Trwa liczenie głosów na projekty w ramach tegorocznej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku na wygrane projekty osiedlowe przeznaczona będzie kwota 110 tysięcy złotych. Na realizację najpopularniejszego wśród mieszkańców projektu ogólnomiejskiego przeznaczony zostanie milion złotych.
W tym roku wśród zgłoszonych projektów ogólnomiejskich znalazły się między innymi propozycje dla rowerzystów jak choćby stworzenie Systemu Samoobsługowych Wypożyczalni Rowerów Miejskich, zbudowania alei pieszo-rowerowej wzdłuż Łyny ''Łynostrady'', czy rowerowej obwodnicy - drogi rowerowej wzdłuż ul. Krasickiego i ul. Witosa.
Na wygraną liczą również inicjatorzy projektu budowy sceny koncertowej w parku Kusocińskiego w Olsztynie, czy dużej fontanny w tym samym miejscu.
Swoją szansę na sukces ma również pomysł utworzenia Parku Zacisze dla stale rozrastających się południowych osiedli Olsztyna. Pomysł mieszkańców na ten teren jest następujący – uregulować zbiornik, dokonać regulacji istniejącego drzewostanu, wyciąć krzaki, zmeliorować teren, doprowadzić teren do porządku i zasiać trawę. Mieszkańcy w ramach korzystania z terenu wytyczą ścieżki, wskażą miejsca najatrakcyjniejsze.
O realizację walczyli również pomysłodawcy projektów prozdrowotnych. Mowa i projekcie ''Zdrowe Olsztynianki'', który miałby polegać na promocji szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). W ramach zadania przewiduje się objęcie ok. 600 dziewczynek z 3 roczników (np. 2003-2005) darmowymi szczepieniami.
Na wyniki głosowania czekają także pomysłodawcy budowy Bulodromu w olsztyńskim Parku Centralnym. Otoczony krawężnikiem plac do gry w boule o wymiarach 16x15m miałby służyć wszystkim mieszkańcom niezależnie do wieku.
Wśród projektów ogólnomiejskich są również propozycje organizacji spotkań, warsztatów, czy szkoleń. Przykład? ''Rynek Sztuk'', czyli pomysł prowadzenia nieszablonowych działań artystycznych różnych dziedzin sztuki z nastawieniem na zabytkową architekturę Starego Miasta. Wśród projektów ''idei'' jest również popularny już ''Da się w Olsztynie'' polegający na organizacji szkoleń i spotkań rozwijających przedsiębiorczość młodych w Olsztynie.
O szansę na realizacje walczyły też mniejsze projekty jak choćby pomysł zorganizowania Europejskiego Kongresu Architektonicznego Olsztyn 2016, wydarzenia muzycznego Andergrant Music Festival Vol 1., czy organizacji nurkowiska miejskiego nad Jeziorem Ukiel przy ul. Bałtyckiej.
Który projekt ogólnomiejski zyskał największe poparcie olsztynian, a co zmieni się na osiedlach? Dowiemy się już 5 października, wtedy też opublikowane zostaną wyniki trzeciej edycji OBO.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz