Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2021-09-06 20:03

Redakcja

Olsztyn ma swoja aleję zasłużonych [OGROMNA GALERIA ZDJĘĆ]

Olsztyn ma swoja aleję zasłużonych [OGROMNA GALERIA ZDJĘĆ]
Na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel odsłonięto Aleję Sław Olsztyńskiego Sportu
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

6 września 2021 roku będzie zapewne pamiętną datą w historii olsztyńskiego sportu. Tego bowiem dnia odsłonięto Aleję Sław Olsztyńskiego Sportu na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel.

reklama

Pierwszymi osobami, których nazwiska pojawiły się w tej Alei byli: Andrzej Gronowicz, Zbigniew Lubiejewski, Mirosław Rybaczewski i Adam Seroczyński. W komplecie stawili się na tej niezwykłej uroczystości.

Przypomnijmy. Siatkarze Zbigniew Lubiejewski i Mirosław Rybaczewski, wywalczyli złote medale olimpijskie w Montrealu (1976), pokonując w finale reprezentację ZSSR. Andrzej Gronowicz podczas montrealskich igrzysk wypływał srebrny medal w kanadyjkowej dwójce, natomiast najmłodszy w tym towarzystwie Adam Seroczyński zdobył w Sydney (2000 r.) w reprezentacyjnej kajakowej czwórce  brązowy medal olimpijski.

O takie właśnie upamiętnienie dorobku olsztyńskich sportowców, trenerów, działaczy i innych ludzi sportu, przez wiele lat domagał się znany olsztyński działacz sportowy Leszek Dublaszewski. Ostatecznie ze skuteczną inicjatywą powstania takiej Alei wystąpiła Fundacja „Olsztyński Laur Sportowy”, której  pan Leszek jest prezesem, a jego zastępczynią Alicja Rutecka, natomiast Andrzej Grudziński jest sekretarzem.

Po kilku proponowanych miejsc (okolice hali Urania, zaplecze Aquasfery) na Aleję Sław Olsztyńskiego Sportu zdecydowano się na deptak w Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel w Olsztynie, w sąsiedztwie kapitanatu.

Uroczystością otwarcia Alei przyglądał się prawie „cały olsztyński świat sportu” - młodzi i o wiele od nich starsi  zawodnicy i zawodniczki wielu klubów stolicy Warmii i Mazur, ich szkoleniowcy, działacze, przedstawiciele prasy, radia, telewizji oraz liczni sympatycy sportu. Wśród zaproszonych gości byli m.in. marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i przewodniczący Rady Miejskiej Robert Szewczyk. Przecięcia wstęgi dokonali Gustaw Marek Brzezin, Piotr Grzymowicz, Alicja Rutecka i Leszek Dublaszewski.

* * *

Czytaj również: [WYWIAD] Andrzej Gronowicz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu: ''W sporcie wszystko jest możliwe''

* * *

Trakt Alei Sław Olsztyńskiego Sportu otwiera umieszczona w  chodniku płyta z brązu, na której jest m.in. informacja o inicjatorze powstania tej alei. Po niej znajdują się nieco mniejsze płyty z nazwiskami  sportowców wraz z ich najważniejszymi dokonaniami. To pierwsze takie płyty na tym deptaku. Leszek Dublaszewski zapowieda, że kapituła każdego roku wskaże przynajmniej dwóch kolejnych sportowców, którzy dołączą do tego dostojnego grona.

Te niezwykłe płyty powstały dzięki sponsorom. Jedną z nich ufundowała zmarła niedawno poseł RP Anna Wasilewska, osoba bez reszty oddana olsztyńskiemu sportu. Uczczono ją chwilą ciszy.

Mocnym, choć z lirycznym akcentem, ale trafionym w nastrój   tego przesympatycznego spotkania, było emocjonalne odczytanie przez Irenę Telesz, aktorkę Teatru im. Stefana Jaracza wiersza „Sto metrów” pióra Kazimierza Wierzyńskiego z tomu „Laur Olimpijski”.

Adam Seroczyński jest ostatnim sportowcem z Olsztyna, który wywalczył laur olimpijski. Na kolejny czekamy już 21 lat. Zapytany czy pamięta jak przebiegała jego i jego kolegów walka o olimpijski medal?

Jeżeli chodzi o ten finał czwórek w Sydney, to najbardziej pamiętam denerwujące chwile przed startem. Tak naprawdę to wszystko trwało krótko, ale wszyscy twardo walczyliśmy o ten medal. Zapamiętałem na całe życie jak stałem tam na olimpijskim podium i jak wręczano nam medale. Teraz jestem bardzo zadowolony, że znalazłem się w czwórce uhonorowanych dzisiaj w sposób niezwykły bohaterów tej uroczystości. Przyjmuję to, jako wielkie wyróżnienie. To dla mnie i pewnie pozostałej trójki satysfakcja, że medale olimpijskie są w ocenie osiągnięć sportowych najważniejsze i stąd jesteśmy w tej Alei pierwsi. Proszę zauważyć, że nasza czwórka jest reprezentowana jedynie przez przedstawicieli najpopularniejszej gry sportowej w Olsztynie, no i przez kajakarstwo. Stąd wniosek, że te dwie dyscypliny należy za wszelką cenę rozwijać i wspomagać - odpowiedział Seroczyński.

Lech Janka

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

  • A kiedy aleja dla zwykłych ludzi ?? 2021-09-07 12:53:04 95.160.*.*
    Od wielu już lat, wciąż te same obrazki w całym kraju, czyli świta wręczająca sobie nawzajem medale, dyplomy i bawiąca się na bankietach za publiczne podatki. A plebs jak zwykle może się jedynie temu przyglądać zza ogrodzenia, siedząc przy tym cichutko jak myszki pod miotłą.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 4
  • Przepraszamy , My Warmia 2021-09-07 05:53:04 31.60.*.*
    To niech ci żyjący medaliści wstawią się za konającymi z głodu, zimną, bólu, dachu nad głową, ciepła uczuć Polaków którzy płacą podatki na rządowych darmozjadów, faszystowskiej maniery rządzących
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 11
  • Bawicie się , a my cierpimy 2021-09-07 05:26:30 31.60.*.*
    Czy zdjęć wystarczy dla prokuratury , niektórzy jakby listów gończych
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 6
  • Patriarchat ma się dobrze w katotalibanie 2021-09-06 22:56:40 31.60.*.*
    Dlaczego nie ma żadnej kobiety zasłużonej dla sportu. Święto samców samolubnych.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 8
  • Xxx 2021-09-06 20:50:40 31.0.*.*
    Ciekawe ile zapłacili Rybaczewskiemu żeby przyjechał bo on nic nie robi za darmo
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 7

www.autoczescionline24.pl