Dziś jest: 30.10.2024
Imieniny: Edmunda, Przemysława
Data dodania: 2024-07-27 12:49

Łukasz Czarnecki-Pacyński

''Ledowe oświetlenie kroczące'' to przyszłość polskich ulic

''Ledowe oświetlenie kroczące'' to przyszłość polskich ulic
Zdjęcie ilustracyjne do artykułu
Fot. Lena Lighting

Nadeszła nowa generacja oświetlenia ulicznego, nowoczesne oprawy ledowe. Dzięki nim będzie można odnotować nie tylko znaczące oszczędności w publicznych budżetach, ale także uwolnić mieszkańców od skutków „świetlnego smogu”. Wśród wielu miast i gmin w Polsce także Olsztyn i Dywity zdecydowały się podążać w tym kierunku.

reklama

W artykule Gmina Dywity. W Różnowie boją się świetlnego smogu pisaliśmy o mieszkańcach Różnowa w gminie Dywity, którzy obawiają się „świetlnego smogu” – czyli zanieczyszczenia przestrzeni publicznej zbyt dużą ilością światła produkowanego przez uliczne lampy. Zgubne skutki tego zjawiska dla zdrowia ludzi są przedmiotem badań medycznych, a rada na to jest prosta. Wystarczy bowiem zainstalować w ulicznych lampach czujniki ruchu, które włączają pełną moc oświetlenia tylko wtedy, kiedy jest ono naprawdę potrzebne, żeby oświetlić drogę w nocy przechodniowi. Poza tym lampy świecą tylko na ok. 30% mocy, na ulicy nie ma przysłowiowych „egipskich ciemności” ale nie ma także opisanego wyżej „świetlnego smogu”, wpływającego na rozstrój zdrowia osób narażonych na długotrwałe przebywanie w jego zasięgu. Poza tym korzystają na tym bardzo finanse publiczne, kiedy gmina znacząco mniej płaci za prąd potrzebny do oświetlenia miast i wsi.

Mieszkańcy Różnowa poprosili więc swojego wójta o zainstalowanie czujników ruchu pozwalających na przygaszanie punktów świetlnych w nowych lampach zaplanowanych na nowej, mało uczęszczanej ulicy. Takie rozwiązania stosuje już z powodzeniem kilka dużych, polskich miast i w swoim piśmie do wójta mieszkańcy okolic pętli w Różnowie także o tym fakcie przypomnieli. W odpowiedzi wójt gminy Dywity Daniel Zadworny napisał, że gmina przygotowała „optymalne rozwiązanie”, polegające na tym, że nowozainstalowane lampy będą miały „wąski kąt rozsyłu światła, oraz będą wyposażone w urządzenie, które zmienia natężenie światła w zależności od pory dnia”. Będzie ono ulegać zmniejszeniu w późnych godzinach wieczornych oraz nocnych.

Podobne rozwiązania są od pewnego czasu wprowadzane w stolicy Warmii i Mazur. – Jako miasto Olsztyn nie mamy się czego wstydzić - komentuje olsztyński radny Mirosław Arczak. – Traktów komunikacyjnych oświetlonych lampami ledowymi jest w mieście coraz więcej, że wymienię tu choćby ulicę Kościuszki, Park Jakubowo, tereny nad Jeziorem Ukiel czy Park Centralny. Na uwagę zasługuje tutaj tak zwane "światło kroczące". To rozwiązanie polega na tym, że lampy oświetlające dany trakt komunikacyjny pozostają w stanie pewnego przygaszenia i dopiero, kiedy czujniki ruchu zarejestrują obecność osób pieszych lub pojazdów, kolejne punkty świetlne rozjaśniają się na pewien niezbyt długi czas, wystarczający na to, aby droga ruchu była dobrze widziana w ich zasięgu. Wciąż mamy jeszcze w Olsztynie kilka tysięcy lamp sodowych, pochłaniających o wiele więcej energii, niż nowoczesne lampy ledowe i powinny one zostać wymienione w możliwie krótkim czasie.

Jak informuje rzecznik olsztyńskiego Zarządu Dróg, Zieleni Transportu Michał Koronowski mamy obecnie w mieście 365,25 km linii kablowych oświetleniowych oraz 12107 sztuk źródeł światła – w tym 3528 sztuk opraw LED i 8579 sztuk opraw wyładowczych. Trochę więc jeszcze potrwa, zanim te drugie zostaną wymienione na ledowe. Dotąd zmodernizowano pod tym względem: odcinek ul. Towarowej z dojazdem do węzła obwodnicy Wójtowo, oświetlenie przedłużenia ul. Pstrowskiego – dojazdu węzła Wschód, ul. Żurawiej, ul. Kresowej, ul. Wiosennej, ul. Wołodyjowskiego, Łynostrady, oświetlenie ciągu pieszo-rowerowego między ulicami Kanta i Mroza, oświetlenie zewnętrznego dla ul. Jerzyka, ul. Skowronka i ul. Wróbla.. Do zadań modernizacyjnych zalicza się zakończenie przebudowy ul. Partyzantów, ul. Leonharda, przebudowa odc. ul. Jagiellońskiej, modernizacja oświetlenia parku im. Janusza Kusocińskiego. Wybudowano również doświetlenia 12 przejść dla pieszych wydatnie podnosząc bezpieczeństwo przechodniów na przejściach, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej. Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego przyznał z tego tytułu Olsztynowi główną nagrodę w konkursie na Najlepsze Inwestycje Oświetleniowe roku 2019.

W roku 2020 realizowano z kolei w Olsztynie głównie zadania inwestycyjne związane z rozbudową sieci oświetlenia miejskiego. Wśród nich: oświetlenie ul. Smerfów, oświetlenie zbiornika retencyjnego przy ul. Bukowskiego, doświetlenie 8 przejść dla pieszych, oświetlenie ciągu pieszego przy ul. Martyniaka. Dodatkowo przeprowadzono realizację zadań Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, w ramach których wybudowano oświetlenie plaży osiedlowej na osiedlu Gutkowo oraz oświetlenie alejki pomiędzy ul. Grabowskiego a ul. Grzegorzewskiej.

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

  • rtk 2024-07-29 09:45:25 2a00:f41:8e6:*
    Dywity obawiają się "świetlnego smogu", ale nie obawiają się za to patodeweloperki...Taka nowoczesna gmina.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
  • Mieszkaniec 2024-07-27 17:14:56 2a00:f41:c3e:*
    W parku centralnym też już taki oszczędzający system przyciemniania ale już nie ma tzn pewnie coś im się zepsuło i jak zwykle nie ma kasy na naprawę ale fakt jest faktem że lampy już się nie przyciemniają. Ponadto rozwalonych koszy na śmieci nie zastępują nowymi a obie toalety publiczne nie działają na stałe, bo psuli a koszty naprawy duże. Najlepiej wziąć kasę z unii, utrzymywać przez 5 lat bo trzeba a potem niech sobie gnije na powietrzu i nie tylko czekać na protokół zniszczenia i prowizję dla konsultantów projektu ;)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Leon 2021-10-12 14:51:04 93.105.*.*
    Park Kusocińskiego przeraża, ciemno strasznie. Oświetlona jakoś główna aleja chodź i tak słabo to wygląda, a boczne alejki których dużo jest przyprawiają o strach ciemnica. Fontanna obok plac zabaw duża Górka to skrajna ciemność bez latarni. W parku też żadnych kamer.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
  • Niestety olsztyniak 2021-10-12 05:45:57 37.30.*.*
    Na Tuwima pusty parking przy basenie oświetlony jak murawa stadionu piłkarskiego i tak całą noc ale co tam działki się sprzeda jak kasy braknie w budżecie albo puści się bajkę dla durni olsztyńskich że tranwaje są eko i to oszczędność
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 4
  • Ciemności egipskie 2021-10-11 12:18:44 5.184.*.*
    Olsztyn- Puszkina , dzięki tym ledowym lampom mamy tu ciemno jak doopie u murzyna. Czekamy na śnieg , wtedy będzie jaśniej. Nasi włodarze kochają bardziej pieniądze niż swoich podatników
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 6
  • Podatnik 2021-10-11 10:55:05 94.254.*.*
    Zdjęcie do artykułu jest doskonałym przykładem patologicznej relacji projektanta z prywatną firmą produkującą w tym przypadku oświetlenie. W przypadku przykładu z ilustracji do skutecznego oświetlenia wystarczyłaby co 2 lampa. A tak inwestor ( w tym przypadku zapewne jakiś samorząd) zapłacił 100% więcej za oświetlenie niż powinien.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 3

www.autoczescionline24.pl