Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2019-07-24 08:47

Cezary Kapłon

Na Warmii i Mazurach dopalacze stają się passé

Na Warmii i Mazurach dopalacze stają się passé
Zdjęcie ilustracyjne

Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie w województwie warmińsko-mazurskim spada liczba zatruć dopalaczami. I chociaż znamy statystyki zaledwie za I półrocze 2019 roku, to liczby wypadają dużo lepiej, niż na przestrzeni ostatnich lat.

reklama

W tym roku (stan do końca czerwca) ofiarami zatruć tymi zakazanymi środkami psychoaktywnymi padło 17 osób na Warmii i Mazurach. Najwięcej przypadków przedobrzenia z tymi substancjami odnotowano w lutym (5), najmniej w kwietniu i maju (po 1).

Aby mieć porównanie, postanowiliśmy sprawdzić wyniki również z lat 2017 i 2018. Dwa lata temu Sanepid zanotował łącznie 91 przypadków zatruć (najwięcej było w marcu – 13), natomiast przed rokiem było ich 64 (w tym 11 w sierpniu).

– Grupy wiekowe, w których najczęściej dochodziło do zatrucia i hospitalizacji to osoby w przedziale wiekowym od 16 do 18 lat oraz osoby powyżej 25 roku życia, głównie mężczyźni – poinformowała nas Bożena Najda, zastępca warmińsko-mazurskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

Substancje psychoaktywne oddziałują na układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, oddechowy lub pokarmowy. Jednak na każdego działają inaczej.

– Efekty działania substancji psychoaktywnej związane są przede wszystkim z: rodzajem przyjętej substancji, wielkością dawki, częstotliwością jej zażywania, drogą podania lub indywidualnymi predyspozycjami organizmu – dodaje Bożena Najda.

Najczęstsze objawy, jakie towarzyszą osobom zażywającym substancje psychoaktywne to: niepokój, panika, urojenia, agresja bądź euforia, rozszerzone, zwężone czy nieruchome źrenice, łzawienie, zaczerwienienie powiek, bóle głowy, halucynacje wzrokowe i słuchowe, wymioty, bóle brzucha, przyspieszone bicie serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, duszności i bóle w klatce piersiowej, drgawki, zaburzenia równowagi, mowy czy snu, utrata przytomności, śpiączka. Zażycie dopalaczy może również okazać się śmiertelne.

– Nowe narkotyki to substancje, których działanie na organizm człowieka nie zostało do końca poznane i niezwykle łatwo je przedawkować. Lekarze często nie wiedzą jak postępować w przypadku zatrucia środkami zastępczymi (substancjami o nieznanym składzie) – informuje Bożena Najda.

Niewątpliwą trudność lekarzom w rozpoznaniu substancji sprawia to, że zażywający je często łączą dopalacze z innymi substancjami psychoaktywnymi czy produktami leczniczymi. Jest to o tyle niebezpieczne, że niepożądane skutki mogą się łączyć.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • Młoda 2019-07-25 16:43:25 37.47.*.*
    Słowo passe oznacza:,,coś jest już niemodne, przestarzałe, nie na czasie". W tym przypadku nie powinno być użyte. Pan redaktor słyszy bijący dzwon, ale nie wie w którym kościele.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • Dyzma 2019-07-24 22:48:20 37.47.*.*
    Znam termin "paassé" ale cześć czytelnikow nie wie co on oznacza .zyjemy w Polsce i piszmy po polsku
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
  • Rodzic z Zatorza 2019-07-24 14:49:56 5.173.*.*
    Walkę przez lata na Zatorzu z jednym że sklepów z dopalaczami toczyła dyrektorka SP 11 obecna radna i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Pani Nelly Antosz. Pisała i pisała. Nawet Grzymowicz w listach do niej nie był (Jak zawsze) Jej pomóc. Jeżeli zjawisko zlikwidowano to gratuluję Jej walki. Ale wątpię. Pojawi się w innym miejscu i formie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
  • Ryszard Ochódzki 2019-07-24 11:00:02 37.47.*.*
    Ta informacja to przed wyborami?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
  • aaa 2019-07-24 10:25:42 213.184.*.*
    Czy ten hurra optymizm wynika z tego, ze wreszcie dobrano się do d... dystrybutorom tego badziewia? Czy zlikwidowano sklepy, a oni już siedzą na długie lata?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0

www.autoczescionline24.pl