Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2022-09-09 10:34

Redakcja

Olsztyński Marsz Równości otwiera linię wsparcia

Olsztyński Marsz Równości otwiera linię wsparcia
Olsztyński Marsz Równości otwiera linię wsparcia
Fot. materiał prasowy

10 września to Światowy Dzień Zapobieganiu Samobójstwom. Olsztyński Marsz Równości tego dnia otwiera Linię Wsparcia, która będzie czynna w każdy poniedziałek. Pomocy będzie udzielać psycholożka.

reklama

Samobójstwa to jedna z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów, którym można zapobiec. Jak mówią eksperci, jest to możliwe poprzez ułatwienie dostępu do pomocy psychologicznej i psychiatrycznej, ale też edukacji społecznej. Chcąc tę pomoc psychologiczną ułatwić, organizatorki Olsztyńskiego Marszu Równości ogłaszają otwarcie telefonicznej linii wsparcia. Profesjonalnej pomocy telefonicznej udzielać będzie psycholożka. Jej pierwszy dyżur odbędzie się symbolicznie w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, 10 września, o 17:00 pod numerem +48 605 992 983 i potrwa godzinę. Następnie psycholożka dostępna będzie w każdy poniedziałek od 17:00 do 18:00.

- Naszą linię kierujemy do osób, które potrzebują wsparcia psychologicznego. Brzmi to bardzo prosto i tak jest. Nie oceniamy osób ze względu na wiek, miejsce zamieszkania, sytuację ekonomiczną, orientację, tożsamość, zdrowie, pochodzenie czy wyznanie. Jeśli ktoś czuje, że chce skonsultować się ze specjalistką, to jest to ważny i wystarczający powód - mówi Agata Szerszeniewicz z Olsztyńskiego Marszu Równości. - Jesteśmy już w trakcie prac nad rozszerzeniem ilości dyżurów i będziemy wspierać psycholożkę Katarzynę Grabię, która poprowadzi naszą linię, w otworzeniu nieodpłatnej pomocy dla osób transpłciowych i niebinarnych oraz warsztatów dla rodziców osób LGBTQIA+. Na stronie policji można zapoznać się z tragicznymi statystykami prób samobójczych i samobójstw w Polsce i osoby w nich ujęte są wystarczającym powodem, dla którego jeśli można, to trzeba działać.

Szerszeniewicz nawiązuje do danych z komend wojewódzkich policji, które zbierają informacje o znanych im próbach samobójczych i samobójstwach. W samym tylko Olsztynie w 2021 próbę samobójczą podjęło 120 dzieci, młodzieży i młodych dorosłych do 24 roku życia. 16 osób targnęło się na swoje życie skutecznie.

Czy młode osoby szukają pomocy psychologicznej? Na to pytanie odpowiada psycholożka Katarzyna Grabia: - W codziennej pracy psychologa widzę i słyszę, że młoda część społeczeństwa coraz głośniej mówi o swoich potrzebach, takich jak traktowanie ich poważnie, między innymi w kwestii psychoseksuologicznej. Niestety, nie ma rozwiązań systemowych, które zapewniłyby taki zakres pomocy psychologiczno-psychiatrycznej, jaki jest aktualnie potrzebny. Poza tym czas, który potrzebuje część społeczeństwa na zrozumienie i zdobycie wiedzy związanej z seksualnością człowieka, w tym procesu poznawania, akceptowania i ujawniania orientacji seksualnej lub/i tożsamości płciowej, nie sprzyja osobom, których dojrzewanie psychoseksuologiczne dotyczy tu i teraz. Niektóre trudności, których doświadczają w szkole, pracy czy środowisku domowym sprzyjają poczuciu dyskomfortu mogącego w różny sposób wpływać na codzienne funkcjonowanie.

Fundacja na rzecz Praw Ucznia, która prowadzi projekt „Psycholog w każdej szkole" zwraca uwagę, że w Polsce działa ok. 20 tys. szkół dla dzieci i młodzieży, a zatrudnionych w szkołach psychologów jest około 11 tysięcy. Dane te potwierdziło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Niewystarczającą ilość psychologów i pedagogów wskazał również NIK w swoich raportach - w ponad 40 proc. szkół nie był zatrudniony na etacie żaden z tych specjalistów. Dlatego każde wsparcie młodzieży jest ważne.

- Anonimowa rozmowa z kimś, kto ma doświadczenie i wiedzę w pomaganiu osobom w trudnej sytuacji emocjonalnej jest nie do przecenienia - twierdzi Weronika Hause, studentka UWM i członkini działu prawnego Fundacji na rzecz Praw Ucznia. - Często łatwiej otworzyć się przed kimś obcym i obiektywnym niż przed rodzicami czy przyjaciółmi. Takich linii telefonicznego wsparcia powinno być jak najwięcej. W szkołach brakuje psychologów, a to właśnie osoby uczniowskie LGBTQIA+ są najbardziej narażone na wykluczenie, stygmatyzację i potrzebują profesjonalnej pomocy.

- Chcemy, żeby osoby uczniowskie wiedziały, że my wszystkie o was myślimy. Nie jesteście same - kończy Szerszeniewicz.

Galeria

Komentarze (15)

Dodaj swój komentarz

  • elli 2022-09-10 16:10:00 172.226.*.*
    Psycholog Katarzyna Grabią ma wpisane w dyplomie "psycholog". przedstawianie się jako tzw. "psycholożka" - to uwłaczanie etyce akademickiej i poniżanie własnego zawodu. Zaś grzebanie w cudzych rozporkach przez niejaką Agatę Szerszeniewicz - to sprawa dla neurologa.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • Taka prawda 2022-09-09 23:33:38 5.173.*.*
    W 2018 roku piosenkarka Demi Lovato przedawkowała mieszankę heroiny i fentanylu. Jej lekarze twierdzą, iż piosenkarka była 5-10 minut od śmierci. Demi cudem przeżyła niewydolność kilku narządów, zawał oraz kilka udarów - wszystkie spowodowane przedawkowaniem. Po przebudzeniu doszła do, że jest panaseksualna...Osobę panseksualną może pociągać mężczyzna, kobieta, osoba transpłciowa lub osoba, która nie identyfikuje się z żadną płcią, jest niebinarna. Kolejno dodała, że jest właśnie też osobą....niebinarną. Dalej uważacie, że LGBT to coś normalnego, czy jest to wynikiem zaburzeń i narkotyków?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
  • taka prawda 2022-09-09 18:17:17 195.191.*.*
    Mój kolega wyjechał do Holandii w 2008r, pojechał tam jako normalny chłopak, który miał wiele męskich zajawek, uganiał się za dziewczynami, melanżował z nami we wspólnym klimacie itd. Wiem, że w Holandii popłynął z dragami m.in. amfa, mefedron, grzybki. Wrócił do Polski w 2019 roku jako.... trans-kobieta, mówiąc.... że zawsze to czuł. Tym ludziom trzeba pomóc zanim zamienią się w wynalazki lgbt.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 2
  • Jak ci na imię dziewczynko? APOSTAZJA!!!!! 2022-09-09 13:33:58 31.60.*.*
    Brawa dla Agaty Szerszeniewicz za linię wsparcia 👏👏👏👏👏. Mam nadzieję że to będzie w przyszłości dłużej niż 1 godzina w tygodniu .
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 11
  • Kilka mądrych słów 2022-09-09 13:18:43 51.158.*.*
    Lesbijskie mamy w Śwince Pepie, homoseksualiści w bajkach na Netfliksie, najnowsze produkcje Disneya obfitujące w sceny homo. Seriale Netflix, w których pary hetero pokazywane są jako toksyczne, zaś homo wzorowe. Tęczowe piątki w szkołach. Algorytm Tik Toka i YouTube wysoko pozucjonujący LGBT. A wy się dziwicie, że coraz więcej młodych osób zastanawia się nad swoją orientacją i płcią? Dziecku można wmówić dosłownie wszystko. Niestety bilans jest szokujący, bo młodzi ludzie z zaburzoną tożsamością czy orientacją są nawet dziesięciokrotnie bardziej skłonni do prób samobójczych (i to bez względu na ustawodastwo i poziom tolerancji mieszkańców badanego kraju, nawet w Szwecji) o depresjach i innych zaburzeniach nie mówiąc. Chrońcie dzieci przed propagandą ideologii LGBT, póki jeszcze możecie i macie na nią wpływ. Rozmawiajcie z nimi. Interesujcie się co dziecko ogląda w TV i internecie na smartfonie. Interesujcie się sytuacją w szkole, gdzie ideologia LGBT trafia nawet poprzez niektóre nauczycielki. Zapewniam, lepiej zapobiegać niż leczyć tudzież organizować pogrzeb.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 2
  • TW 2022-09-09 12:49:39 88.156.*.*
    „Osoby uczniowskie” do tablicy🤣 ….. bez zgłębienia ideologii lgbtqia+ (cokolwiek kryje sie pod tym ciagle zmienianym skrótem) nie pojmiesz o co Lewakom chodzi
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
  • Śmiechłem 2022-09-09 12:44:28 46.205.*.*
    LGBTQIA+ ? Że co? Pederastom padło na głowę.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 3
  • Kasia Orneta 2022-09-09 10:52:12 88.156.*.*
    Kiedy w końcu rozliczycie Paradę? Nie można się do was dodzwonić! Wraz z koleżankami podpisałyśmy listy! Ile można czekać na 60 zł?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 3
  • Zwykły człowiek 2022-09-09 10:35:59 79.191.*.*
    Dlaczego pomoc świadczycie tylko dla gejów i lesb? To dyskryminacja
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 5

www.autoczescionline24.pl