Jak mówi Daniel Brodowski, prokuratura ma szeroki zakres obowiązków: - Prokuratura zajmuje się nadzorowaniem postępowań karnych, a zatem – ściganiem przestępstw – tłumaczy rozmówca.
Zazwyczaj odbywa się to we współpracy m.in. z policją, Centralnym Biurem Śledczym czy Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
- Wiele czynności, które należy zrealizować w postępowaniu karnym, m.in. uzyskanie danych objętych tajemnicami - bankowymi czy telekomunikacyjnymi - jest zastrzeżonych tylko dla realizacji prokuratora - powiedział Brodowski.
Istotnym tematem rozmowy było śledztwo ws. nękania w barczewskim zakładzie karnym. Funkcjonariusze służby więziennej zostali oskarżeni o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad osobami pozbawionymi wolności, m.in. poprzez podduszanie oraz podtapianie.
- Pokrzywdzonych w tej sprawie jest ponad 80 osób – mówi Brodowski. - Świadków do przesłuchania są setki. Są to osoby z całego kraju.
I dodaje: - W pomieszczeniach, w których miało dochodzić do przekroczenia uprawnień, nie było monitoringu wizyjnego.
W związku ze sprawą, Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur działający w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich przeprowadził także niezapowiedzianą kontrolę w Zakładzie Karnym w Barczewie. Jednemu z kontrolerów służba więzienna zarzuciła niewłaściwe postępowanie podczas wizytacji.
- Sprawa została zakończona. Nie stwierdzono wykonania czynu zabronionego – podsumowuje rzecznik.
Następnie zastępca prokuratora okręgowego wypowiedział się na temat zarzutów ws. finansowania kampanii wyborczej byłego wojewody – Artura Chojeckiego (PiS). Konkretnie chodzi o wykorzystanie środków publicznych z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie na potrzeby kampanii partii politycznej w 2023 roku.
- Jedna osoba usłyszała zarzuty w tej sprawie – powiedział Daniel Brodowski. - Podejrzany złożył wyjaśnienia, nie przyznając się do zarzutów. Dalsze czynności procesowe są kontynuowane.
W listopadzie 2024 roku w rzece Pasłęce w Braniewie znaleziono ciało żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak wynika z ustaleń prokuratury, doszło do nieszczęśliwego wypadku.
Jak tłumaczy rozmówca, na terenie Olsztyna znajduje się dział wojskowy w jednostce Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Południe, który zajmuje się sprawami m.in. z Elbląga. Utworzono także wydział ds. wojskowych na poziomie olsztyńskiej prokuratury okręgowej, obejmujący część woj. warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego. Podlega pod niego zarówno wspomniana jednostka prokuratury rejonowej, jak i dział ds. wojskowych w białostockiej prokuraturze rejonowej Białystok-Północ.
- Do śmierci żołnierza nie przyczyniły się osoby trzecie – informuje rozmówca.
Prokuratura zajmuje się także przestępstwami dokonywanymi w cyberprzestrzeni.
- W ubiegłym roku w ramach prokuratury okręgowej został utworzony dział do zwalczania cyberprzestępczości – powiedział Brodowski. - Kilkadziesiąt osób było aresztowanych. Mamy sukcesy, ale problem jest nadal dostrzegalny.
Istnieje także możliwość uzyskania pomocy ze strony prokuratury, jeżeli jesteśmy pokrzywdzeni przestępstwem, np. w sprawach cywilnych oraz internetowych. W każdej jednostce prokuratury funkcjonuje tzw. prokurator dyżurny, który oceni otrzymane informacje.
Prokuratorzy tworzą Krajową Radę Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, co wynika z Prawa o prokuraturze. Są to organy samorządów prokuratorskich, które stanowią ciała doradcze dla głównych organów prokuratury. Skład rady ustalony jest ustawowo
Funkcjonują także stowarzyszenia zrzeszające wykonujących ten zawód, działające na zasadzie związków zawodowych, do których przyłączenie się, jest dobrowolne.
- Prokurator jest niezawisły - potwierdza Brodowski.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz