Water City Index to coroczny ranking miast, w którym oceniany jest rozwój metropolii, oraz dużych i średnich miast w Polsce pod kątem gospodarki wodnej. Zestawienie definiuje mocne i słabe strony, oraz potrzeby i wyzwania w zakresie zarządzania „niebieską infrastrukturą". Oceny dokonywano uwzględniając trzy kategorie: Życie, Zagrożenie oraz Gospodarka i Społeczeństwo.
Ranking tworzony jest od pięciu lat. W poprzednim zestawieniu Olsztyn znalazł się na 11 pozycji wśród miast powiatowych. W najnowszym WCI stolica województwa warmińsko-mazurskiego jest 2 – za Słupskiem, a przed Rzeszowem.
Na uroczystej gali we Wrocławiu pojawił się prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. W rozmowie z naszym portalem podkreślił, że na przestrzeni ostatnich lat zrealizowano w mieście wiele zadań w zakresie szeroko pojętej gospodarki wodnej.
- Jeszcze przed wejściem do Unii Europejskiej prowadziliśmy duży projekt dotyczący gospodarki wodno-ściekowej. Została wybudowana niezbędna sieć kanalizacji deszczowej i zmodernizowano stare sieci. Zostały wykonane seperatory na odpływach wód deszczowych, które odprowadzamy z terenów utwardzonych do rzeki Łyny. Wtedy zmodernizowaliśmy też naszą oczyszczalnię ścieków, wprowadzając trójstopniowy system oczyszczania: mechaniczno-biologiczno-chemiczny. Natomiast w ostatniej perspektywie unijnej prowadziliśmy dwa duże projekty związane z systemem zagospodarowania wód opadowych – powiedział Grzymowicz.
Prezydent Olsztyna podkreślił znaczenie inwestycji związanych ze zbiornikami retencyjnymi, które z jednej strony odpowiadają za odbieranie wód opadowych, a z drugiej strony stanowią tereny rekreacyjno-wypoczynkowe dla mieszkańców. - Chodzi chociażby o zbiornik przy alei Sikorskiego, niedaleko ul. Puchalskiego. Są ławeczki, place zabaw, fontanna, oczko wodne. Posadzono tam około 160 drzew – zaznaczył i dodał, że zazielenianie Olsztyna prowadzone jest również przy okazji nowej inwestycji tramwajowej (posadzono ok. 3000 drzew). - Odbetonowujemy nasze miasto – powiedział.
Prezydent Grzymowicz zwrócił też uwagę na inwestycje w inne tereny zielone. W ostatnich latach, bazując na funduszach unijnych, zrewitalizowano istniejące i powołano do życia nowe parki. Chodzi o 15 takich zielonych miejsc m.in. park Górka Jasia, park Podzamcze, park Centralny, planty miejski oraz inne mniejsze, znane jako parki kieszonkowe, które niejednokrotnie powstawały z inicjatywy mieszkańców.
Nie bez znaczenia według prezydenta Olsztyna są też działania podjęte w kwestii bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o Regionalne Centrum Bezpieczeństwa, dzięki, któremu osoby odpoczywające nad olsztyńskimi jeziorami (które stanowią 10% powierzchni miasta), są odpowiednio wcześniej informowane o potencjalnym zagrożeniu np. wynikającym ze zmieniających się warunków atmosferycznych. System obejmuje zasięgiem Olsztyn oraz 6 gmin ościennych: Dywity, Barczewo, Purdę, Stawigudę, Gietrzwałd, Jonkowo.
W rankingu Water City Index poza miastami na prawach powiatu wzięto pod uwagę metropolie oraz miasta średniej wielkości. W pierwszej kategorii triumfował Wrocław przed Krakowem i Bydgoszczą. W drugiej najlepszy okazał się Żywiec przed Orzeszem i Kołobrzegiem. W opracowywaniu rankingu brał udział m.in. prof. dr hab. Jerzy Hausner, założyciel Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, były wicepremier oraz minister gospodarki, pracy i polityki społecznej w rządzie SLD (2003-2005),
Komentarze (25)
Dodaj swój komentarz