Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2017-05-21 16:48

Redakcja

Noc Muzeów 2017 w Olsztynie. Chętnych nie brakowało [ZDJĘCIA]

Noc Muzeów 2017 w Olsztynie. Chętnych nie brakowało [ZDJĘCIA]
Noc Muzeów na olsztyńskim zamku
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W sobotę w Polsce obchodzona była Europejska Noc Muzeów. W całym kraju można było bezpłatnie zwiedzać muzea, zamki, instytucje kultury, a także inne obiekty historyczne. W stolicy Warmii i Mazur udział w przedsięwzięciu wzięło sześć instytucji.

reklama

Już jedenasty raz z rzędu placówki muzealne w Olsztynie dołączyły do międzynarodowej akcji Noc Muzeów, której głównym celem jest bezpłatne udostępnienie zwiedzającym nie tylko sal muzealnych, ale również galerii sztuki oraz innych instytucji kultury.

Głównym tematem tegorocznej imprezy w Muzeum Warmii i Mazur była 500. rocznica tablicy badawczej stworzonej przez Mikołaj Kopernika na ścianie krużganka olsztyńskiego zamku. W związku z tą rocznicą odbyły się warsztaty tematyczne przybliżające odkrycie zrównania dnia z nocą. Prócz tego na dziedzincu zamkowym przez cały wieczór trwały pokazy grupy rekonstrukcyjnej z Olsztynka, która przybliżała zgromadzonym m.in. rycerskie obyczaje.

Równie ciekawie było w Domu "Gazety Olsztyńskiej" na Targu Rybnym. Odbyło się tam spotkanie poświęcone 25-leciu obiektu, podczas którego miał miejsce m.in. wernisaż wystawy fotograficznej "Święci z warmińskich kapliczek", jak również finasaż ekspozycji  "Gazeta Olsztyńska (1886–1939)".

Wszyscy chętni mogli także odwiedzić Centrum Techniki i Rozwoju Regionu "Muzeum Nowoczesności" przy ulicy Knosały.  W nocnym programie placówki znalazł się m.in. pokaz kamery do szybkich zdjęć oraz druku 3D, a także doświadczenia z fizyki i chemii.

Muzeum Przyrody znajdujące się na ulicy Metalowej zaprosiło natomiast na nocne zwiedzanie ekspozycji z latarkami w rękach, które połączone było z prezentacją nocnych odgłosów przyrody. Jednym z głównych tematów przewodnich była prezentacja wybranych sów i szczegółów ich nocnego życia. Nie zabrakło także konkursów z nagrodami, a także zajęć plastycznych dla dzieci.

Po raz kolejny do europejskiej akcji przyłączyłą się również Galeria Sztuki BWA przy al. Piłsudskiego, gdzie można było nabyć  kilkadziesiąt tytułów w bardzo atrakcyjnych cenach, jak również zwiedzić aktualne wystawy Tomasza Gudzowatego "Closer" oraz Marii Pinińskiej-Bereś "Ślad kobiety".

Jednym z najbardziej niedostępnych do tej pory dla zwiedzających obiektów był kościół ewangelicko-augsburski przy ulicy Zamkowej. To jedna z trzech świątyń w obrębie olsztyńskiego Starego Miasta. Także i w tym miejscu można było posłuchać krótkich koncertów, obejrzeć wystawę portretów byłych księży ewangelickich, a także zobaczyć dwa niezwykle stare egzemplarze Biblii.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl