Dziś jest: 03.04.2025
Imieniny: Ingi, Pankracego
Data dodania: 2024-11-26 08:30

Aleksandra Sawczuk

Zatrudnienie młodych osób na polskim rynku pracy. Olsztyńskie licealistki zamierzają obalić stereotypy

Zatrudnienie młodych osób na polskim rynku pracy. Olsztyńskie licealistki zamierzają obalić stereotypy
Olsztyńskie nastolatki, w ramach startu w ogólnopolskiej olimpiadzie pn. "Zwolnieni z teorii", przyglądają się problemowi zatrudnienia młodych osób na rynku pracy
Fot. Action Youth

Zdarza się, że kwestia zatrudniania młodych osób wchodzących dopiero na rynek pracy wywołuje kontrowersje. Powodem są zwykle warunki, które niekoniecznie pasują każdej ze stron. Temat postanowiło zgłębić pięć olsztyńskich licealistek, w ramach projektu Action Youth, z którym nastolatki startują w XI edycji ogólnopolskiej olimpiady pn. „Zwolnieni z teorii”. Przedsięwzięcie przeznaczone jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów i polega na tworzeniu własnych projektów społecznych.

reklama

Założenia akcji

Załoga projektu Acion Youth skupia się na kwestii zatrudniania młodych osób wchodzących na polski rynek pracy. Pięć olsztyńskich licealistek uważa, iż w tej materii problemem są często nieodpowiednie warunki, np. brak umowy o pracę czy zbyt małe wynagrodzenie. Projekt powstał w ramach udziału w XI edycji ogólnopolskiej olimpiady pn. „Zwolnieni z teorii”.

- Jako licealistkom temat ten jest bardzo bliski – spotkałyśmy się z nim wielokrotnie, próbując znaleźć pracę w wakacje czy dorywczą, w czasie roku szkolnego. Nasz projekt ma wyjść naprzeciw nie tylko ludziom dopiero wchodzącym na rynek pracy, ale także pomóc osobom już zatrudnionym w dostrzeżeniu nieprawidłowości – tłumaczą nastolatki.

Perspektywa obu stron

Redakcja portalu Olsztyn.com.pl zapytała autorki przedsięwzięcia o kwestię spojrzenia na problem ze strony potencjalnego pracodawcy. Chodzi mianowicie o fakt, iż osoba zatrudniająca młodego człowieka, która prowadzi własny biznes i musi zarobić na jego utrzymanie, często nie może sobie pozwolić na zaproponowanie satysfakcjonujących drugą stronę warunków. Zdarza się również, iż wymagania młodych ludzi, szukających pracy, uznawane są za wygórowane.

Stanowisko Action Youth jest jasne: to, w jaki sposób przebiegną negocjacje, zależy od dwóch stron.

- Są to tematy dość mocno personalne, ale też elastyczne. Ilu pracodawców, tyle różnych wymagań i oczekiwań. Jeśli decydujemy się zatrudnić osobę młodocianą, trzeba mieć na względzie to, że dysponuje ona innymi zasobami niż osoba dorosła. Tak samo z niesatysfakcjonującymi warunkami współpracy. W przypadku, w którym młodzież zaczyna szukać pracy, powinna mieć na względzie, że warunki będą się różnić od „typowych” – twierdzą licealistki.

Jaki jest złoty środek?

Według dziewczyn, kluczowym rozwiązaniem w danej materii jest zaufanie pracodawcy do pracownika młodocianego, a także obustronne zrozumienie. Nie podlega wątpliwości, że młodzież nie posiada tyle doświadczenia, co osoba dorosła.

- Jednak naszą szczególną zaletą jest to, że szybko się uczymy, dostosowujemy do nowych sytuacji i chcemy pracować. Potrzebujemy chwili cierpliwości, aby przystosować się do nowych wyzwań i nauczyć się realizowania stawianych wymogów. Wymagania stawiane pracownikowi muszą być wykonalne dla osoby, która, np. nadal się uczy, dorasta i dopiero wchodzi na rynek pracy. Natomiast oczekiwania pracownika młodocianego muszą uwzględniać możliwości pracodawcy – dopowiadają.

Olsztynianki chcą obalić stereotypy

Warto podkreślić, że projekt Action Youth ma między innymi na celu obalenie stereotypów, dotyczących „leniwych i niezaangażowanych nastolatków” oraz „złych pracodawców”.

W ramach realizowanych działań, licealistki tworzą obecnie stronę internetową, na której umieszczane będą treści, służące jako pomoc młodym osobom, szukającym zatrudnienia. Nastolatki korzystają także z mediów społecznościowych, poprzez które zamierzają edukować swoich odbiorców, na temat ich praw, obowiązków oraz możliwości znalezienia legalnej pracy.

Komentarze (34)

Dodaj swój komentarz

  • Dorota 2024-12-02 04:11:21 2a02:a313:8299:*
    Jakie stereotypy chcą obalić te niedojdy? przecież one nie mają żadnego wyuczonego zawodu, na aktualnym etapie nadają się do smażenia frytek w mcdonaldzie albo wykładania towaru w biedronce.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
  • HGWXIX 2024-11-28 07:11:23 83.28.*.*
    Z zasady, to pracodawcy, nie chcieliby płacić w ogóle komukolwiek. I często robią wszystko co mogą aby człowiek wypłaty nie zobaczył. A co do zatrudnienia to tylko clickbaity są z ofertami. Tych ofert nie ma. Nawet nie zaproszą pasującego na rozmowę kwalifikacyjną.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 9
  • Somsiad 2024-11-27 12:59:35 31.0.*.*
    Zgadka: jak rozróżnić kobietę od idiotki robiącej selfie przed lustrem? Idiotki patrzą w telefon, mądre w lustro 🤣🤣🤣
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 32 4
  • Remo 2024-11-27 11:51:20 88.156.*.*
    Najlepiej pracują małolatki na onlyfans albo telegramie, a za free można skorzystać podczas Kortowiady.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 3
  • Ktoś 2024-11-27 11:28:44 37.31.*.*
    Jaki imbecyl wymyśli olimpiadę gdzie osoby bez doświadczenia mają dyskutować o zatrudnianiu?! Przychodzi taki to młody, bez doświadczenia i żąda ale nic nie daje od siebie, tylko dej dej dej..... pokaż, że jesteś wartościowy, wykaż się, a otrzymasz. Miałem też przypadek, że osoba mająca zacząć pracę (po ustaleniu warunków pracy i ich zaakceptowaniu) zwyczajnie nie przyszła do pracy bez wyjaśnienia co i czemu i nie było z nią już żadnego kontaktu.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
  • Realia 2024-11-27 10:44:55 78.30.*.*
    Najlepiej jak by ktoś czyli jakiś/aś 50 latek/ka zapierdal.... za nie . Bo to już norma dwie lewe ręce i ruchy jak mucha w g💩
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
  • Pioter 2024-11-27 06:27:50 145.237.*.*
    Ten dzióbek ze znakiem Wiktorii będzie decydujący.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 2
  • Kwak 2024-11-26 20:16:50 31.0.*.*
    Wszystkie bachory teraz mysla, że są sigmami. Jak rodzice tych sigm będą w wieku emerytalnym to będzie ciekawie. Definicja sigmy: określenie osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać. Sigma jest „samotnym wilkiem”, przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje. Ustala zasady, których bezwzględnie przestrzega. I to wszystki nic nie wiedząc i nie umiejąc 🤣🤣
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
  • Januszzwasy 2024-11-26 14:19:16 2a00:f41:8e4:*
    Prawda jest taka, że pracodawca jakby mógł to robotnika wykręciłby jak mokrą szmatę. Dziękować, że mamy "rynek pracownika", bo tak to Zazasuwaj za miskę ryżu, darmowe nadgodziny, umowa zlecenie i całuj pana po rączkach, bo na twoje miejsce 10 pod bramą stoi... Dziewczyny mają szczęście, że wchodzą na w miarę ucywilozowany rynek pracy, ale co mogą powiedzieć, jak nigdy nie pracowały? Popracujecie 10 lat, zmienicie zdanie... Będziecie tylko modliły się, kiedy to się skończy.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4
  • OnOnaOno 2024-11-26 14:06:23 164.127.*.*
    Prezydent Szewczyk i marszałek Kuchciński, obaj z PO, niech będą ekspertami w tym projekcie. Obaj nie splamili się pracą fizyczną w życiu. Przynależność do PO otworzyła im okno do ,,kariery". Takich ludzi w wieku 40 lat wychowaliśmy sobie jako społeczeństwo. Nie znają pracy a chcą w niej zmieniać wszystko. Znają FC i uważają ze to cały świat.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 12
  • Lisiecki 2024-11-26 12:49:13 188.125.*.*
    Czy dobrze rozumiem? Osoby, które nigdy nie pracowały i nigdy nie zatrudniały chcą uświadamiać innych o pracy i zatrudnieniu? No to rosną nam nowe działaczki związkowe albo lewicowe panie ministry.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 44 7
  • Tomasz 2024-11-26 12:27:46 178.42.*.*
    Ciekawi mnie, czy poniżej komentujący przeczytali artykuł czy tylko tytuł i obejrzeli zdjęcie? Projekt powstał w ramach udziału w XI edycji ogólnopolskiej olimpiady pn. „Zwolnieni z teorii”. Te dziewczyny ani same nie szukają pracy ani nikomu jej nie oferują. Biorą udział w ogólnopolskiej olimpiadzie, podjęły się jak jest napisane: obalenia stereotypów, dotyczących „leniwych i niezaangażowanych nastolatków” oraz „złych pracodawców”. Większość komentujących widzę że powiela stereotypy. Mam trochę doświadczenia zarówno w prowadzeniu biznesu (20 lat na swoim) oraz zatrudnianiu i pracy młodych ludzi. Tak jest coraz gorzej. Nie możemy jednak wszystkich wrzucać do jednego kosza. Są również ludzie młodzi i ambitni, doskonale radzący sobie na rynku pracy. Natomiast jest też cała masa pracodawców, którzy żerują na młodych, oszukują ich i nie wypłacają należnych kwot. Stąd opinia o złych pracodawcach.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 5
  • ***** *** 2024-11-26 12:02:21 31.0.*.*
    Super pomoc dla innych! Zamiast pracuj na siebie reklamują pracuj na czyjeś szczescie i środki! Zarabiaj na kogoś i siebie! Zamiast na siebie i swoją rodzinę! Ambitne inaczej koleżanki! Programowanie na robotów za miskę ryżu! Na pewno poprawia gospodarkę kraju 🤣 poprawia jedynie zyski korporacji….
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 33 5
  • AgnieszkaManager 2024-11-26 11:51:14 188.125.*.*
    Panienkom proponuję na początek przyswoić sobie przepisy art. 100 KP. Zakład pracy to nie tylko pogawędki przy sojowym latte w chill-out zone i robonie sobie co chwilę sweet fotek z paluszkami w kształcie V.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 15
  • dis 2024-11-26 10:35:53 212.160.*.*
    "zbyt niskie wynagrodzenie"? A czego oczekujecie idąc do pracy i nie mając kompletnie żadnego doświadczenia? Zaczynając pracę pierwszy raz w życiu nie jesteście wartościowymi pracownikami i nie porównujcie się do osób z dużym doświadczeniem. Niestety, na wyższe wynagrodzenie musicie poczekać i na nie zapracować. Nie dostaniecie wszystkiego na talerzu jak od mamusi w domu.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 5
  • Ha ha ha 2024-11-26 09:55:58 2a01:11cf:4303:*
    Już nie bedzie rynku pracownika, albo na własną działalność, albo bangladeszów sie będzie zatrudniać na różne dziwne umowy, na szczęście kontrole pip to totalna amatorka:)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
  • StadionDlaStomiIu 2024-11-26 08:59:31 178.183.*.*
    Ilustracja do artykułu raczej stereotypu nie zmieni
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 32 7
  • Anonim 2024-11-26 08:57:57 83.6.*.*
    "Jednak naszą szczególną zaletą jest to, że szybko się uczymy, dostosowujemy do nowych sytuacji i chcemy pracować." A co ma do tego wiek? Leniwy może być zarówno dzieciak, jak i starszy dorosły, który całe życie pracuje za najniższą krajową. Jednak to nastolatek nie ma pojęcia o odpowiedzialności w pracy, punktualności i rzetelności...bo musi się tego dopiero nauczyć, skoro nigdy nie pracował.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 10

www.autoczescionline24.pl