Przestępczy proceder opierał się o zasadę nakładania podatku VAT w miejscu przeznaczenia towarów, które są przemieszczane między różnymi krajami Unii Europejskiej lub eksportowane poza jej granice. Ze wspomnianej zasady wynika, że w przypadku wywozu wewnątrzwspólnotowego lub eksportu produktów, podatnikowi przysługuje zwrot podatku VAT. Grupa poprzez stworzenie kontrolowanego obrotu towarem oraz towarzyszącemu temu systemowi przepływu dokumentów i środków finansowych wyłudzała nienależny zwrot.
Rozpracowywana grupa zorganizowała obrót elektroniką użytkową, przede wszystkim telefonami komórkowymi oraz tabletami. Podejrzani dokonywali szeregu transakcji handlowych pomiędzy wieloma podmiotami gospodarczymi, które swoje siedziby mają w Polsce oraz w innych państwach członkowskich UE, a także poza Europą.
Towar w Polsce, po „przejściu” przez spółki „słupy”, przeważnie zarejestrowane na obcokrajowca, trafiał do tzw. buforów, tj. spółek mających zalegalizować ich przepływ. W dalszej kolejności przekazywany był do dużych podmiotów gospodarczych działających na rynku polskim w branży elektronicznej, a następnie ich przedstawiciele sprzedawali go do wcześniej ustalonych firm działających m.in. w Dubaju lub Hong Kongu.
Wobec dwóch, teraz zatrzymanych, osób Sąd Rejonowy w Olsztynie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
W całej sprawie 9 osobom postawiono zarzuty, w tym m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie oszustw oraz przestępstw karno-skarbowych. Za wskazane czyny grozi kara do lat 15 pozbawienia wolności.
Zabezpieczono około 18 mln zł na rachunkach bankowych „podejrzanych” firm. Straty Skarbu Państwa wynoszą około 98 mln złotych.
Sprawa ma charakter rozwojowy oraz wielowątkowy. Prowadzona jest przy współpracy z organami kontroli skarbowej, w tym z Urzędem Kontroli Skarbowej w Olsztynie, specjalizującym się w ujawnianiu nieprawidłowości w zakresie podatku VAT w branży elektronicznej.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz