Olsztyn w rankingu „Najlepsze Miasta dla Seniorów 2019” zrealizowanym przez iKalkulator.pl zajął piąte miejsce. Miastu do zwycięstwa zabrakło tylko dwóch punktów. O wysokiej pozycji stolicy Warmii i Mazur zdecydowały dostępność opieki medycznej i jeden z najwyższych wskaźników bezpieczeństwa.
Na pierwszym miejscu znalazł się Poznań, na drugim miejscu jest Kraków, a podium zamyka Bydgoszcz. Na czwartym miejscu uplasował się Toruń. Z kolei z Olsztynem są m.in. Wrocław (7. miejsce) i Białystok (9. miejsce).
Olsztyn ma:
5 szpitali (co daje 9 000 osób 60+ na 1 szpital)
1 poradnia geriatryczna (45 000 osób 60+ na 1 poradnię)
41 przychodni POZ (1 098 osób 60+ na 1 przychodnię POZ)
4 punkty nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej (11 250 osób 60+ na 1 punkt)
9 domów pomocy społecznej (5 000 osób 60+ na 1 DPS).
Twórcy rankingu wskazują, że w stolicy Warmii i Mazur jest bezpiecznie i tanio. W kategorii bezpieczeństwa miasto zajęło drugie miejsce. Liczba przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu stwierdzonych przez policję na tysiąc mieszkańców wyniosła tu 0,35.
Kolejnym pozytywnym aspektem, według rankingu, są niskie koszty życia. Seniorzy za bilet do teatru muszą zapłacić średnio 22,50 zł, a za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić 5 757 zł. W kwestii komunikacji miejskiej twórcy rankingu wskazują na autobusy niskopodłogowe i udogodnienia takie jak system głosowej i wizualnej informacji pasażerskiej, funkcja przyklęku autobusu, czy też rampy. Jednak za darmo można jeździć dopiero po 70. roku życia.
Na plus działają programy miejskie skierowane do starszych osób. Funkcjonuje tu: Karta Seniora, Koperta Życia, Miejska Rada Seniorów, a także program „Miejsce przyjazne seniorom”. Dodatkowo misto dla najstarszych mieszkańców przygotował udogodnienia takie jak: Telefon życzliwości, który oparty jest na zasadzie samopomocy i zakłada wykorzystanie potencjału samych seniorów; informator Olsztyńskiego Seniora stworzony przez Radę Olsztyńskich Seniorów; comiesięczne spotkania dla seniorów ze specjalistami różnych dziedzin, a także dofinansowuje w ramach otwartego konkursu ofert realizację zadań z zakresu „Rozwoju oferty integracyjnej, edukacyjnej i kulturalnej skierowanej do seniorów”.
Jednak aktywizacja seniorów działa na niekorzyść. W Olsztynie funkcjonują jedynie trzy kluby seniorów, co oznacza, że na jeden przypada aż 15 tys. osób w wieku 60+. Na ten moment seniorzy nie mogą liczyć na finansowanie przez miasto żadnych badań.
Fot. ikalkulator.pl
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz