Dla zwiedzających zostaną przygotowane warsztaty, pokazy, konkursy i quizy, które pozwolą w praktyczny sposób pokazać pracę olsztyńskich naukowców.
Dla gości przygotowano 2 ścieżki: laboratoryjną i piknikową. Wkraczając na ścieżkę laboratoryjną zajrzymy m.in. do laboratorium sensorycznego, w którym poznamy tajniki pracy specjalnego panelu ekspertów, którzy zajmują się oceną walorów smakowych i zapachowych produktów, które później trafią na półki sklepów. W laboratorium Zakładu Chemii i Biodynamiki Żywności nauczymy się zbadać czy wiemy co jemy, i tak sprawdzimy ile wit. C jest w soku, który na co dzień pijemy albo ile skrobi kryje się w poszczególnych gatunkach makaronu czy mąki.
Będziemy mogli też odwiedzić Laboratorium Metabolomiki, w którym obejrzymy najnowocześniejszy sprzęt badawczy do analizy żywności zakupiony dzięki projektowi RPO Żywność dla Zdrowia. Podążając ścieżką piknikową poznamy inteligentne bioczujniki stosowane do wykrywania choroby Alzheimera a opracowywane w Zakładzie Biosensorów olsztyńskiego Instytutu.
Ponadto, goście będą mieli unikatową okazję wejścia do mobilnego laboratorium kriokonserwacji komórek, wykorzystywanego w badaniach nad ochroną gatunków zwierząt zagrożonych wymarciem. Planowane są również liczne degustacje produktów powstałych dzięki współpracy nauki z przemysłem w ramach projektu POKL „Oficer Łącznikowy”.
Dzień Otwarty odbędziesię 8 maja w siedzibie Instytutu przy ul. Tuwima 10 w Olsztynie w godzinach 9.00-15.00.
A | A | A
Data dodania: 2014-05-06 10:57
Ostatnia aktualizacja 2015-09-22 10:50
Ostatnia aktualizacja 2015-09-22 10:50
Iwona Starczewska
Nauka jest ciekawa - sprawdź w mobilnym laboratorium w Olsztynie
Z okazji 10-lecia Polski w UE, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN zaprasza 8 maja na Dzień Otwarty. Mieszkańcy Warmii i Mazur będą mieli tego dnia wyjątkową okazję odwiedzenia, niedostępnych na co dzień laboratoriów Instytutu i sprawdzić jak badania, projekty i przedsięwzięcia realizowane przez Instytut dzięki Funduszom Europejskim wpływają na podniesienie jakości życia społeczeństwa oraz rozwój innowacji w regionie.
reklama
Źródło: inf. organizatora
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz