Co nowego oferuje medycyna estetyczna przy oznakach starzenia?
O odmładzaniu skóry mowa wówczas, gdy decydujemy się na zabiegi pozwalające na cofnięcie już powstałych oznak starzenia. Niedoskonałościami, które negatywnie wpływają na wygląd, są głównie zmarszczki, odwodnienie i utrata jędrności skóry, opadanie tkanek, czy nieestetyczne przebarwienia. Zmiany takie powstają w wyniku spowalniającej już po 25. roku życia syntezy składników skóry – włókien kolagenowych, elastyny, czy kwasu hialuronowego. Wpływ na wcześniejsze starzenie mają też czynniki zewnętrzne, zwłaszcza promieniowanie UV i zanieczyszczenia, a także wewnętrzne, głównie geny i zaburzenia hormonalne.
Inwazyjne zabiegi dające nienaturalne efekty już dawno zostały zastąpione nowszymi metodami. W ostatnich sezonach horyzonty możliwości poprawy urody zostały poszerzone o wiele nowatorskich zabiegów, które skupiają się na regeneracji skóry poprzez pobudzenie jej naturalnych procesów naprawczych. Dzięki nim można osiągnąć naturalne, ale wyraziste efekty. Ponadto współczesna medycyna estetyczna skupia się na terapiach spersonalizowanych – wybór zabiegów ściśle do potrzeb danego pacjenta pozwala na uzyskanie zamierzonych rezultatów przy możliwie najwyższym bezpieczeństwie.
Biostymulatory tkankowe do rewitalizacji i odmładzania skóry
Wiele defektów, w tym zmarszczek, ubytków tkankowych czy zaburzonych konturów twarzy można zredukować wypełniaczami tkankowymi. Najnowsze preparaty przeznaczone do iniekcji podskórnej znacznie różnią się od pierwszych tego typu. Zawierają one różne składniki, np. kompleksy witamin, antyoksydanty, związki nawilżające. Dobiera się je w zależności od potrzeb pacjenta. Po podaniu w formie mezoterapii igłowej w wybrane obszary twarzy lub ciała ulegają wchłanianiu. Czas ich rozkładu zależy od zastosowanego preparatu i wynosi od zwykle od kilkunastu dni do wielu miesięcy. Podczas wchłaniania biostymulator odżywia tkanki i pobudza je do regeneracji. Dzięki temu pierwsze efekty w postaci wypełnienia nierówności uzyskuje się od razu po zabiegu, natomiast z czasem narastają i poprawiają kondycję skóry.
Nieinwazyjne liftingi dzięki technologii Hi-Tech
Kolejną metodą intensywnie rozwijającą się każdego roku jest laseroterapia. Nowoczesne urządzenia emitujące energię o różnej częstotliwości z powodzeniem zastępują wiele wcześniej stosowanych metod wymagających ingerencji w ciągłość tkanek czy dłuższej rekonwalescencji. Dzięki laserom pacjenci mogą liczyć na odmłodzenie skóry w sposób nieinwazyjny lub o niskiej inwazyjności – w zależności od wskazań, oczekiwań i zastosowanych parametrów.
Lasery oddziałują na tkanki na wiele sposobów. Obkurczają włókna kolagenu i elastyny dzięki zainicjowanej koagulacji białek, co daje efekt napięcia (naturalnego liftingu). Ponadto generują kontrolowane mikrourazy na poziomie naskórka i głębszych warstw, jak również z pominięciem naskórka. To z kolei pobudza tkanki do odnowy biologicznej, zagęszcza i poprawia sieć włókien sprężystych, poprawia koloryt skóry i redukuje zmarszczki.
Zastosowanie egzosomów i mikronakłuwania do poprawy kondycji tkanek
Jednym z nowszych zabiegów wartych uwagi są też egzosomy. Są to mikroskopijne pęcherzyki, które w naturze są wydzielane przez komórki macierzyste i występują w tkankach. Zawierają one wiele składników stymulujących regenerację skóry, m.in. czynniki wzrostu, białka RNA i liczne molekuły.
Czyste egzosomy hipoimmunogenne podaje się w formie mezoterapii mikroigłowej. W pierwszej kolejności nakłuwa się więc naskórek. Procedura taka nie jest bolesna, ale istnieje też możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego. Kolejno na przygotowaną skórę aplikuje się preparat z ekzosomami, który wchłania się głębiej dzięki stworzonym mikrokanalikom. Zabieg taki regeneruje skórę, zmniejsza widoczność oznak starzenia i redukuje wiele innych niedoskonałości, np. blizn. Może być stosowany zarówno na twarz, jak i inne partie ciała wymagające wsparcia.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz