Młodzi olsztynianie ze Stowarzyszenia Olsztyn 2.0 wypuścili nowy, miejski przewodnik po naszym mieście. Nie jest to zwykła mapa, a przewodnik należący do międzynarodowej sieci map, do której należą między innymi Praga, Bruksela, Oslo, Porto, czy Ostrawa.
Mapa Use-It Olsztyn to kolorowy przewodnik opisujący ciekawe miejsca do zwiedzania, restauracje, puby, czy zabytki. Co ciekawe, opisy tych punktów na mapie mają inny styl, daleki od tego charakterystycznego dla przewodników miejskich. W opisie jednej z restauracji autorzy informują o wysokich cenach, jednak przekonują, że warto. Do innej z restauracji proponują zabrać aparat. Dlaczego? Bo oprócz tego, że serwuje smaczne dania to jeszcze wyglądają one zjawiskowo. Ten przewodnik nie boi się tematów tabu. W opisie pomnika Dunikowskiego (szubienice) znajdziemy wzmiankę o tym, że jest to najbardziej kontrowersyjny zabytek w mieście.
Wszystkie miejsca na mapie oznaczono z podziałem na kategorie miejsc wartych zobaczenia, miejsc w których można zjeść, wypić drinka, zrobić zakupy, czy odpocząć.
Mapa Use-It to jednak nie tylko opis miejsc, czy trasy spacerowe. To również ciekawe porady dotyczące zwyczajów panujących w Olsztynie. Autorzy podkreślają na przykład, że latem może wydawać się, że miasto opustoszało – tymczasem warto wiedzieć, że olsztynianie w słoneczne dni przesiadują nad jeziorami – głównie nad jeziorem Ukiel, które na mapie Use-It zostało oznaczone jako ''numer jeden''.
Mapa również edukuje – wśród porad znajdziemy wzmiankę o tym, że Olsztyn to Warmia nie Mazury. To ważna lekcja dla turystów, którzy nagminnie popełniają ten błąd.
Nowy przewodnik zawiera również krótki, zabawny słownik wyrazów obcych. Autorzy uczą na przykład jak wymawiać w języku polskim ''proszę'', ''dziękuję'', ''dwa piwa proszę'', czy ''Stomil jest najlepszy''.
Turyści przeglądający przewodnik natrafią także na opis ciekawych imprez i przedsięwzięć, które mają miejsce w Olsztynie. Wśród nich wymieniono Kortowiadę, Olsztyn Green Festival, czy ''Bieg na sześć łąp''.
Przewodnik w języku angielskim można pobrać online za darmo:
W wersji papierowej dostępny jest w innych miastach sieci Use-It. W języku polskim znajduje się również w olsztyńskich lokalach, czy punktach informacji turystycznej.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz