Fundacja Schumana przygotowała coroczny ranking miast. W tym roku motywem przewodnim było hasło „Miasta dla młodych”. Pod lupę wzięto 66 polskich miast na prawach powiatu, m.in. Warszawę, Wrocław, Poznań, Toruń, Trójmiasto czy Zamość. Olsztyn również znalazł się na liście.
W badaniu wzięto pod uwagę siedem kategorii: gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka. Twórcy rankingu za osoby młode uważają osoby w przedziale wiekowym 16-30 lat.
Pierwsze miejsce nie jest zaskoczeniem. Jest to Warszawa, a tuż za nią znalazły się Rzeszów i Katowice. Jak wypadł Olsztyn? Stolica Warmii i Mazur zajęła 16. miejsce, wyprzedzając takie miasta jak Toruń, Gdynia czy Bydgoszcz.
W kategorii gospodarka lokalna twórcy zbadali stabilne i wysokopłatne zatrudnienie oraz dynamiczny rozwój miast. Olsztyn w tej kwestii zajął 30. miejsce, zdobywając 30,16 punktów.
Dużo słabiej nasze miasto wypada w kategorii edukacja. W tym przypadku Olsztynowi przypadła 39. lokata. Wzięto pod uwagę takie czynniki jak szkolnictwo wyższe, licealne i zawodowe, a także udział i zaangażowanie samorządów we wsparciu stypendialnym dla licealistów i studentów.
Trzecia kategoria to infrastruktura. Tu stolica Warmii i Mazur wypada zdecydowanie lepiej, bo zajęła 18. miejsce. Wzięto pod uwagę takie czynniki jak tanie mieszkania, zanieczyszczenie powietrza, odnowione budynki, chodniki, parki czy dostęp do internetu.
W kwestii mobilności liczyły się sieć autostrad, liczba lotnisk i kolejowych połączeń międzynarodowych oraz wykluczenie transportowe związane ze stopniową prywatyzacją, a następnie likwidacją połączeń autobusowych. Olsztyn uplasował się na 11. miejscu.
Następnie wzięto pod lupę dostęp do kultury i rozrywki, w tym: liczbę festiwali filmowych i muzycznych, wystaw oraz imprez masowych w przeliczeniu na przeciętną liczbę wydarzeń w tygodniu. Znaczenie miały też łączna liczba kin i muzeów na 10 tysięcy mieszkańców i podobnie przeliczona liczba klubów sportowych oraz wielkość miejskiego budżetu kulturalnego i odsetek firm sektora kreatywnego wśród nowo założonych firm. Stolica Warmii i Mazur zajęła 26. lokatę.
W kategorii otwartość zbadano udział cudzoziemców w wyborach europejskich w Polsce, odsetek zagranicznych studentów, liczbę wydanych zezwoleń na pracę tymczasową i decyzji o delegowaniu pracowników-obcokrajowców do Polski. Nasze miasto znalazło się na 27. pozycji.
W ostatniej kategorii – zdrowie i opieka – wiąże się z wysokojakościowym życiem rodzinnym, czyli dostępnością kadr medycznych, zwłaszcza związanych z opieką okołoporodową, liczbą oddziałów położniczych i skalą konkurencji o miejsca w placówkach opiekuńczych – żłobkach i przedszkolach. Tutaj Olsztyn zajął wysokie 12. miejsce.
Dane uwzględnione w rankingu pochodzą z otwartej statystyki publicznej, korespondencji z urzędami miast, Biuletynów Informacji Publicznej oraz danych zebranych w toku innych badań, np. raportów Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska.
Fundacja Schumana co roku przygotowuje rankingi Europolis. Co roku podejmowana jest inna tematyka. W poprzednim roku stworzono ranking miast obywatelskich (10. miejsce Olsztyna), dwa lata temu powstał ranking miast bezpiecznych i otwartych (9. miejsce), w 2016 r. był to ranking miast zrównoważonych (16. miejsce), a w 2015 r. - ranking miast uczących się (14. miejsce).
Komentarze (17)
Dodaj swój komentarz