Dziś jest: 26.11.2024
Imieniny: Delfiny, Konrada
Data dodania: 2016-06-23 10:40

ol

Olsztynianie mają swój udział w propagowaniu historii

Olsztynianie mają swój udział w propagowaniu historii
Fot. UM Olsztyna

Olsztyńska młodzież została doceniona w ogólnopolskim projekcie ''Przywróćmy Pamięć'' w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Spośród 56 szkół z całego kraju, które brały udział w przedsięwzięciu, wyróżnione zostały trzy placówki. Jedną z nich było olsztyńskie gimnazjum.  

reklama

W Polsce na przestrzeni wieków spotykały się różne kultury i religie, które dzięki pokojowemu współistnieniu stworzyły niezwykłe, wielokulturowe dziedzictwo. Ważną częścią tej wieloetnicznej społeczności byli Żydzi.

Śladem ich obecności są dziś nie tylko liczne zabytki architektury oraz zaniedbane cmentarze, ale także ważny wkład w rozwój kultury i sztuki polskiej.

- Chcemy razem z młodymi ludźmi odkrywać to wielokulturowe dziedzictwo i przywracać pamięć o nim - bo wierzymy, że w ten sposób lepiej zrozumiemy siebie nawzajem i otaczający świat – mówią organizatorzy Programu, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce.

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięła młodzież z Gimnazjum nr 13 w Olsztynie.

- Super było to, że jako pierwsi weszliśmy na scenę i zostaliśmy wyróżnieni - nie ukrywa radości jedna z uczestniczek, Gabrysia.

Spośród 56 szkół z całego kraju, które brały udział w przedsięwzięciu, wyróżnione zostały trzy placówki. Jedną z nich było olsztyńskie gimnazjum. Ekipa filmowa przygotowała reportaż o działaniach młodzieży i opiekunów przy okazji projektu.

- Wykorzystaliśmy pobyt fachowców i podpytaliśmy o to, jak nagrywać materiały, jak przeprowadzać wywiady i jak patrzeć na przestrzeń tak, by w przyszłości udoskonalać nasze reportaże - przyznaje opiekunka zadania, Joanna Mieszczyńska. - W Warszawie trzysta osób miało okazję obejrzeć uczniowskie projekty z całej Polski, w tym ten prezentujący nasze miasto. Pokazaliśmy Olsztyn czasów przedwojennych i współczesny.

Projekt olsztyńskich uczniów zatytułowany "Działanie nośnikiem pamięci o przeszłości" składało się z kilku zadań. Głównym punktem był montaż słowno-muzyczny "Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz? (Romeo i Julia w Auschwitz)".

 

Źródło: UM Olsztyna/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl