Olsztyn jest jednym z wielu miast na świecie, który włączył się w akcję podnoszenia świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu.
W wydarzeniu udział wziął m.in. prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, który podczas okolicznościowego przemówienia zaznaczył, że coraz więcej osób podchodzi z empatią do dzieci z zaburzeniami rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego.
- Od greckiego słowa "autos", które znaczy "sam", ale jestem przekonany, że nie jesteście sami - mówił Grzymowicz. - Jest wielu ludzi dobrej woli: rodzice, wychowawcy, opiekunowie, koleżanki, koledzy i ludzie, którzy mają pełną świadomośc, którzy podchodzą z empetią, którzy cieszą się, że mogą z wami na co dzień obcować, współpracować i darzyć was ogromnym sercem.
Poczas happeningu dominował kolor niebieski, który symoblizował solidarność z osobami chorymi na autyzm.
To jednak nie koniec tegorocznych obchodów. Przez cały kwiecień na pierwszym piętrze miejskiego ratusza będzie można oglądać wystawę prac dzieci i młodzieży z autyzmem, przygotowaną przez Sylwię Jankowską, Milenę Lewandowską, Alicję Czernysz-Przybylak i Ewę Zawalich z Zespołu Placówek Edukacyjnych.
W drugiej połowie miesiąca, 16 kwietnia, w Zespole Placówek Edukacyjnych odbędzie się Błękitna Sobota - cykl bezpłatnych porad specjalistów dotyczących zaburzeń ze spektrum autyzmu, a 26 kwietnia na deskach Teatru Jaracza wystąpi Integracyjny Teatr Tańca z ZPE.
Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w stolicy Warmii i Mazur odbyły się po raz trzeci.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz