W październiku 2021 roku starosta ostródzki, Andrzej Wiczkowski oraz wicestarosta Jan Kacprzyk podpisali list intencyjny z Grupą LOTOS na stworzenie innowacyjnej nawierzchni drogowej w Kajkowie.
Asfalt redukujący smog, to innowacyjny produkt i przedmiot badań projektu „Ekologiczne asfalty”, który spółka Lotos realizowała wspólnie z Politechniką Gdańską. W roku 2022 Grupa ORLEN przejęła Grupą LOTOS i teraz to ona kontynuuje działania związane z testowaniem asfaltu przyszłości.
Miejsce na sprawdzenie nowatorskiego produktu nie zostało wybrane przypadkowo. Jest to odcinek na ulicy Świetlińskiej w podostródzkim Kajkowie. - Miejscowość leży w pobliżu S7, gdzie jest bardzo duży ruch – tłumaczy Agnieszka Kędzierska, ekspert w Dziale Badań Petrotechnologii i Zagospodarowania CO2. - Jest też tutaj wiele osiedli mieszkaniowych, które korzystają z pieców grzewczych. To doskonałe miejsce, żeby sprawdzić skuteczność naszego wynalazku – dodaje.
Innowacyjna nawierzchnia testowana jest w Kajkowie pod Ostródą
Tym, co odróżnia asfalty ekologiczne od zwykłych jest dodatek fotokatalizatora. - Ma postać proszku i na skutek działania promieni słonecznych oczyszcza powietrze w obrębie pasa drogowego. Chodzi o zanieczyszczenia pochodzące z samochodów, jak też powstające wskutek działania pieców grzewczych, które wykorzystywane są w domostwach – mówi Kędzierska.
Fotokatalizator redukuje zanieczyszczenia do prostszych substancji, które nie są szkodliwe dla zdrowia. Celem projektu jest osiągnięcie redukcji zanieszczeń benzo(a)pirenu o 25 procent, a lotnych związków organicznych i tlenków azotu o 40 procent. - Do tej pory nikomu na świecie nie udało się osiągnąć takich wartości – podkreśla ekspertka.
Umowę na wzmocnienie nawierzchni ulicy Świetlińskiej powiat ostródzki podpisał z wykonawcą 28 lutego br. Wartość robót to 545 300,5 zł brutto. Wykonanie innowacyjnej warstwy ścieralnej leży w gestii PKN Orlen.
Przypomnijmy, że regularnie poziom zanieczyszczeń powietrza w polskich miastach sprawdza Polski Alarm Smogowy. Najnowsze wyniki wśród smogowych liderów wskazywały przede wszystkim miejscowości z Małopolski (aż 5 na 15 o najwyższym stężeniu rakotwórczego benzo[a]pirenu). W rankingu znalazła się jedna miejscowość z województwa warmińsko-mazurskiego, Nowe Miasto Lubawskie [Najbardziej rakotwórcze miasta w Polsce. Debiut z Warmii i Mazur]
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz