Teren w ścisłym centrum miasta niegdyś tworzył dzielnicę przemysłową. Przy ul. Knosały znajdowały się tartaki, gazownia i nieduża fabryka. Później teren stał się skupiskiem garaży, magazynów i baraków.
W 2013 roku miasto zakończyło rekultywację terenu. Proces ten miał przyczynić się do uatrakcyjnienia tego miejsca, a co za tym idzie do powstania tam nowej dzielnicy nad Łyną. Inwestycja zakładała zlikwidowanie ognisk zanieczyszczenia gruntu i wód podziemnych w wyniku usunięcia podziemnego zbiornika ze smołami pogazowymi, podziemnej infrastruktury i zanieczyszczonej gleby.
Dzięki wartej niemal 8 mln złotych inwestycji miejskiej, nieruchomości w centrum stały się atrakcyjne. Jeden z deweloperów wybudował tam osiedle tuż przy zrealizowanym przez miasto Parku Centralnym.
Teraz pora na pozostałe tereny Zakola Łyny, które ma się stać naturalnym przedłużeniem atrakcyjnej części miasta. Plan zagospodarowania Zakola Łyny zyskał już unijne wsparcie. W ramach projektu, przy Muzeum Nowoczesności powstanie plac korespondujący z sąsiadującym Parkiem Centralnym, a także z przestrzenią, zaplanowaną przy budynku dawnej zajezdni trolejbusowej.
Sercem placu będzie fontanna typu dry-plaza. Trzy rzędy dysz z podświetleniem będą dawały pionowe strumienie wodne o różnej wysokości i konfiguracji. Pojawią się również elementy małej architektury: ławki, krzesła, podesty drewniane, stojaki na rowery. Teren zostanie oświetlony a zieleń zagospodarowana. Plac będzie miejscem do wszelkiego rodzaju plenerowych wydarzeń kulturalnych. Natomiast przy Zajezdni Trolejbusowej powstanie parking.
Koszt projektu to ponad 4 mln zł, a 85 proc. kwoty (prawie 3,5 mln zł) miasto pokryje z otrzymanego dofinansowania unijnego.
Przypomnijmy, lepszego jutra doczeka się również popadająca w ruinę zabytkowa willa na skraju Parku Centralnego. Jak się okazuje znalazł się bowiem chętny na jej kupno i odrestaurowanie. Powstać ma tam hotel.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz