Dziś jest: 25.11.2024
Imieniny: Erazma, Katarzyny
Data dodania: 2009-12-16 09:43

Natalia

Nowa wizja Jeziora Krzywego

W zorganizowanym przez Urząd Miasta konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów wokół Jeziora Krzywego wzięło udział sześć zespołów. Projekty przygotowane przez architektów były tak dobre, że nie przyznano pierwszego miejsca.

reklama
Konkurs zorganizowany przez Urząd Miasta dotyczył opracowania architektonicznych koncepcji programowo-przestrzennych terenów Plaży Miejskiej, OKS-u i Słonecznej Polany. Chyba każdy, kto widział ten rejon Olsztyna wie, że nie mamy się czym chwalić. Na plaży miejskiej nie ma porządnych toalet ani przebieralni, hangar OKS-u nadaje się tylko do rozbiórki, a wokół urządzono składowisko śmieci. Urząd Miasta przymierza się do zmian, wszystko po to, by na nowo odkryć piękno tych miejsc i przyciągnąć zarówno olsztynian, jak i turystów.

Zadanie architektów, biorących udział w konkursie, polegało na przedstawieniu konkretnych propozycji i opracowaniu ciągów komunikacji pieszych, ścieżek i tras rowerowych, a także promenad i terenów zieleni z terenami sąsiadującymi. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, złożono 34 plansze z propozycjami zagospodarowania tych miejsc. Oficjalne wyniki ogłoszono wczoraj. Wszystkie przygotowane koncepcje były tak dobre, że komisja konkursowa nie wybrała najlepszej. Wyłoniono za to najciekawsze koncepcje zagospodarowania miejsc i przyznano trzy I wyróżnienia i trzy II. Komisji najbardziej przypały do gustu propozycje zagospodarowania Plaży Miejskiej opracowane przez Grzegorza i Katarzynę Dżus. Najlepszą koncepcję Słonecznej Polany przygotował ten sam zespół, który zaprojektował olsztyński basen olimpijski (zespół Rafała Jacaszka), a ciekawy projekt zagospodarowania przystani OKS przedstawili architekci: Ryszard Bąk, Anna Mikulska-Bąk i Piotr Bąk. Co ważne na terenie Słonecznej Polany mają znaleźć się trasy do biegów narciarskich i tory saneczkowe, pozwoli to na wykorzystanie tego miejsca także zimą. Niestety, nie wiadomo czy wyróżnione koncepcje zostaną w całości zrealizowane. Urząd Miasta nie wyklucza, że z projektów wybierze jedynie najlepsze rozwiązania zawarte w tych 3 pracach.

Tereny wokół Jeziora Krzywego będą mogły zostać zagospodarowane na nowo z funduszy, które zaoszczędzono na budowie basenu przy ul. Piłsudskiego. Kompleks będzie kosztował prawie 35 milionów mniej niż zakładali urzędnicy, zatem pieniądze mają być przeznaczone na nowy cel.

 

Źródło: UM Olsztyn/własne

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • ren 2009-12-20 12:15:45
    To po co ogłaszać konkurs skoro z góry zakłada się, że miasto zrealizuje tylko niektóre rozwiązania.Jak można nazywać to wizją planując kawałek brzegu jeziora. Każdy turysta zauważy walące się ośrodki na przeciw plaży miejskiej, widać jak zwykle, że miasto nie ma pomysłu na cokolwiek.W porównaniu z innymi miastami powiatowymi wypadamy najgorzej.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl