie jest czas wolny, gdy możemy iść do sklepu, wyjść z psem na spacer, czy po bułki. To czas, gdy musimy być w domu, tam, gdzie powinniśmy przebywać – powiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
AKTUALIZACJA: Co z osobami, które potrzebują zrobić zakupy lub mają zwierzęta (psy), z którymi trzeba wyjść na spacer? O tym poradniki nie informują. Zapytaliśmy o to Krzysztofa Guzka, rzecznika wojewody.
– Takie osoby powinny w pierwszej kolejności skorzystać z pomocy rodziny, sąsiadów czy wolontariuszy, którzy zrobią zakupy i zostawią je pod drzwiami. Pomocą służą także właściwe jednostki samorządu terytorialnego, właściwe jednostki organizacyjne pomocy społecznej (GOPS, MOPS), przy współpracy z policją. Psa najlepiej oddać komuś pod opiekę na dwa tygodnie – poinformował nas Krzysztof Guzek.
Gdzie szukać pomocy?
Osoby mające kontakt z poddanymi kwarantannie w ciągu ostatnich 48 godzin powinny poinformować o tym fakcie inspektora sanitarnego, który podda je obserwacji, tj. muszą przez najbliższe dwa tygodnie dwukrotnie w ciągu dnia badać temperaturę ciała. Jeżeli pojawią się u nich objawy koronawirusa, tzn. wysoka gorączka powyżej 38 stopni, problemy z oddychaniem, duszności, suchy kaszel czy ból w kościach, muszą poinformować inspektora sanitarnego lub zadzwonić do szpitala zakaźnego. W razie wątpliwości warto zadzwonić pod numer: 800 190 590, aby otrzymać zalecenia, e-receptę oraz e-zwolnienie, bez potrzeby wychodzenia z domu.
Na co powinny zwracać uwagę osoby starsze?
Ministerstwo zdrowia apeluje, żeby w miarę możliwości seniorzy pozostali w domach, ponieważ duże skupiska ludzi to miejsce, gdzie w łatwy sposób można zostać zarażonym koronawirusem lub innym patogenem.
Prosimy o otoczenie szczególną opieką osób starszych i innych osób o obniżonej odporności. W szczególności chodzi o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych, a także po prostu rozmowę.
– zaapelował Główny Inspektor Sanitarny.
Najważniejsze wytyczne, aby ustrzec się przed koronawirusem to: częste i dokładne (trwające pół minuty) mycie rąk, unikanie dotykania oczu, ust i nosa, regularne mycie i dezynfekcja powierzchni dotykowych, w tym stołów, biurek, krzeseł, klamek czy włączników światła. Czyścić powinniśmy także telefon oraz komputer. GIS wspomniał także o właściwym nawadnianiu organizmu (2 litry wody dziennie) oraz zdrowym odżywianiu, czyli jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Ponadto, podczas kichania czy kaszlu należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką.
Premier Mateusz Morawiecki na środowej konferencji prasowej dodał, że powinniśmy również zrezygnować z tradycji podawania sobie dłoni przy powitaniu. Zamiast tego można się ukłonić.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz