Zaćmienie Słońca ma miejsce wtedy, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w jednej linii. Obserwatorzy w Polsce będą świadkami częściowego zaćmienia, w którym Księżyc w 82% przesłoni Słońce.
Wtorkowe zaćmienie będzie widoczne w całej Europie (z wyłączeniem Islandii, Wysp Owczych oraz północnych krańców Półwyspu Skandynawskiego), w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie, w Azji Środkowej i zachodnich Chinach. Maksymalne przesłonięcie nastąpi nad Zatoką Botnicką (północny Bałtyk). W tym rejonie Słońce zostanie zasłonięte przez Księżyc w ponad 85%.
Patrzenie bezpośrednio na Słońce gołym okiem jest niebezpieczne dla wzroku. Dlatego, jeśli chcemy obserwować zaćmienie, warto zaopatrzeć się w specjalne filtry. Mogą nimi być okulary lub szkło spawalnicze albo kilka warstw czarno-białej kliszy fotograficznej starego typu (zaczernionej, tzn. wywołana przed naświetleniem).
Odpowiednie będąteż luneta, teleskop lub lornetka. Trzeba jednak pamiętać, że nie można nimi spoglądać bezpośrednio na tarczę Słońca. Obiektyw naszego sprzętu trzeba wyposażyć w specjalny filtr lub folię. Można również rzutować obraz Słońca na ekran umieszczony za okularem naszego przyrządu optycznego.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz