Na wniosek Forum Rozwoju Olsztyna, lokalnych oddziałów Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków wszczęte zostało postępowanie administracyjne, które miało ustalić, czy olsztyński dworzec powinien zostać wpisany do rejestr zabytków, czego domagają się stowarzyszenia.
PKP nie czekając na rozstrzygnięcia w tej spawie ogłosiły przetarg na projekt budowy nowego Dworca Głównego w Olsztynie.
W międzyczasie zapadła decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ten nie zgodził się na wpisanie obiektu do rejestru. Ochroną objęto natomiast wiaty peronów 2, 3 i 4.
Tymczasem olsztyńskie stowarzyszenia wykorzystały przysługujące im prawo odwołania od decyzji konserwatora do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dziś okazuje się, że minister uchylił decyzję konserwatora i nakazał ponownie rozpatrzenie sprawy w Olsztynie.
- Zdaniem ministra istnieje potrzeba ponownej analizy zgromadzonego materiału dowodowego i rozważanie, czy budynek zasługuje na miano zabytku. Ponadto w uzasadnieniu decyzji czytamy, że postępowanie trzeba powtórzyć w znacznej części, dlatego minister nie może rozstrzygnąć samodzielnie sprawy, lecz musi skierować ją do ponownego rozpoznania – informuje Forum Rozwoju Olsztyna.
Przypomnijmy, w tym miesiącu Spółka PKP SA wybrała wykonawcę, który miałby zaprojektować przebudowę dworca w Olsztynie wraz z modernizacją układu torowo-peronowego i infrastruktury kolejowej. Projekt nowego dworca miałby kosztować nieco ponad 5 mln złotych.
Do podpisania umowy jednak nie dojdzie. Bydgoskie CBA zatrzymało bowiem 5 osób w związku z podejrzeniem ''ustawiania'' przetargów. W tle pojawia się sprawa olsztyńskiego dworca. Tym samym służby nie dopuściły do rozstrzygnięcia przetargu.
Jaki los czeka teraz olsztyński dworzec? Wiele zależy od kolejnego rozstrzygnięcia w sprawie ewentualnego wpisania dworca do rejstru zabytków. Jeśli budynek trafi do rejestru - spółka PKP nie będzie mogła go wyburzyć - konieczna będzie przebudowa obecnej bryły.
- Obecnie analizujemy dokładnie treść decyzji i zastanowimy się, jakie kroki możemy jeszcze podjąć, aby dworzec został uznany za zabytek. A w najbliższym czasie przedstawimy kolejne wizualizacje, tym razem prezentujące wygląd dworca z zewnątrz – informuje FRO.
Komentarze (20)
Dodaj swój komentarz