Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2024-04-13 11:44

Redakcja

Nastolatki a negatywny wpływ mediów społecznościowych

Nastolatki a negatywny wpływ mediów społecznościowych
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Współczesne social media to już nie tylko platformy do komunikacji, udostępniania zdjęć czy dzielenia się swoimi przemyśleniami. W erze cyfryzacji coraz większy jest też negatywny wpływ mediów społecznościowych, a dotyczy on szczególnie dzieci i nastolatków. Warto przyjrzeć się, jak TikTok, Instagram, Snapchat i inne portale wpływają na ich samoocenę, a także obraz ciała. Jak można pomóc naszym podopiecznym?

reklama

Wzrost popularności filtrów upiększających w social media

Pamiętacie jeszcze słynną nakładkę dodającą do zdjęć i filmów z twarzą mordkę psa? Odkąd zostały wprowadzone filtry upiększające Instagram, TikTok, Snapchat oraz inne aplikacje społecznościowe przeżyły prawdziwą rewolucję. Co ciekawe, trend ten rozpoczął się już w 2015 roku na Snapchacie, a niecałą dekadę później jest już czymś kompletnie normalnym. „Zwyczajne” zdjęcia nie mają już takiego oddziaływania na publikę, jak te, które „ulepszają” obraz ciała i twarzy.

Tworzenie alternatywnego wizerunku potwierdza negatywny wpływ mediów społecznościowych na dzieci i nastolatków. Filtry powodują, że użytkownicy aplikacji dążą do stałego poprawiania swojego wyglądu, aby w rzeczywistości osiągnąć podobne efekty. Nie chodzi tu o wspomnianego psa, ale o retusz niedoskonałości, wygładzanie zmarszczek czy dodawanie kolorów.

Im bardziej popularne stają się filtry upiększające, tym większy staje się zaburzony obraz siebie. Najmłodsi użytkownicy social mediów przestają akceptować to, jak wyglądają w realnym świecie. Taki brak samoakceptacji prowadzić może do poważnych zaburzeń natury psychologicznej, co jest sporym zagrożeniem dla zdrowia dzieci i młodzieży.

Nowe standardy piękna a wpływ na psychikę nastolatków

Robienie selfie, nakładanie cyfrowych filtrów, a także śledzenie dziecka aplikacja dla oglądanie trendów modowych i makijażowych influencerów. To tylko kilka przykładów, które pokazują negatywny wpływ mediów społecznościowych na użytkowników. Social media mogą zaburzać psychikę nastolatków w następujący sposób:

  • Pogoń za pięknem: chcąc wyglądać jak ukochana celebrytka, nastolatki stale poprawiają swój wygląd w rzeczywistości.

  • Chęć akceptacji: młodzież szuka poklasku wśród rówieśników, którzy wymagają od siebie śledzenia najnowszych trendów.

  • Anormalny obraz ciała: nastolatkowie mają błędne wyobrażenie o realnym świecie, gdyż postrzegają go przez pryzmat ulepszonych zdjęć w social mediach.

Tego typu kwestie przekładają się na osobiste problemy nastolatków, które często prowadzą do zaburzeń psychicznych. Rodzice mogą jednak pomóc swoim podopiecznym odróżnić dobre od złego w nowoczesnym świecie cyfrowym.

Negatywny wpływ mediów społecznościowych – jak pomóc dzieciom?

W erze digitalizacji social media stały się czymś powszechnym. Jeżeli Twoje dziecko ma z ich powodu zaburzony obraz siebie, możesz skorzystać z kilku pomysłów, jak je wspierać mentalnie:

  • Aktywny tryb życia: zainteresuj dziecko zajęciami sportowymi, albo interakcjami z rówieśnikami w realnym świecie, a nie tylko w Internecie.

  • Kontrola aktywności w Internecie: zainstaluj w telefonie syna lub córki aplikację mSpy, dzięki której otrzymywać będziesz powiadomienia i alerty odnośnie czasu spędzonego na niezdrowych trendach w aplikacjach social media.

  • Ruch Body Positive i jego skutki: pokaż dziecku, że nie musi wstydzić się swojego ciała, bo wszyscy jesteśmy inni, a liczy się wnętrze, a nie tylko wygląd.

  • Rozmowa: kluczem do sukcesu we wsparciu psychologicznym jest konwersacja, zadawanie pytań i wspólne poszukiwanie odpowiedzi.

  • Zrozumienie nowego pokolenia: nie stawaj okoniem do zmian w nowoczesnym świecie; staraj się zrozumieć swoje dzieci i ich zainteresowania.

Negatywny wpływ mediów społecznościowych na nastolatków można zahamować. Skorzystaj ze wspomnianych wskazówek, a będziesz w stanie wesprzeć młode pokolenie w tym zwariowanym świecie pełnym technologii i trendów instant. Powodzenia!

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl