Przypomnijmy, w lutym ubiegłego roku agenci Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku, działając na podstawie zgromadzonych materiałów i realizując postanowienia Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, zatrzymali Barbarę Z. - Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie.
Kobieta została przesłuchana przez prokuratora i usłyszała zarzut przyjęcia korzyści majątkowej. Łapówkę miała wręczyć Barbarze Z. prowadząca działalność polegającą na konserwacji zabytków Barbara K.-N. Obie kobiety nie przyznały się do winy.
Dziś do olsztyńskiego sądu ma trafić akt oskarżenia przeciwko Barbarze Z.
- Barbarze Z. zarzucono przyjęcie w latach 2008, 2010 i 2011 korzyści majątkowych w postaci uiszczenia opłaty za pobyt w SPA na terenie Polski oraz pobytu w Egipcie i Turcji w łącznej kwocie ponad 12.000 złotych. Dwa kolejne zarzuty dotyczą przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę, przy czym pierwszy z nich związany jest z poinformowaniem w 2015 roku jednego z oferentów, iż złożona oferta pomimo, że najkorzystniejsza wpłynęła po terminie i zachodzi konieczność zamiany złożonych dokumentów by umożliwić jej wybór, zaś drugi dotyczy podwyższenia również w 2015 roku o 3000 złotych kwoty ostatecznej oferty, pomimo, iż pierwotnie złożona oferta była niższa. Kolejny zarzut związany jest z zaniechaniem wstrzymania wypłaty II transzy dotacji w kwocie 20.000 złotych w związku z realizacją umowy na roboty budowlane - reliktów muru obronnego w Nowym Mieście Lubawskim, pomimo tego, iż wiedziała, że prace te nie zostały wykonane w uzgodnionym terminie – informuje Krzysztof Stodolny, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.
Barbara Z. nie przyznała się do dokonania zarzucanych jej czynów i odmówiła złożenia wyjaśnień. Grozi jej kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Aktem oskarżenia objęto również pięć innych osób, w tym burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego.
Józefowi B. burmistrzowi Nowego Miasta Lubawskiego zarzucono przedłożenie w październiku 2015 roku Warmińsko-Mazurskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków w Olsztynie, nierzetelnych i stwierdzających nieprawdę dokumentów związanych z rzekomo zakończonymi robotami przy pracach konserwatorskich reliktów murów obronnych, w celu uzyskania drugiej transzy dotacji celowej w kwocie 20.000 złotych.
Ponadto oskarżono również Kierownika Referatu Inwestycji Gminy Miejskiej Nowe Miasto Lubawskie i byłego Zastępcę Kierownika tego Referatu o poświadczenie w październiku 2015 roku roku nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez Gminę, czyli uzyskania wypłaty wskazanej powyżej II transzy dotacji celowej, w protokole odbioru robót budowlanych, pomimo tego, że roboty te nie zostały rzeczywiście wykonane.
Aktem oskarżenia objęto również Wiesławę Ch., która złożyła ofertę na wykonanie kart ewidencji zabytków nieruchomych po terminie i na polecenie Barbary Z., wiedząc, iż ta przekracza swoje uprawnienia, wymieniła przedłożone uprzednio dokumenty ofertowe. Zarzuty usłyszała również Anna L., której zarzucono wyłudzenie kwoty 3000 złotych w związku ze zmianą pierwotnie złożonej oferty.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz