Nowe lampy są wyposażone w sterownik umożliwiający podłączenie ich do miejskiego systemu zarządzania oświetleniem. Dzięki temu natężenie światła będzie dostosowywać się do natężenia ruchu, pogody oraz pory dnia.
- Nieustannie poszukujemy racjonalnych rozwiązań, które są nie tylko nowoczesne ale także pozwalają rozsądnie oszczędzać pieniądze – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna – Pierwsze testowe oprawy LED pojawia się przy ulicy 1 Maja – dodaje prezydent.
W ostatnim czasie wiele gmin w całym kraju decydowało się na wyłączanie ulicznych latarni w czasie nocy, w ramach poszukiwania oszczędności budżetowych. Minusem takiego podejścia jest zmniejszenie komfortu mieszkańców, a także spadek ich poczucia bezpieczeństwa. Kilka miast w Polsce wybrało inne rozwiązanie: inwestycję w oświetlenie uliczne LED. Jednym z nich jest Olsztyn.
W Olsztynie ilość opraw wynosi 8, 8 tys. o mocy 0,17 KW, opłaty za energię wynoszą ok. 2,7 mln złotych rocznie. W przypadku modernizacji oświetlenia i zastosowania opraw LED-owych z redukcją mocy z 0,093 KW do 0,072 KW, rachunek za energię byłby o ponad połowę mniejszy. Natomiast oszczędność finansowa dla miasta w skali roku wyniosłaby ponad 1,3 mln. złotych. To ponad 13 mln złotych oszczędności wygenerowanych w ciągu 10 lat. Natomiast sam okres zwrotu takiej inwestycji następuje już po 5 - 6 latach funkcjonowania systemów LED.
Póki co nowe oświetlenie w Olsztynie jest w fazie testów.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz