Niestety prognozy badaczy jakości powietrza, którym oddychamy nie nastrajają pozytywnie. Zanim ograniczenia związane z emisją szkodliwych gazów przyniosą wymierny efekt, musimy oddychać powietrzem kiepskiej jakości. Dotyczy to zwłaszcza wielkich metropolii oraz regionów, w których wyniki pomiarów jakości powietrza są szczególnie niekorzystne. Na szczęście przynajmniej w najbliższym otoczeniu, możemy zadbać o lepsze samopoczucie.
Dlaczego potrzebujemy oczyszczacza powietrza?
Jakość powietrza w naszych domach diametralnie się różni. Dobrze będzie się oddychało naturalnym powietrzem komuś, kto mieszka w małej miejscowości, z dala od dużego miasta na północy Polski, gdzie jakość powietrza jest najlepsza. Znacznie gorsze samopoczucie będzie grozić osobie zamieszkującej centrum dużego miasta, jak Warszawa czy Kraków, gdzie smog jest widoczny gołym okiem. W takiej sytuacji otwarcie okna nie zawsze będzie wiązać się z wpuszczeniem do środka świeżego powiewu wiatru, a raczej z zaduchem, który może wywołać suchy kaszel. W naszym otoczeniu unosi się wiele szkodliwych substancji. Spora część z nas jest niestety skazana na oddychanie powietrzem złej jakości, które może w dłuższej perspektywie prowadzić do wielu dolegliwości układu oddechowego lub problemów z krążeniem. Do tego dodać należy bóle głowy, czy nawet regularne migreny. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że winą za złe samopoczucie można obarczyć powietrze, które zamiast dostarczać nam tlenu, sprawia, że oddychamy szkodliwymi substancjami oraz pyłami. Zła jakość powietrza może objawiać się na wiele sposobów. Do najczęstszych symptomów należą:
- bóle i zawroty głowy,
- migreny,
- ataki suchego kaszlu,
- drapanie w gardle,
- chrypka,
- katar,
- łzawienie oraz zaczerwienienie oczu.
Jeżeli mieszkasz w dużym mieście lub w regionie, w którym dominuje smog, nie powinieneś zastanawiać się, czy potrzebny ci oczyszczacz powietrza, ale raczej jaki oczyszczacz powietrza wybrać?
Rodzaje oczyszczaczy powietrza
Oczyszczacz to urządzenie filtrujące otaczające nas powietrze. Specjalny układ filtracyjny pomaga pozbyć się z najbliższego otoczenia groźnych składników smogu, takich jak pyły PM2.5, PM10, lotne związki organiczne (formaldehyd, beno(a)piren), tlenki NOX i SOX. Co więcej, to idealne rozwiązanie dla alergików, ponieważ oczyszczacz chroni mieszkańców również przed unoszącymi się w powietrzu alergenami. Obecność oczyszczacza wpływa również na odporność, ponieważ urządzenie wychwytuje bakterie oraz wirusy. Efektywność oczyszczacza zależy w sporej mierze od rodzaju zastosowanego filtra. Producenci dokonują jednak podziału, który nawiązuje do przeznaczenia urządzenia. W ten sposób możemy wyróżnić:
- Oczyszczacze powietrza działające na smog,
- Oczyszczacze powietrza z wbudowanym nawilżaniem powietrza,
- Oczyszczacze powietrza dedykowane alergikom,
- Oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji powietrza - jonizatory powietrza.
Oczyszczacze pochłaniające składniki smogu posiadają zazwyczaj filtr węglowy w połączeniu z filtrem HEPA, stosowanym np. w odkurzaczach. Najczęściej spotykanym filtrem jest typ HEPA 12, natomiast najwyższej klasy modele posiadają filtr HEPA 14. Umożliwiają one skuteczne usuwanie najgroźniejszych cząsteczek, które obecne są w złej jakości powietrzu.
Modele oczyszczaczy powietrza dedykowane alergikom są bardziej skomplikowane i zazwyczaj wykorzystują wieloetapową filtrację powietrza. Najlepsze modele udowodniły swoją skuteczność w testach. Efektywność usuwania alergenów oraz wirusów przekracza 99%. Alergia to wyjątkowo nieprzyjemna przypadłość, która na dodatek regularnie powraca. Wyleczenie się z alergii jest żmudne i trudne, dlatego pozbycie się z najbliższego otoczenia niemal wszystkich alergenów może oznaczać ogromną ulgę dla osoby uczulonej.
Oczyszczacze z funkcją nawilżania powietrza łączą w sobie funkcjonalność dwóch urządzeń. Oprócz lepszej jakości powietrza w domu, możemy również cieszyć się odpowiednią wilgotnością, która także ma bardzo dobry wpływ dla naszego zdrowia. Zwłaszcza jesienią i zimą, czyli w okresie intensywnego grzania naszych mieszkań, powietrze wewnątrz jest suche i nieprzyjemne. Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania pomoże dostosować poziom wilgotności, co ułatwi nam oddychanie i będzie korzystane m.in. dla naszej skóry.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza?
Jeśli planujemy wyposażenie naszego domu w oczyszczacz, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Należy do nich wydajność urządzenia, która pozwoli określić, czy oczyszczacz będzie w stanie skutecznie pracować w dużym salonie, czy jedynie w sypialni. Wydajność podaje się w systemie CADR lub poprzez liczbę przepływu powietrza na godzinę. Jednocześnie pamiętajmy, że oczyszczacz dobieramy z myślą o pojedynczym pokoju, a nie całym mieszkaniu. Kolejne ważne aspekty, na które lepiej zwrócić uwagę to poziom hałasu (zwłaszcza jeśli urządzenie ma stać w sypialni) oraz metoda filtracji odpowiednia do naszych potrzeb.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz