Przypomnijmy, projekt budowy ''Łynostrady'' został zgłoszony przez stowarzyszenia ''Wizja Lokalna'' i ''Forum Rozwoju Olsztyna'' jako propozycja do realizacji w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. W sierpniu, zespół odpowiedzialny za weryfikację wniosków odrzucił projekt budowy. Zespół uznał, że inwestycji nie da się zrealizować za ustalony milion złotych. Pomysłodawcy projektu nie zgodzili się jednak z opinią zespołu i zapowiedzieli walkę o projekt.
- Zdajemy sobie sprawę że projekt wymaga podziału na etapy. Dlatego we wniosku pisaliśmy o podziale na etapy. Będziemy się odwoływać - informował nas jeszcze w sierpniu Łukasz Tworkowski, jeden z inicjatorów projektu Łynostrada.
Dziś już wiadomo, że odwołanie pomysłodawców – przyniosło efekt. Projekt został ostatecznie zweryfikowany pozytywnie, co jak wskazują organizatorzy, jest sukcesem przede wszystkim samej procedury Budżetu Obywatelskiego.
- Byliśmy przekonani, że wniosek skonstruowaliśmy prawidłowo, dlatego skorzystaliśmy z zapisu o możliwości złożenia odwołania, który został wprowadzony do Budżetu Obywatelskiego w tym roku. Cieszymy się, że urzędnicy ostatecznie dopuścili projekt do głosowania i dali mieszkańcom możliwość poparcia tej ważnej z punktu widzenia miasta inicjatywy – mówią Piotr Pokora, Paweł Klonowski i Łukasz Tworkowski.
Wnioskodawcy „Łynostrady” nie poprzestali na samym zgłoszeniu pomysłu, a intensywnie włączyli się w jego promocję. W niecałe dwa tygodnie profil inicjatywy na portalu społecznościowym Facebook polubiło już ponad 630 osób. Powstały też pierwsze wizualizacje przedsięwzięcia, które w przyszłości może stanowić o charakterze miasta.
- Wizualizacje mają co prawda charakter poglądowy, jednak już teraz pokazują, jak wielki potencjał drzemie w terenach położonych nad Łyną. Jest to potencjał póki co niewykorzystany, jednak z pomocą mieszkańców mamy nadzieję to wkrótce zmienić - podkreślają zgodnie autorzy projektu. Łynostrada ma docelowo połączyć ze sobą wszystkie parki i miejsca rekreacyjne, w tym Las Miejski, Park Podzamcze, Park Centralny, Park Mleczna, Park Korczaka i tereny zielone Brzezin, tworząc spójny kompleks parkowo-rekreacyjny – dodają.
Organizatorzy postanowili również skonfrontować założenia z rzeczywistością, dlatego już w najbliższą sobotę (dnia 4 października 2014 roku) o godzinie 12 zapraszają wszystkich chętnych na wspólną przejażdżkę rowerową trasą planowanej inwestycji połączoną z dyskusją na temat projektu Łynostrady. Szczegóły wydarzenia znajdziecie tu->
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz