Leasing samochodu dla osoby prywatnej – co to jest i na czym polega?
Leasing konsumencki nie różni się zbyt wiele od dobrze znanej formy finansowania przeznaczonej dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Na podstawie zawiązanej umowy leasingodawca użycza leasingobiorcy wybrany pojazd, a ten, w zamian za użytkowanie auta, zobowiązuje się do opłacania stałych miesięcznych rat przez określony czas.
Jak to wygląda w praktyce? Najłatwiej wytłumaczyć to na przykładzie platformy Automarket. Formalności związane z leasingiem dla osoby prywatnej przebiegają dokładnie tak samo, jak w przypadku przedsiębiorców – wybierasz model samochodu, podpisujesz umowę, a po pewnym czasie możesz jeździć wymarzonym autem. Do pracy, przedszkola czy na zakupy – to, na jakich trasach będziesz z niego korzystać, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.
Warto wiedzieć:
Przez cały okres trwania umowy leasingowej, formalnym właścicielem pojazdu jest firma leasingowa. Tuż po jej zakończeniu możesz zadecydować, czy chcesz wykupić auto będące przedmiotem leasingu, czy np. podpisać kolejną umowę na nowy model samochodu.
Auto w leasingu dla osoby prywatnej a kredyt bankowy
Oczywiście, zastanawiając się nad leasingiem na osobę prywatną, nie można zapomnieć o alternatywnym sposobie finansowania zakupu auta, jakim jest kredyt bankowy. To bardzo popularny produkt, który… niesie za sobą tyle samo plusów, co minusów.
Niewątpliwą zaletą „tradycyjnych” kredytów jest to, że właścicielem pojazdu staje się sam kredytobiorca, a nie instytucja finansowa. Jednak w przeciwieństwie do ofert firm leasingowych, w wysokość rat wliczona jest całkowita wartość zakupionego auta. Kupując pojazd za pomocą kredytu, stajesz się niejako przywiązany do danego egzemplarza na stałe, przez co formalności związane z jego ewentualną sprzedażą i wymianą pozostają po Twojej stronie.
W przypadku leasingu auta osobowego nie będziesz spłacać wobec leasingodawcy wartości wybranego pojazdu – opłaty dotyczą jedynie kosztu jego użytkowania. Oznacza to, że wysokość raty leasingowej, w porównaniu do tej związanej z kredytem będzie niższa i nie odbije się aż tak bardzo na domowym budżecie.
Zalety leasingu samochodu dla osoby prywatnej – dlaczego warto?
Jak już wcześniej wspomniano, umowa leasingowa nie zobowiązuje Cię do wykupu auta i tym samym umożliwia szybką zmianę pojazdu zgodnie z aktualnymi potrzebami. Do niewątpliwych zalet leasingu można zaliczyć także:
-
elastyczną ofertę, gdzie przedmiotem leasingu może być nowe lub używane auto – dzięki temu bez trudu dostosujesz warunki umowy do Twoich aktualnych możliwości finansowych.
-
krótki okres oczekiwania na decyzję firmy leasingowej – w porównaniu do decyzji kredytowych, procedury leasingowe są szybsze, a dopełnianie formalności o wiele przyjemniejsze.
-
różne usługi dodatkowe, wpływające na komfort użytkowania auta – dzięki nim nie musisz przejmować się np. sezonową wymianą opon.
Na Automartket.pl masz do dyspozycji dwa rodzaje pakietów – pierwszy z nich, Basic (oferowany z każdym samochodem), obejmuje koordynację likwidacji szkód związanych z kolizją lub wypadkiem drogowym. Natomiast opcja Comfort, oprócz wsparcia w kontakcie z ubezpieczycielem w razie nieprzewidzianej sytuacji drogowej, oferuje m.in. dostarczenie samochodu zastępczego (na czas naprawy auta) oraz obsługę serwisową, w ramach np. zmiany oleju silnikowego (w wybranym limicie kilometrów).
Jak przygotować się do złożenia wniosku o leasing konsumencki?
Leasing dla osób prywatnych pozwala na realizację marzeń o aucie osobowym – to świetne rozwiązanie, jeżeli nie możesz pokryć płatności za pojazd z własnej kieszeni. Jednak kto może zdecydować się na tę formę finansowania? Do podstawowych warunków, które należy spełnić jeszcze przed złożeniem wniosku o leasing na samochód, można zaliczyć:
-
osiągnięcie pełnoletności – jedynie osoby, które ukończyły 18. rok życia, mogą skorzystać z formy finansowania, jaką jest leasing;
-
odpowiednią zdolność kredytową – choć oceniana jest łagodniej, niż w przypadku kredytu bankowego, to nadal jest istotnym czynnikiem wpływającym na pozytywne rozpatrzenie wniosku;
-
historię kredytową – wszelkie opóźnienia w spłacie dotychczasowych zobowiązań możesz sprawdzić za pośrednictwem BIK (tj. Biura Informacji Kredytowej).
Jeżeli rozważasz złożenie wniosku o leasing, postaraj się zadbać np. o źródło dochodów, formę zatrudnienia czy aktualnie spłacane zadłużenia. Dzięki temu poprawisz swoją sytuację finansową i życiową w oczach potencjalnego leasingodawcy.
Składanie wniosku o leasing na osobę prywatną krok po kroku
Złożenie wniosku o leasing na samochód dla osoby prywatnej nie zajmuje dużo czasu – na platformie Automarket załatwisz to w jeden wieczór. Wystarczy, że wybierzesz interesujące Cię auto, zaznaczysz właściwą formę finansowania i dokonasz wstępnej kalkulacji rat (pamiętaj, aby dostosować przy tym wysokość opłaty wstępnej). Następnie musisz ustalić czas trwania umowy leasingowej, roczny limit kilometrów, a także rodzaj pakietu leasingowego oraz uzupełnić wszystkie najważniejsze dane osobowe.
Po wysłaniu wniosku skontaktuje się z Tobą jeden z doradców Automarket, który poinformuje Cię, jakie dokumenty musisz złożyć, aby móc ubiegać się o leasing samochodu. Na liście mogą się znaleźć:
-
dowód osobisty;
-
zaświadczenie o zatrudnieniu;
-
zaświadczenie o wysokości dochodów.
Jak widzisz, ubieganie się o leasing dla osoby prywatnej nie zajmuje dużo czasu – składając wniosek, możesz sprawić, że poprawi się Twój komfort życia. Dlatego nie zwlekaj i odwiedź platformę Automarket. Zrealizuj swoje marzenie o samochodzie osobowym, dzięki któremu zyskasz sporo swobody.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz