Kiedy materac piankowy jest najlepszym wyborem?
Najwięksi producenci materacy wypuszczają na rynek ich dwa rodzaje: modele sprężynowe oraz piankowe. Jako trzeci rodzaj często uznaje się materace hybrydowe, które są połączeniem obu konstrukcji. Trudno stwierdzić, który z rodzajów sprawdza się najlepiej. Żeby znaleźć model idealny dla siebie, należy dobierać jego cechy pod kątem indywidualnych potrzeb.
Materace piankowe opierają się na jednolitym bloku lub mieszance stabilnej pianki, która podtrzymuje całą konstrukcję. W ich wierzchniej warstwie znajduje się pianka wysokoelastyczna lub termoplastyczna, której zadaniem jest jak najdokładniej dopasować się do naturalnego kształtu ciała. Dzięki temu piankowe materace są w stanie zapewnić nie lada wygodę, a także świetne podparcie kręgosłupa i zmęczonych mięśni. Elastyczność piankowych modeli doceniają osoby sypiające na boku, kiedy biodra i ramiona idealnie wpasowują się w giętką piankę.
Po materace piankowe często sięgają także alergicy. Wszystkie pianki stosowane przez topowych producentów takich jak Hilding Anders to materiały, w których strukturze widoczne są maleńkie kanaliki wentylacyjne. To przez nie z wewnątrz materaca odprowadzana jest zebrana wcześniej wilgoć i ciepło. Dzięki stałej wentylacji, w materacu nie mogą rozwijać się żadne drobnoustroje, pleśń, ani grzyby.
Rodzaje pianek w materacach piankowych Hilding
W materacach marki Hilding znaleźć można pianki wysokoelastyczne, termoplastyczne oraz lateks.
- Pianki wysokoelastyczne to materiały trwałe i odporne na odkształcenia. Dzięki swojej elastyczności są w stanie świetnie dopasować się do ciała i właściwie podeprzeć kręgosłup. Pianki te są także bardzo higieniczne – przez wszystkie swoje warstwy stale przepuszczają powietrze.
- Pianka termoplastyczna w materacach Hilding nosi nazwę Visco i pojawia się w modelach uznawanych za najwygodniejsze. Wykonuje się z niej wierzchnią warstwę materacy. Podczas gdy niemal wszystkie znane tego rodzaju materiały reagują na nacisk ludzkiego ciała, pianka Visco dopasowuje się do niego pod wpływem wytwarzanego ciepła.
- Lateks to naturalny, hipoalergiczny, stale wentylowany materiał. W materacach doceniany jest on przede wszystkim za swoją stabilność, przy zachowaniu dużej elastyczności. Lateksowe materace często polecane są dla osób o dużej wadze ciała lub par, u których występuje duża różnica wagi.
Jak wybrać odpowiedni materac piankowy dla siebie?
Przy wyborze materaca koniecznie należy zwrócić uwagę na jego twardość, która w dużej mierze odpowiada za właściwe podparcie kręgosłupa i utrzymanie go w fizjologicznej pozycji. Twardość materaca dobiera się głównie pod kątem wagi ciała – im jest ona większa, tym materac powinien być twardszy, aby móc ją właściwie podeprzeć. Jeśli wybierze się model zbyt miękki, ciało za bardzo zapadnie się w jego powierzchnię, przez co kręgosłup ułoży się w nienaturalnym łuku. Jeżeli natomiast materac będzie zbyt twardy, jego wierzchnia warstwa nie dopasuje się należycie do kształtu ciała, przez co mięśnie nie zostaną podparte i nie zregenerują się w pełni.
Marka Hilding Anders opisuje twardość swoich materacy za pomocą czterostopniowej skali od H1 do H4.
- H1 to materace bardzo miękkie dla osób ważących maksymalnie 50 kg.
- H2 to modele średnio miękkie, polecane przy wadze od 50 do 80 kg.
- H3 to materace średnio twarde, idealne dla osób o wadze między 80 a 100 kg.
- H4 to modele bardzo twarde, z których korzystać powinny osoby ważące więcej niż 100 kg.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz