- Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem, co jest zrozumiałe, w efekcie wpłynęło 65 projektów – mówi marszałek Jacek Protas. – Domyślam się, że sąd nie ma łatwej pracy, tym bardziej, że bardzo nam zależy na czasie. I takie warunki postawiliśmy – szybkość wykonania projektu, niskie koszty eksploatacji i kontekst miejsca, w którym terminal powstanie.
Cały projekt lotniskowy opiewa na ok. 200 mln złotych, a na budowę terminala samorząd województwa przeznaczył do 35 mln złotych.
Terminal będzie miał charakter międzynarodowy, posiadać więc będzie wszystkie funkcje niezbędne do pełnej obsługi ruchu pasażerskiego. Obiekt ma zapewnić komfort oczekującym na lot, odprawę biletowo-bagażową, paszportową, odprawę pasażerów w ramach umowy z Schengen i spoza tej strefy, obsługę i szybką procedurę odprawy i odbioru bagażu.
- Prace, które do nas wpłynęły, są na bardzo wysokim poziomie, a z drugiej strony nie ma takiej, która nie zawierałaby mankamentów – mówi Janusz Miścicki, architekt z Olsztyna, który stoi na czele sądu konkursowego. - Spośród 65 prac kilka podoba nam się najbardziej, są nie tylko funkcjonalne, ale i wpisują się w krajobraz. Przypuszczam, że właśnie wśród nich jest projekt zwycięski.
Koncepcja zakłada, że będzie on wybudowany dla obsługi 300 tysięcy pasażerów rocznie z możliwością rozbudowy i obsługi docelowo 500 tysięcy podróżnych. Budynek będzie podzielony na odpowiednie strefy – przylotów, odlotów, VIP, ogólną, strefę dla personelu terminala i zespół pomieszczeń technicznych.
Organizatorem konkursu jest spółka Warmia i Mazury, a lotnisko zostanie uruchomione w ramach realizacji projektu pn. Regionalny Port Lotniczy Olsztyn – Mazury, zapisanego na liście projektów kluczowych w Regionalnym Programie Operacyjnym.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz