Dziś jest: 25.11.2024
Imieniny: Erazma, Katarzyny
Data dodania: 2014-01-20 11:49

Iwona Starczewska

„Olsztyn w rocznicę”

Zapraszamy na wystawę fotografii Zofii Barankiewicz Olsztyn w rocznicę. Jest to dla Galerii Fotografii i Videoartu okazja do podsumowania rocznej działalności wystawienniczej oraz inauguracja kolejnego roku prezentacji fotograficznych, które odbywają się pod opieką merytoryczną prof. Janusza Połoma.

reklama
Zofia Barankiewicz należała 30 lat do Warmiński-Mazurskiego Towarzystwa Fotograficznego. Brała udział w wielu wystawach. Za swe fotografie otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia. W fotografii interesują ją przede wszystkim takie tematy jak: reportaż, dziecko i turystyka. Związana od 60 lat z Olsztynem, dokumentowała zmiany jakie zachodziły w nim od lat 50. po dzień dzisiejszy. Ciągle ciekawa świata, jako fotograf z zawodu i zamiłowania, zafascynowana otaczającą ją rzeczywistością, nadal dokumentuje architektoniczne zmiany, zdarzenia, wszystko co dzieje się w naszym mieście.

Fotografie Zofii Barankiewicz prezentowane na wystawie „Olsztyn w rocznicę” mają nam przypomnieć jak Olsztyn wyglądał dawniej i pokazują jak wygląda dzisiaj. Prezentowana wystawa jest małą „podróżą sentymentalną” dla starszego pokolenia, a dla młodego – w nieistniejący już niekiedy pejzaż naszego miasta.

Zofia Barankiewicz fotografować zaczęła jako nastoletnia dziewczynka, gdy dostała małoobrazkowy aparat fotograficzny RETINA. Takich aparatów po wojnie było niewiele. Dostała go od chłopaka, który później został jej mężem.

Uczyła się fotografii analogowej od starych mistrzów fotografii, którzy przybyli po wojnie na Warmię i Mazury. Wtedy rzemiosła fotograficznego można było nauczyć się terminując w zakładzie fotograficznym. Zdjęcia w atelier robiono na kliszach szklanych, w sklepach nie było zestawów do wywoływania zdjęć, chemię trzeba było samemu składać według receptury i ważyć na wadze laboratoryjnej. Po trzech latach terminowania pani Zofia została czeladnikiem. Robiła zdjęcia do pierwszych dowodów osobistych, legitymacji i dokumentów, jak również zdjęcia ślubne, chrzty, ale fotografowała też inne okoliczności życie codziennego. Zakładów fotograficznych było w Olsztynie około dziesięciu. Na ogół były to zakłady spółdzielcze, lecz było też kilka prywatnych, które przetrwały tak długo, jak długo żyli ich właściciele.

Pani Zofia wyszła za mąż za Andrzeja Barankiewicza – człowieka który również pasjonował się fotografią. Wspólna pasja stała się ich pracą. Barankiewicz był kinooperatorem kin olsztyńskich, a jego żona, uzupełniając swoje wykształcenie, zaczęła pracować w wojsku jako fotoreporter. Po dziesięciu latach zainteresowała się fotografią medyczną. Zaczęła fotografować w szpitalu dziecięcym w Olsztynie. Tam miała okazję spotkać się z Janem Pawłem II podczas jego pielgrzymki na Warmię i Mazury. Spotkanie to zaowocowało ponad stu zdjęciami z jego wizyty.     

Wielkim hobby państwa Barankiewiczów były podróże motocyklem po Europie. Wspólnie przejechali 70 tysięcy kilometrów, fotografując to, co ich fascynowało – pejzaż, sceny rodzajowe, życie codzienne.

Zapraszamy 24 stycznia (piątek) o godz. 18.00 do Galerii Fotografii i Videoartu w Klubokawiarni Filmowej Awangarda bis (ul. Staromiejska 13 -Targ Rybny).

Źródło: inf. organizatora

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl