Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2021-02-19 18:30
Ostatnia aktualizacja 2023-09-01 12:33

Łukasz Czarnecki-Pacyński

Mikołaj Kopernik – wielki mieszkaniec Warmii

Mikołaj Kopernik – wielki mieszkaniec Warmii
Obchody 548 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w olsztyńskim starostwie powiatowym
Fot. Łukasz Czarnecki-Pacyński / Olsztyn.com.pl

19 lutego obchodzono w Starostwie Powiatowym w Olsztynie 548. rocznicę urodzin wybitnego astronoma – osoby niezwykle zasłużonej dla Warmii w pierwszej połowie XVI wieku. Jednocześnie uczczono pamięć zwycięskiej obrony Olsztyna przed Krzyżakami.

reklama

Starosta Andrzej Abako połączył obchody obydwu rocznic, ponieważ miesiąc wcześniej względy sanitarne – obawa przed koronawirusem – nie pozwalały na zorganizowanie 500-lecia obrony miasta przed Krzyżakami. Z tej okazji olsztyńskie planetarium wyprodukowało dwa filmy poświęcone pamięci Kopernika: "Kopernik – obrona Olsztyna" i "Kopernik na zamku" – scenarzystą obydwu jest dr Wojciech Szalkiewicz, autor kilku książek opisujących działalność Kopernika, a zarazem rzecznik prasowy starosty olsztyńkiego. Dyrektor planetarium, Jacek Szubiakowski opowiedział zaś podczas piątkowej uroczystości o roli Kopernika w historii obecnej stolicy Warmii i Mazur.

Starosta Andrzej Abako i wicestarosta Joanna Michalska w rozmowie z dziennikarzami

Był przecież Mikołaj Kopernik – absolwent wiodących uczelni tamtych czasów w Polsce i we Włoszech - lekarzem, prawnikiem, ekonomistą, matematykiem a także próbował swych sił w przekladach literatury. To typowy przykład człowieka renesansu.

Astronomia, dzięki której zdobył nieśmiertelną sławę, była właściwie jego pasją pozazawodową. Na codzień administrował dobrami kapituły warmińskiej. Przyszedł na świat w Toruniu 19 lutego 1473 roku jako syn kupca krakowskiego Mikołaja Kopernika, który przeniósł swoje interesy z Krakowa do Torunia oraz Barbary Watzenrode. Po studiach w Akademii Krakowskiej oraz na kilku włoskich uczelniach, które zafundował mu kochający wuj - biskup warmiński Łukasz Watzenrode, przybył Mikołaj na Warmię, by służyć tutaj swoją wiedzą prawniczą i medyczną. W wolnych chwilach zajmował się także obserwacjami nieba, które naprowadziły go na trop wielkiego odkrycia i stworzenia heliocentrycznej teorii budowy Układu Słonecznego. Wiedza o tym, że Ziemia, wraz z innymi planetami, obiega Słońce to dzisiaj dla nas oczywista oczywistość. Jednak w XVI wieku była to prawdziwa rewolucja naukowa.

26 stycznia 1521 roku Mikołaj Kopernik jako zarządca dóbr kapitulnych, odparł krzyżacki napad na Olsztyn.

— Kopernik nie był żołnierzem i nie walczył na murach — wyjaśnił Szalkiewicz — miał jednak ogromne zasługi w przygotowaniu miasta do obrony jako jej cywilny zwierzchnik.

Nalewka mistrza Mikołaja i opowieść o zorganizowanej przez niego obronie Olsztyna

Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego reprezentował na uroczystości, dyrektor Departamentu Kultury i Sportu Marcin Galibarczyk, który przypomniał o znaczeniu postaci wielkiego uczonego renesansu dla promowania naszego regionu w świecie. Elementem tej promocji, oprócz "Szlaku Kopernikowskiego" i "Szlaku świętej Warmii" jest także Sublimat Kopernika – specjalna, ziołowa nalewka zdrowotna, wyprodukowana przez Mazurskie Miody według przepisu odnalezionego w papierach mistrza Mikołaja. Całkiem to było dobre, chociaż przyjąć mogliśmy tylko malutki łyczek "dla spróbowania".

– Kopernik w Toruniu tylko się urodził i spędził lata wczesnej młodości – podsumował dr Szalkiewicz. – 40 lat swojego pracowitego i twórczego życia spędził na Warmii i warto o tym pamiętać.

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl