Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2018-03-28 09:48

Redakcja

Opieszałość ministra w zwalczaniu epidemii afrykańskiego pomoru świń. Tracą lokalni rolnicy

Zarządzenia ministra Jurgiela, w kwestii ochrony przed epidemią afrykańskiego pomoru świń, stawiają pod znakiem zapytania opłacalność hodowli trzody chlewnej – twierdzi posłanka z Warmii i Mazur Urszula Pasławska. W najtrudniejszej sytuacji są właściciele małych gospodarstw, którzy zwyczajnie nie są w stanie spełnić wysokich wymogów tak zwanej bioasekuracji.

reklama

Na Warmii i Mazurach zarejestrowanych jest 4806 stad świń, które liczą obecnie ponad 720 tys. sztuk zwierząt. Ich właściciele są coraz bardziej zaniepokojeni zagrożeniem ASF, bo zarażone chorobą dziki już pojawiły się w 4 powiatach: ełckim, piskim, bartoszyckim i braniewskim.

Epidemii zaradzić ma rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z 28 lutego, jednak rygorystyczne nakazy znacznie obniżają opłacalność hodowli trzody chlewnej, jedynego źródła utrzymania wielu rolników.

- Do mojego biura zgłasza się wielu hodowców, którzy po wejściu w życie rozporządzenia mają ogromne trudności ze sprzedażą swoich tuczników. Często zdarza się, całkiem zdrowe tuczniki są od nich kupowane w cenie nawet o 10 procent niższej – mówi posłanka Urszula Pasławska. – W tej sytuacji państwo bezwzględnie powinni pomóc rolnikom, którzy płacą za nie swoje błędy. W jaki sposób? Należy rozważyć utworzenie państwowych podmiotów prowadzących skup interwencyjny tuczników oraz wprowadzenie stałego programu rekompensaty dochodów utraconych przez hodowców. I ja osobiście, i cały klub PSL będziemy się tego domagać od Ministerstwa Rolnictwa.

Posłanka już wysłała interpelację do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prosząc o jak najszybszą interwencję oraz odpowiedź na następujące pytania:

- Czy ministerstwo planuję utworzyć państwowe podmioty skupujące trzodę chlewną

z terenów objętych ASF lub zawarcie umowy z zakładami skupującymi gwarantującej skup tuczników od rolników w strefie czerwonej?

- Czy ministerstwo planuje wprowadzenia mechanizmów wsparcia finansowego pozwalających szczególnie małym gospodarstwom na zastosowanie zasady bioasekuracji?

- Czy ministerstwo planuje wprowadzenia stałego programu rekompensaty utraconych dochodów dla producentów trzody chlewnej?

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Kachaa 2018-03-29 09:58:20 80.50.*.*
    ASF pojawił się 6 lat temu. Co wtedy robił partyjny kolega Pasławskiej minister Sawicki?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl