Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2017-08-10 08:57

Iwona Starczewska

Miasto otworzy nowe publiczne przedszkole

Od września tego roku w Olsztynie powstanie kolejne, publiczne przedszkole. W pozostałych placówkach należących do gminy brakuje miejsc dla maluchów, a prywatne placówki, które mogły przygotować dodatkowe miejsca z gminnej dotacji nie były zainteresowane współpracą z miastem w pełnym zakresie.  

reklama

Dotąd zgodnie z prawem gmina miała obowiązek zapewnić opiekę w przedszkolach - jeśli ich rodzice wyrażą taką wolę - dzieciom w wieku 4-6 lat. W sytuacji gdy nie ma wolnych miejsc w placówkach publicznych musiała je zorganizować w prywatnych placówkach. Od września tego roku, zgodnie z nową ustawą, miasto będzie musiało również zapewnić miejsca dla wszystkich 3-latków.

Miejsc w publicznych placówkach brakuje, dlatego miasto ogłosiło konkurs dla prywatnych placówek oferujących opiekę przedszkolną. Niepubliczne przedszkola mogły liczyć na dotację na utworzenie dodatkowych miejsc dla maluchów.

Okazuje się jednak, że niepubliczne placówki nie zapewniły niezbędnej liczby miejsc, by miasto mogło spełnić ustawowy wymóg.

Konieczne stało się więc zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach miejskich. Dlatego też olsztyńscy radni podczas najbliższej, sierpniowej sesji zdecydują o utworzeniu nowej placówki.

Przedszkole miejskie nr 8 ruszy od września tego roku. Będzie włączone w strukturę Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 przy ulicy Melchiora Wańkowicza 1.

Ile na otwarcie nowego przedszkola wyda miasto? Jak liczą urzędnicy – będzie to jednorazowy wydatek związany z dostosowaniem obiektu do wymogów bhp i ppoż. Samo funkcjonowanie przedszkola nie spowoduje wzrostu wydatków z budżetu miasta. To bowiem ta sama kwota, którą miasto musiałoby podzielić w ramach dotacji pomiędzy niepubliczne placówki chcące stworzyć nowe miejsca dla maluchów, które nie dostały się do publicznych przedszkoli. Szacuje się, że uruchomienie placówki kosztować więc będzie około 200 tysięcy złotych.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Jadwiga_Misiak 2017-08-10 10:24:23 79.184.*.*
    Na jednym ze spotkań w Wydziale Oświaty UMO podjęto uchwałę o likwidacji oddziałów przedszkolnych w podstawówkach. Wszyscy wiedzieli wówczas, że rząd PiS wprowadzi reformę szkolnictwa związaną z likwidacją gimnazjów i co istotne z likwidacją obowiązku szkolnego dla 6-cio latków, które pociągną za sobą reorganizację systemu oświaty podlegającego samorządom gminnym. UMO ogłosił, po tegorocznej rekrutacji do przedszkoli, przetarg na zapewnienie miejsc dla przedszkolaków którzy nie otrzymali miejsca w przedszkolach publicznych. Wybrano dwie placówki niepubliczne które zapewnią miejsca przedszkolakom. Jak widać to za mało. Utworzenie przedszkola w Zespole Szkół Ogólnokształcących może być związane z "wyludnianiem się" tego rejonu z uczniów podstawówek. Pierwszą decyzją UMO Wydziału Oświaty była zmiana obwodów szkół podstawowych. Te działania wyglądają na improwizację. Mimo wszystko ważnym jest aby dzieci miały zapewnione miejsca w przedszkolach.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl