Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2013-10-01 08:24

Iwona Starczewska

Miliard złotych na inwestycje w Olsztynie

Władze miasta przedstawiły zarządowi województwa listę projektów, na których realizację potrzebują unijnego wsparcia. Z listy projektów Urząd Marszałkowski wybrał 17 inwestycji i to o dotację dla nich będzie starał się podczas negocjacji z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego.

reklama
Rozpoczyna się etap negocjacji samorządów województw z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego w sprawie wysokości dotacji, które zostaną im przydzielone na konkretne inwestycje. Władze Olsztyna już przedstawiły Zarządowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego sztandarowe projekty, które nie mogą zostać zrealizowane bez unijnych środków.

Olsztyn potrzebuje unijnego wsparcia między innymi przy: przygotowaniu dokumentacji projektowej północnej obwodnicy Olsztyna (gotowa do realizacji jest jedynie południowa część obwodnicy – red.), budowie nowego przebiegu ul. Pstrowskiego w Olsztynie do węzła drogowego Szczęsne w ciągu obwodnicy, budowie ul. Towarowej od skrzyżowania ul. Towarowej z ul. Leonharda do projektowanej obwodnicy Olsztyna wraz z przebudową ul. Lubelskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Stalową do zaprojektowanego węzła drogowego w ciągu obwodnicy.

Na liście projektów znalazła się również przebudowa ciągu ulic Pstrowskiego, Wyszyńskiego, Leonharda w Olsztynie w ciągu drogi krajowej DK-16 oraz drogi krajowej DK-51 na odcinku od Al. Wojska Polskiego od ulicy Żeromskiego do Alei Sybiraków w Olsztynie.

Na unijne środki czeka również projekt przebudowy ul. Sybiraków w Olsztynie wraz ze skrzyżowaniem z Al. Wojska Polskiego do granicy miasta i budowa połączenia ul. Wilczyńskiego i Płoskiego z drogą krajową DK 51 na odcinku Al. Warszawskiej w Olsztynie.

Dotacja to również jedyna szansa dla rozpadającego się mostu św. Jakuba. Miasto chce przebudowy całego układu ulicznego w Centrum Olsztyna z ul. Pieniężnego wraz ze wspomnianym mostem i ul. Partyzantów.

Za unijne środki miasto chciałoby również wydłużyć linię tramwajową. Projekt zakłada przedłużenie jej do Kortowa III, na osiedle Pieczewo i do Michelin wraz z rozbudową zajezdni tramwajowej w Olsztynie. Wśród projektów jest również budowa nowej zajezdni autobusowej na osiedlu Pieczewo w Olsztynie oraz zakup taboru tramwajowego w związku z rozbudową linii tramwajowej.

Ważnym projektem, który czeka na wsparcie unijne jest budowa nowej elektrociepłowni wraz z modułem do termicznego unieszkodliwiania paliwa alternatywnego.

W sumie na realizację przyjętych projektów potrzeba dotacji w wysokości miliarda złotych.

Tagi: inwestycje

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • tomula 2013-10-01 10:51:38 178.36.*.*
    Kolego jaononi, od tworzenia miejsc pracy są przedsiębiorcy a nie miasto. No chyba że mówimy o urzędniczych etatach... :) Rolą miasta jest zapewnienie warunków do rozwoju przedsiębiorstw, a więc przede wszystkim zapewnienie infrastruktury. Zgadzam się jednak, że infrastruktura budowana jest nie tam gdzie trzeba i nie taka jak trzeba.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • jaononi 2013-10-01 10:21:54 31.61.*.*
    Bzdura! Miasto powinno wykorzystywac wszystkie srodki na tworzenie miejsc pracy i wspieranie przedsiebiorcow! To jest prawdziwe zrodlo dochodow. Pieniadze unijne sa przeznaczane w wiekszosci na pokazowe inwestycje. Pojdzccie w koncu po rozum do glowy, bo inaczej pojdziecie w kalesonach.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl