W tym roku (stan do końca czerwca) ofiarami zatruć tymi zakazanymi środkami psychoaktywnymi padło 17 osób na Warmii i Mazurach. Najwięcej przypadków przedobrzenia z tymi substancjami odnotowano w lutym (5), najmniej w kwietniu i maju (po 1).
Aby mieć porównanie, postanowiliśmy sprawdzić wyniki również z lat 2017 i 2018. Dwa lata temu Sanepid zanotował łącznie 91 przypadków zatruć (najwięcej było w marcu – 13), natomiast przed rokiem było ich 64 (w tym 11 w sierpniu).
– Grupy wiekowe, w których najczęściej dochodziło do zatrucia i hospitalizacji to osoby w przedziale wiekowym od 16 do 18 lat oraz osoby powyżej 25 roku życia, głównie mężczyźni – poinformowała nas Bożena Najda, zastępca warmińsko-mazurskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
Substancje psychoaktywne oddziałują na układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, oddechowy lub pokarmowy. Jednak na każdego działają inaczej.
– Efekty działania substancji psychoaktywnej związane są przede wszystkim z: rodzajem przyjętej substancji, wielkością dawki, częstotliwością jej zażywania, drogą podania lub indywidualnymi predyspozycjami organizmu – dodaje Bożena Najda.
Najczęstsze objawy, jakie towarzyszą osobom zażywającym substancje psychoaktywne to: niepokój, panika, urojenia, agresja bądź euforia, rozszerzone, zwężone czy nieruchome źrenice, łzawienie, zaczerwienienie powiek, bóle głowy, halucynacje wzrokowe i słuchowe, wymioty, bóle brzucha, przyspieszone bicie serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, duszności i bóle w klatce piersiowej, drgawki, zaburzenia równowagi, mowy czy snu, utrata przytomności, śpiączka. Zażycie dopalaczy może również okazać się śmiertelne.
– Nowe narkotyki to substancje, których działanie na organizm człowieka nie zostało do końca poznane i niezwykle łatwo je przedawkować. Lekarze często nie wiedzą jak postępować w przypadku zatrucia środkami zastępczymi (substancjami o nieznanym składzie) – informuje Bożena Najda.
Niewątpliwą trudność lekarzom w rozpoznaniu substancji sprawia to, że zażywający je często łączą dopalacze z innymi substancjami psychoaktywnymi czy produktami leczniczymi. Jest to o tyle niebezpieczne, że niepożądane skutki mogą się łączyć.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz