Dziś jest: 26.11.2024
Imieniny: Delfiny, Konrada
Data dodania: 2024-11-26 08:30

Aleksandra Sawczuk

Zatrudnienie młodych osób na polskim rynku pracy. Olsztyńskie licealistki zamierzają obalić stereotypy

Zatrudnienie młodych osób na polskim rynku pracy. Olsztyńskie licealistki zamierzają obalić stereotypy
Olsztyńskie nastolatki, w ramach startu w ogólnopolskiej olimpiadzie pn. "Zwolnieni z teorii", przyglądają się problemowi zatrudnienia młodych osób na rynku pracy
Fot. Action Youth

Zdarza się, że kwestia zatrudniania młodych osób wchodzących dopiero na rynek pracy wywołuje kontrowersje. Powodem są zwykle warunki, które niekoniecznie pasują każdej ze stron. Temat postanowiło zgłębić pięć olsztyńskich licealistek, w ramach projektu Action Youth, z którym nastolatki startują w XI edycji ogólnopolskiej olimpiady pn. „Zwolnieni z teorii”. Przedsięwzięcie przeznaczone jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów i polega na tworzeniu własnych projektów społecznych.

reklama

Założenia akcji

Załoga projektu Acion Youth skupia się na kwestii zatrudniania młodych osób wchodzących na polski rynek pracy. Pięć olsztyńskich licealistek uważa, iż w tej materii problemem są często nieodpowiednie warunki, np. brak umowy o pracę czy zbyt małe wynagrodzenie. Projekt powstał w ramach udziału w XI edycji ogólnopolskiej olimpiady pn. „Zwolnieni z teorii”.

- Jako licealistkom temat ten jest bardzo bliski – spotkałyśmy się z nim wielokrotnie, próbując znaleźć pracę w wakacje czy dorywczą, w czasie roku szkolnego. Nasz projekt ma wyjść naprzeciw nie tylko ludziom dopiero wchodzącym na rynek pracy, ale także pomóc osobom już zatrudnionym w dostrzeżeniu nieprawidłowości – tłumaczą nastolatki.

Perspektywa obu stron

Redakcja portalu Olsztyn.com.pl zapytała autorki przedsięwzięcia o kwestię spojrzenia na problem ze strony potencjalnego pracodawcy. Chodzi mianowicie o fakt, iż osoba zatrudniająca młodego człowieka, która prowadzi własny biznes i musi zarobić na jego utrzymanie, często nie może sobie pozwolić na zaproponowanie satysfakcjonujących drugą stronę warunków. Zdarza się również, iż wymagania młodych ludzi, szukających pracy, uznawane są za wygórowane.

Stanowisko Action Youth jest jasne: to, w jaki sposób przebiegną negocjacje, zależy od dwóch stron.

- Są to tematy dość mocno personalne, ale też elastyczne. Ilu pracodawców, tyle różnych wymagań i oczekiwań. Jeśli decydujemy się zatrudnić osobę młodocianą, trzeba mieć na względzie to, że dysponuje ona innymi zasobami niż osoba dorosła. Tak samo z niesatysfakcjonującymi warunkami współpracy. W przypadku, w którym młodzież zaczyna szukać pracy, powinna mieć na względzie, że warunki będą się różnić od „typowych” – twierdzą licealistki.

Jaki jest złoty środek?

Według dziewczyn, kluczowym rozwiązaniem w danej materii jest zaufanie pracodawcy do pracownika młodocianego, a także obustronne zrozumienie. Nie podlega wątpliwości, że młodzież nie posiada tyle doświadczenia, co osoba dorosła.

- Jednak naszą szczególną zaletą jest to, że szybko się uczymy, dostosowujemy do nowych sytuacji i chcemy pracować. Potrzebujemy chwili cierpliwości, aby przystosować się do nowych wyzwań i nauczyć się realizowania stawianych wymogów. Wymagania stawiane pracownikowi muszą być wykonalne dla osoby, która, np. nadal się uczy, dorasta i dopiero wchodzi na rynek pracy. Natomiast oczekiwania pracownika młodocianego muszą uwzględniać możliwości pracodawcy – dopowiadają.

Olsztynianki chcą obalić stereotypy

Warto podkreślić, że projekt Action Youth ma między innymi na celu obalenie stereotypów, dotyczących „leniwych i niezaangażowanych nastolatków” oraz „złych pracodawców”.

W ramach realizowanych działań, licealistki tworzą obecnie stronę internetową, na której umieszczane będą treści, służące jako pomoc młodym osobom, szukającym zatrudnienia. Nastolatki korzystają także z mediów społecznościowych, poprzez które zamierzają edukować swoich odbiorców, na temat ich praw, obowiązków oraz możliwości znalezienia legalnej pracy.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Ha ha ha 2024-11-26 09:55:58 2a01:11cf:4303:*
    Już nie bedzie rynku pracownika, albo na własną działalność, albo bangladeszów sie będzie zatrudniać na różne dziwne umowy, na szczęście kontrole pip to totalna amatorka:)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
  • StadionDlaStomiIu 2024-11-26 08:59:31 178.183.*.*
    Ilustracja do artykułu raczej stereotypu nie zmieni
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2
  • Anonim 2024-11-26 08:57:57 83.6.*.*
    "Jednak naszą szczególną zaletą jest to, że szybko się uczymy, dostosowujemy do nowych sytuacji i chcemy pracować." A co ma do tego wiek? Leniwy może być zarówno dzieciak, jak i starszy dorosły, który całe życie pracuje za najniższą krajową. Jednak to nastolatek nie ma pojęcia o odpowiedzialności w pracy, punktualności i rzetelności...bo musi się tego dopiero nauczyć, skoro nigdy nie pracował.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 4

www.autoczescionline24.pl