Tematów, o których rozmawia się podczas świąt jest bez liku - niektórych z nich większość "unika jak ognia". Według sondażu na zlecenie Babbel przeprowadzonego w 2019 roku aż 22,4% z pytanych obawia się rozmów o polityce czy historii. Mimo tego to właśnie te tematy są "cesarzem wśród świątecznych rozmów". Kończący się rok dał wiele powodów, by przy świątecznym stole rozmawiać o polityce - większość będzie jednak starała się zmienić temat.
Innym często poruszanym tematem są - oczywiście - pieniądze. To właśnie rozmowy o sytuacji finansowej mogą dominować przy świątecznym stole, zwłaszcza w dobie drożyzny i wysokiej inflacji. O wiele rzadziej mówi się jednak o zarobkach - rozmów na ten temat unika wiele osób, a obawia się go (według wspomnianego wyżej badania) ok. 8,3% ankietowanych.
Interesującym tematem mogą okazać się także rozmowy o mieście, w którym mieszkamy. Dla Olsztyna rok 2022 obfitował w wydarzenia, które mogą być podstawą do świątecznych dyskusji. Trwająca budowa II linii tramwajowej, przez które wiele ulic pozostaje "rozkopane", czy zamknięcie wielu sklepów, zwłaszcza na starówce - o tym przy świątecznym stole rozmawiać będą olsztynianie.
Poruszanym podczas spotkań rodzinnych tematem jest także sport. Dyskusję w tym obrębie dominować mogą zakończone niedawno Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej oraz występ reprezentacji Polski, która - po raz pierwszy od 36 lat - przeszła do 1/8 finału.
Ostatecznie, gdy zabraknie już "innych" tematów, pozostaje pogoda. Temperatury powyżej 0 stopni i duża szansa na opady śniegu z deszczem da kolejną okazję do narzekania podczas rodzinnego spotkania.
Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych i najbardziej rozpowszechnionych globalnie świąt. W tradycji chrześcijańskiej - jak mówi sama nazwa - ma ono upamiętniać narodziny Jezusa Chrystusa. Do kalendarza liturgicznego zostało wprowadzone w Rzymie w okolicach IV wieku. Święto to obchodzone jest 25 grudnia. W Kościołach celebrujących liturgię według kalendarza juliańskiego (np. Kościół prawosławny) Boże Narodzenie przypada 7 stycznia kalendarza gregoriańskiego.
Początki obchodów Bożego Narodzenia nie są jasne. Pierwsi chrześcijanie nie byli bardzo zainteresowani datą narodzin Chrystusa. O wiele ważniejszym świętem była niedziela, czyli wspomnienie misterium paschalnego, a później Wielkanoc - czyli obchody śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Boże Narodzenie mogło zostać ustanowione przez cesarza Konstantyna Wielkiego, lub jako reakcja na podniesienie do rangi święta państwowego święta narodzin Sol Invictus (rzymskiego boga łączącego cechy perskiego Mitry oraz greckiego Apolla) przez cesarza Aureliana.
Kontrowersyjną i sporną sprawą jest data obchodzenia świąt. Wcześni teologowie chrześcijańscy jako datę narodzin Chrystusa podawali 19 kwietnia, 20 maja czy 17 listopada. Byli również uczeni, proponujący datę 25 grudnia. Miało to źródło w księgach, które nie zostały włączone do Nowego Testamentu (tzw. apokryfy). Ostatecznie Boże Narodzenie przeniesione zostało na 25 grudnia w 353 roku, by walczyć z kultem Mitry.
Wigilią nazywa się każdy dzień poprzedzający ważne wydarzenie. To jednak wigilia Bożego Narodzenia jest tą jedyną, która zapisała się w kalendarzu na stałe. Tego dnia rodziny według tradycji dzielą się opłatkiem, siadają do uroczystej kolacji, śpiewają kolędy i obdarowują się prezentami. 26 grudnia uznawany jest za "drugi dzień" świąt Bożego Narodzenia. Podczas niego wspomina się pierwszego męczennika, św. Szczepana.
Komentarze (12)
Dodaj swój komentarz