Olsztyński deweloper Link Invest kupił niespełna hektarową działkę między ulicą Sielską a Zatoką Miłą, by postawić tam trzy budynki z 60 apartamentami. Inwestycja od początku zapowiadana była jako pensjonat. Deweloper tłumaczył, że nie będzie to jednak typowy pensjonat, a inwestycja będzie miała charakter condo hotelu, sprawdzonego rozwiązania stosowanego w miejscowościach wypoczynkowych. Apartamentami zarządzać miałby doświadczony operator, odpowiedzialny za udostępnianie ich turystom. Lokal mogłaby nabyć również osoba prywatna, dla własnego użytku bądź na wynajem dla turystów. Inwestor zapewnia, że nie zamierza ingerować w estetykę tej części miasta, a się do niej dostosować. Deweloper planuje zabudować jedynie 21 procent terenu, a budynki miałyby zaledwie dwa piętra.
Na tę inwestycję nie zgadza się ratusz, który nie wydał pozwolenia na budowę, twierdząc, że obiekt jest niezgodny z planem zagospodarowania dla tego miejsca. W dotychczasowym planie widniał zapis, iż jest to teren pod usługi turystyki jak pensjonat, czy gastronomia, dopuszczano także budowę biur, zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i jedno mieszkanie w pensjonacie.
Inwestor nie przyjął tłumaczenia ratusza i zdecydował się zaskarżyć decyzję władz miasta do wojewody warmińsko-mazurskiego.
- Urząd po otrzymaniu tego dokumentu zawraca się do stron, czy chcą wnieść jakieś dodatkowe wyjaśnienie, po ich otrzymaniu wydaje postanowienie o zgromadzonym materiale i na koniec wydawane jest rozstrzygnięcie nadzorcze. Niestety, z uwagi na pewną złożoność tej sprawy, może to potrwać do 2 miesięcy – informuje nas rzecznik wojewody, Bożena Ulewicz.
Tymczasem już 29 marca podczas sesji, olsztyńscy radni pochylą się nad uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia zmiany w dotychczasowym planie zagospodarowania dla tego terenu nad Jeziorem Ukiel.
- Tereny objęte zmienianym planem są atrakcyjne turystycznie ze względu na zasoby przyrodnicze oraz zagospodarowanie (całoroczna infrastruktura sportowa nad Jeziorem Ukiel). Wprowadzanie na te obszary funkcji mieszkaniowej zakłóciłoby zgodne z planem wykorzystanie terenów na cele rekreacyjno-sportowe. Generowałoby konflikty wywołane zderzeniem potrzeb mieszkańców apartamentowców z oczekiwaniami użytkowników infrastruktury rekreacyjno-sportowej (np. uciążliwości w czasie imprez typu Grand Slam czy Green Festival). Zmiana planu ma na celu wykluczenie obiektów realizowanych pod pretekstem usług turystycznych, docelowo funkcjonujących jako zabudowa wielorodzinna. Luka prawna pozwalająca przekształcać funkcję usługową na mieszkaniową jest coraz częściej wykorzystywana i zaowocowała już powstaniem apartamentowca w miejscu przewidzianym planem na funkcję pensjonatu – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
Zmiany w planie, o ile radni dadzą zielone światło dla ich sporządzenia, dotyczyć będą wszystkich terenów przeznaczonych pod usługi turystyczne nad jeziorem w Olsztynie, a więc działek oznaczonych jako: UT1, UT2, UT3, UT5, UT6, UT7, UT9, UT10, UT11, UT14, UT14a, UT15, UT16, UT 17, UT24.
Komentarze (14)
Dodaj swój komentarz