Krzysztof Daukszewicz jest znanym w kraju poetą, felietonistą, satyrykiem, artystą estradowym, kompozytorem, autorem sztuki teatralnej oraz kilkunastu książek. Kapituła przyznała mu nagrodę „za dokonania dziennikarskie i literackie, jego wieloletni związek z regionem Warmii i Mazur oraz wierność własnym przekonaniom, których – tak jak patron Nagrody, wybitny redaktor i pisarz, autor m.in. znanego w świecie apokryfu „Według Judasza” – nie zmienia w zależności od pogody i koniuktury politycznej“. Red. Jacek Panas, syna pisarza i członek kapituły podkreślił, że „właśnie takich ludzi wspierał i promował Henryk Panas, gdy był naczelnym redaktorem miesięcznika „Warmia i Mazury”“.
Ogłoszenie komunikatu o przyznaniu nagrody 11 września 2020 roku wiąże się z 35-leciem śmierci Henryka Panasa, natomiast uroczystość wręczenia statuetki autorstwa znanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, przełożone zostało – ze względu na epidemię koronawirusa – na 4 stycznia 2021 roku, w 109. rocznicę urodzin Patrona Nagrody.
Patronat honorowy nad Nagrodą im. Henryka Panasa objął marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
/red./
Kapituła obradowała w składzie:
Jerzy Domański – prezes SDRP, redaktor naczelny „Przeglądu”
Marek Wawrzkiewicz – prezes ZLP
Jacek Panas – dziennikarz radiowy, syn patrona Nagrody
Ewa Domeracka-Sadowska – reprezentująca marszałka województwa
Marek Książek – przewodniczący oddziału SDRP
Andrzej Cieślak – prezes oddziału ZLP
Katarzyna Leśniowska – członkini oddziału SDRP, sekretarz Kapituły
Krzysztof Daukszewicz urodził się w 1947 roku w Wichrowie koło Dobrego Miasta. W latach 70. ubiegłego wieku był dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie, gdzie współtworzył kabaret „Gwuść”. Po wyjeździe w 1978 roku do Warszawy występował w stołecznych kabaretach, był także kierownikiem literackim „Teatru na Targówku”. W 1986 roku zdobył III nagrodę na międzynarodowym konkursie w Jugosławii za antywojenną farsę „Cycek“. W latach późniejszych był stałym felietonistą tygodnika „Przegląd”, a od 2005 roku jest cotygodniowym gościem popularnego programu TVN „Szkło kontaktowe”. W 2011 roku brał aktywny udział w akcji promocyjnej „Mazury cud natury”. Mimo stałego adresu w Warszawie często przebywa na Warmii i Mazurach, spędzając wolny czas na łowieniu ryb i tworzeniu na łonie przyrody nowych utworów. Jest m.in. laureatem przyznawanej w Olsztynie Nagrody im. Biskupa Krasickiego oraz nagrody marszałka województwa (2019) za całokształt twórczości artystycznej i przywiązanie do Warmii i Mazur. Ostatnio wydał, wraz z synem Aleksandrem, książkę „Nareszcie w Budapeszcie”.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz