Zwycięskim projektem osiedla Podleśna, w ramach tegorocznej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, został pomysł modernizacji drogi dojazdowej wzdłuż rzeki Wadąg do Stowarzyszenia Rodzinnego Ogrodu Działkowego ''Na Wyspie''.
W uzasadnieniu projektu czytamy, że ma on zapewnić bezpieczeństwo komunikacyjne drogi łączącej ul. Jagiellońską z ogrodem Stowarzyszenia ROD oraz korzystny dojazd mieszkańców Olsztyna – w celach rekreacyjnych (plaża), spacery, amatorów wędkowania oraz turystów korzystających z rzeki (spływy).
Projekt zdobył aż 1483 głosy mieszkańców. Jak to możliwe - pytają mieszkańcy osiedla Podleśna, którzy są oburzeni tym wyborem i zachodzą w głowę jak możliwe jest, by kilkudziesięciu działkowców zebrało tyle głosów?
- Jak to możliwe, że siedemdziesięciu paru działkowców zebrało 1483 głosy tylko w swojej sprawie w ciągu dwóch tygodni (ponad sto dziennie!)? Z doświadczenia przy zbieraniu głosów do innych projektów wiadomo, że to wymaga poświęcenia ogromnego czasu, a przy tej ilości zaangażowania sztabu ludzi. Nikt jednak nie widział, aby ktoś na osiedlu Podleśna zbierał w tej sprawie głosy. Było natomiast widać ludzi z rady osiedla zbierających pod kościołem i sklepami, także zorganizowali w tym celu festyn, aby rozbudować plac zabaw. Pomagała w tym również biblioteka osiedlowa agitując czytelników. Także nauczycielki angażowały się w projekt szkolny dalszej modernizacji chodnika. Za chodnikiem z parkingiem kwestowała inna mieszkanka, widoczna dzień w dzień pod przedszkolem. Z kolei w całym mieście było widać dziewczynki ze szkoły tańca, zbierające podpisy na zrobienie przedstawień teatralnych – pisze w liście do naszej redakcji mieszkaniec osiedla Podleśna.
Mieszkańcy nie rozumieją dlaczego dopuszczono do głosowania projekt nie dotyczący ich osiedla.
- Punkt czwarty paragrafu pierwszego zasad OBO wyraźnie stwierdza, że projekt osiedlowy – „rozumie się przez to projekt prowadzący do zaspokojenia potrzeb mieszkańców danego osiedla.” Na marginesie ciekawe ilu mieszkańców osiedla Podleśna głosowało na ten projekt, bo może okazać się, że żaden, więc znowu kłania nam się podstawowa zasada mówiąca o zaspokojeniu potrzeb mieszkańców danego osiedla. Jeżeli z działek korzysta mała grupa mieszkańców Olsztyna, nie będących mieszkańcami dzielnicy Podleśna, to taki projekt ewidentnie kwalifikuje się do kategorii projektów zintegrowanych, dotyczących mieszkańców całego miasta. Punkt piąty paragrafu pierwszego wyraźnie stwierdza, że projekt zintegrowany – „rozumie się przez to projekt prowadzący do zaspokojenia potrzeb mieszkańców więcej niż jednego osiedla.” W końcu czemu osiedle Podleśna ma być winne, że władze miasta dopisały mu peryferie w większości pokryte lasem i polami? - dodaje mieszkaniec osiedla Podleśna.
Co na to ratusz?
- Dziękujemy za złożenie pytań, które skierujemy do Zespołu Koordynującego VI edycję OBO, który zgodnie z Zasadami nadzoruje prace związane z naborem, weryfikacją i głosowaniem w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim - poinformowała Aneta Szpaderska z Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego.
Komentarze (33)
Dodaj swój komentarz