Dziś jest: 28.11.2024
Imieniny: Lesława, Stefana
Data dodania: 2010-10-27 08:30

Iwona Starczewska

Nie ściągaj - okradasz swojego idola!

Ściąganie muzyki czy filmów z internetu to kradzież. Wciąż istnieje społeczne przyzwolenie dla tego typu nielegalnych praktyk. Akcja ''Bądź Świadomy'' ma na celu wpojenie młodym ludziom prostej zależności - ściągając pirackie materiały okradasz swojego idola!

reklama
''Bądź świadomy'' to akcja skierowana do młodzieży w ramach programu ochrony własności intelektualnej w Internecie. Powstała z inicjatywy Związku Producentów Audio Video, Narodowego Centrum Kultury oraz Hirka Wrony - znanego dziennikarza muzycznego.

Piractwo internetowe to poważny i ciągle rosnący problem, który dotyczy coraz szerszych grup społecznych. Pomimo wielu akcji informacyjnych dotyczących odpowiedzialności karnej, nadal istnieje powszechne, społeczne przyzwolenie dla tego typu kradzieży. Sytuacja taka wymogła na rynku muzycznym podjęcie akcji edukacyjnej, której celem jest skuteczne wypracowanie zmian postaw społecznych.

Celem programu „Bądź świadomy” jest edukacja młodzieży oraz budowanie świadomości prawnej już od najmłodszych lat, a także podniesienie poziomu wiedzy użytkowników komputerów i nowych rozwiązań technologicznych.

Akcja ma formę spotkań, które prowadzi Hirek Wrona, na których uczestnicy dowiadują się o zagrożeniach związanych z umieszczaniem i pobieraniem nieautoryzowanych plików oraz możliwych konsekwencjach prawnych. Słuchacze mają także okazję poznania procesu powstawania nagrań muzycznych, filmów i programów komputerowych. Wybór takiej formy edukacji daje szanse wychowania nowego, świadomego pokolenia w duchu poszanowania praw własności intelektualnej.

Najbliższe spotkania w ramach akcji „Bądź świadomy” odbędą się  już 29 października w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ul. B. Dybowskiego 11 o godzinie 10.00 oraz 12.00.

Gośćmi spotkań w Olsztynie będą: dyrektor Krzysztof Dudek z Narodowego Centrum Kultury, adwokat Marek Staszewski ZPAV oraz ambasadorowie akcji: Bogusław Wołoszański, Mateusz Damięcki i Jędker Realista (Monopol, WWO).

Źródło: inf organizatora/własne

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • tomeczq 2010-11-01 12:37:43 88.156.*.*
    jestem ciekaw co w/w mają do powiedzenia nt.; tzw dozwolonego użytku? instytucji pozwalającej na POBIERANIE (bez jego dalszego rozpowszechniania) z sieci mateirałów muzycznych i filmowych któe to pobieranie nie jest nielegalne? pewnie cisza...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • qwaszx 2010-10-27 12:18:52 213.76.*.*
    Szkoda że Ci artyści nie pamiętają jak nie byli jeszcze artystami i przegrywali muzykę z kasety na kasetę.Poza tym gdyby w Polsce zarabiało się normalnie to i ludzie mniej by kradli.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • cezra 2010-10-27 12:14:03 213.76.*.*
    W innych krajach można kupować muzykę w mp3 z sieci i to się sprawdza. U nas niestety nie bardzo jest to rozpowszechnione.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Podatnik 2010-10-27 10:34:23 81.219.*.*
    Może to w końcu pójdzie w dobrym kierunku, czyli nie straszenia paragrafami, ale uświadomienia ludziom, że nad wyprodukowaniem płyty pracują ludzie. jeśli nam się podoba to co oni zrobili swoją ciężką pracą, to należy za płytę zapłacić, a nie ją ukraść z sieci. No ale dzisiejsze pokolenie woli wydawać pieniądze na dopalacze zamiast na muzykę. Ja mam rozwiązanie. Zamiast kupować drogie dopalacze kupujcie klej butapren. Efekt ten sam, a koszt znacznie niższy i na muzykę jeszcze zostanie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl