Za czas kwarantanny można ubiegać się o wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy albo zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia społecznego. Na początku izolacja obowiązywała wyłącznie osobę, która wróciła z zagranicy, jednak od 31 marca kierowane są na nią także współlokatorzy.
To oznacza, że domownicy również mają prawoo do pobierania zasiłku chorobowego, nawet jeśli nie mają objawów choroby.
- Podstawą do wypłaty zasiłku w tej sytuacji jest oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy lub o odbywaniu jej razem z osobą powracającą z zagranicy. Oświadczenie należy złożyć w terminie do trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny – mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.
Oświadczenie należy złożyć do pracodawcy, a osoby, które mają własną działalność – do ZUS. Można to zrobić internetowo na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Pracodawcy i ZUS mogą zweryfikować dane w Sanepidzie. Jeśli inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu z kwarantanny, to należy to zgłosić do pracodawcy lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
- Prawo do świadczeń chorobowych podczas kwarantanny mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy mogą otrzymać świadczenia, jeśli opłacają dobrowolne składki chorobowe – dodaje Anna Ilukiewicz.
Osoby, które przebywają na kwarantannie i pobierają świadczenie, nie mogą wykonywać obowiązków zawodowych. Wyjątkiem są zawody związane z branżą medyczną oraz osoby, które pobierają dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem placówki i świadczą pracę w ramach dyżuru medycznego w godzinach innych niż czas zwolnienia od pracy w związku z opieką nad dzieckiem.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz