Kariera polityczna Lidii Staroń
Lidia Staroń na początku kariery politycznej związała się z Platformą Obywatelską, której była członkinią do 2015 roku. Potem pozostała bezpartyjna. Do senatu w wyborach z tego samego roku wystartowała z listy własnego komitetu - "Lidia Staroń - Zawsze po stronie ludzi". Skutecznie ubiegała się o reelekcje do senatu aż do 2023 roku.
To od działalności społecznej Staroń rozpoczęła swoją przygodę z polityką. Współtworzyła m.in. stowarzyszenie obrony spółdzielców, a także była członkinią Rady ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem przy Ministrze Sprawiedliwości. Nierzadko pojawiała się w programie "Sprawa dla reportera" Elżbiety Jaworowicz w stacji TVP1. Jej rolą była pomoc ludziom w sprawach sądowych i komorniczych [CZYTAJ: Wypij i Staroń nie wchodzą, Wróbel i Kaliszuk z mandatem. Oni będą reprezentować Olsztyn w parlamencie].
Nadal "po stronie ludzi"?
Po nieudanej reelekcji do senatu, Staroń założyła w 2023 roku fundację "Zawsze po stronie ludzi". Jej głównym celem jest ułatwienie dostępu do pomocy prawnej ludziom zagrożonym wykluczeniem społecznym, np. ze względu na mniejsze zasoby materialne. "Zawsze po stronie ludzi" w swoich założeniach ma także edukować społeczeństwo w zakresie prawa oraz działać na rzecz zmian w prawie.
- Moja obecna działalność, jeżeli chodzi o pomoc ludziom, zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym grupom, jest bardzo podobna do tej, kiedy byłam senatorem. Razem ze współpracującym ze mną prawnikiem piszemy różnego rodzaju pisma, wezwania, interwencje, skargi, zawiadomienia do prokuratury, jaki i projekty zmian w prawie - tłumaczy portalowi Olsztyn.com.pl była senatorka. - Radzimy, rozmawiamy, negocjujemy, często okazuje się, że mediacja jest najlepszym i najszybszym rozwiązaniem.
* * *
Czytaj również: Ustępująca senator Lidia Staroń zakłada fundację. ''Traktowałam tę pracę jako służbę'' [WIDEO]
* * *
Jak edukować o prawie?
W styczniu 2024 roku fundacja zorganizowała warsztaty edukacyjne na temat cyberprzestępczości. Uczestnicy mogli się dowiedzieć jak chronić siebie i swoje dane w Internecie.
Wyjaśniono także zjawiska, które zagrażają naszemu bezpieczeństwu w sieci, np. popularny "phishing" (podobne do "fishing" po ang. "łowienie ryb"), gdzie oszust podaje się za kogoś innego, aby wyłudzić dane ofiary.
Była senatorka, w związku z warsztatami, zamieściła na swoim Facebooku edukacyjnego posta z najpopularniejszymi metodami oszustw wraz z wyjaśnieniami terminów.
- Myślę, że o prawie trzeba edukować od najmłodszych lat . To przede wszystkim szkoła powinna być miejscem, które uczyni z młodych ludzi świadomych obywateli, dla których różnorodne pojęcia i czynności prawne, przestaną być czarną magią, a staną się czymś normalnym - mówi Lidia Staroń.
I kontynuuje: - Prawo dotyczy nas wszystkich i jest elementem codziennego życia: kupno, sprzedaż, kredyt, umowa. Spotykamy się z nim na każdym kroku i tego w zdecydowanej większości, niestety, nie rozumiemy. Nie czytamy, podpisujemy bez zastanowienia, a przecież nieznajomość prawa, nie chroni nas przed skutkami jego nieprzestrzegania.
Po czym dodaje: - Wiele spraw i interwencji, które podejmujemy, nie miałoby w ogóle miejsca, gdyby osoby zainteresowane, były bardziej uważne, ostrożne, a przede wszystkim, świadome.
Działalność fundacji "Zawsze po stronie ludzi"
W bieżącym roku fundacja ma w planach stworzenie informatorów-poradników na tematy prawne oraz projekty nowych ustaw. Cały czas mogą się także zgłaszać osoby chcące uzyskać pomoc.
- Prośbę o pomoc czy interwencję, wraz z dokładnym opisem sprawy, najlepiej złożyć drogą elektroniczną na adres: [email protected] lub [email protected]. Jednocześnie apeluję o cierpliwość i wyrozumiałość, ponieważ takich maili dostajemy kilkanaście / kilkadziesiąt dziennie – opowiada była senatorka. - Część z nich to kontynuacja spraw wszczętych wcześniej (ponad 150), do tego każdego dnia dochodzą nowe...
Proces udzielania pomocy zazwyczaj jest długi i pracochłonny. Każda sprawa jest kwestią bardzo indywidualną, a fundacja otrzymuje pytania dotyczące wielu obszarów. Kolejność czy szybkość interweniowania zależy od wielu kwestii.
- Jednocześnie trzeba podkreślić, że działam wyłącznie społecznie, zdecydowana większość nakładów finansowych pochodzi z moich prywatnych zasobów - podkreśla Staroń. I dodaje: - Dlatego w tym miejscu chciałabym także zaapelować o wsparcie finansowe fundacji, bez którego nie będziemy w stanie funkcjonować, a które niewątpliwie zwiększy naszą możliwość niesienia pomocy.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz