Weekendowe wydarzenie poprzedziła czwartkowa konferencja prasowa, w której udział wzięli prof. Jerzy Przyborowski - rektor Uniwersystetu Warmińsko-Mazurskiego, Marcin Kuchciński - wicemarszałek województwa, Piotr Grzymowicz - prezydent Olsztyna, Wacław Krankowski - prezes Polskiego Związku LA Masters i Tomasz Jankowski - sekretarz Organizacji Środowiskowej AZS woj. warmińsko-mazurskiego, a także członek komitetu organizacyjnego mistrzostw - Krystyna Pieczulis i Ryszard Szparak - olimpijczyk z Moskwy (1980).
- Nie mieliśmy jeszcze możliwości oficjalnej inauguracji stadionu, który przeszedł modernizację, dlatego tym bardziej jestem dumny, że impreza takiej rangi będzie pierwsza, jaka odbędzie się na naszym obiekcie - powiedział prof. Jerzy Przyborowski.
Marcin Kuchciński zwrócił uwagę na fakt, iż to jedna z pierwszych, większych imprez sportowych po przerwie związanej z pandemią.
- Tęsknimy za uprawianiem sportu oraz kibicowaniem zawodnikom. Promujemy zdrowy tryb życia, bo nie ma wieku nieodpowiedniego do uprawiania sportu. Życzę wszystkim zawodnikom zdrowej i sportowej rywalizacji - mówił wicemarszałek województwa, a także w przeszłości siatkarz.
- Lekka atletyka do znakomita lekcja kształtowania charakteru. Mam nadzieję, że obecność tak wspaniałych zawodników, jak Ryszar Szparak czy Krystyna Pieczulis, którzy napisali historię sportu w naszym mieście, będzie zwiastować niezapomniane emocje - przyznał natomiast prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
Na stadionie w Kortowie oprócz różnych dystansów biegowych, rywalizacja toczy się w skoku w dal, trójskoku i skoku wzwyż, jak również w rzucie: dyskiem, młotem i oszczepem, a także w pchnięciu kulą.
Najmłodszy zawodnik ma 35 lat, natomiast najstarszy 88 lat. Organizatorzy przygotowali ponad 800 medali. Podczas całego wydarzenia odbędzie się aż 350 dekoracji, bowiem medale w poszczególnych konkurencjach odbierają zawodnicy także z poszczególnych kategorii wiekowych.
Na stadionie w Kortowie można spotkać wielu znakomitych swego czasu sportowców, m.in. czterokrotnego mistrza olimpijskiego, trzykrotnego mistrza świata i dwukrotnego mistrza Europy, byłego rekordzistę świata w chodzie sportowym - Roberta Korzeniowskiego, a także wicemistrzynie Europy z 1973 roku, wielokrotną mistrzynię Polski i cały czas aktualna rekordzistkę kraju w pchnięciu kulą (19,58 m) Ludwikę Chewińską (rekord został ustanowiony 45 lat temu – 26 czerwca 1976 roku).
Pierwsze mistrzowstwa Polski weteranów przeprowadzono w 1991 roku. W tym roku po raz pierwszy gospodarzem wydarzenia jest stolica Warmii i Mazur. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Komentarze (9)
Dodaj swój komentarz