Dziś jest: 01.11.2024
Imieniny:
Data dodania: 2024-11-01 09:00

Aleksandra Sawczuk

Pamiętajmy o tych, którzy odeszli. Obchody Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego

Pamiętajmy o tych, którzy odeszli. Obchody Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego
1 i 2 listopada to święta głęboko zakorzenione w naszej tradycji
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Dziś (piątek, 1 listopada) obchodzimy dzień Wszystkich Świętych. Zgodnie z tradycją, 1 listopada odwiedzamy cmentarze i zapalamy znicze na grobach naszych bliskich. To dzień, który niewątpliwie uświadamia, jak kruche jest życie. Z kolei jutro (sobota, 2 listopada) przypada Dzień Zaduszny.

reklama

Obchody 1 listopada

W tym roku Wszystkich Świętych wypada w piątek. Jak wiadomo, święto stanowi dzień wolny od pracy czy zajęć szkolnych. Często zdarza się, że 1 listopada spędzamy w dużej mierze w podróży, odwiedzając groby bliskich w innych częściach Polski.

Co ciekawe, za czasów PRL-u Wszystkich Świętych nazywane było „Dniem Zmarłych”. Za powód uznaje się brak przychylności dla świąt kościelnych ze strony ówczesnych władz.

1 listopada to święto głęboko zakorzenione w naszej tradycji. To uroczystość obchodzona ku czci zmarłych, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają z Bogiem w niebie. Święto wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali życie za Chrystusa, a których nie wspomniano w miejscowych martyrologiach ani kanonie mszy świętej.

Modlitwa za tych, którzy nie dostąpili zbawienia

Przypominamy, iż dzień później (2 listopada) przypada Dzień Zaduszny. W kościele katolickim jest to okazja do modlitwy za dusze wszystkich zmarłych, również tych, którzy nie dostąpili jeszcze zbawienia. Podczas Zaduszek również zwyczajowo odwiedza się groby bliskich i zapala na nich znicze czy zostawia kwiaty.

Historia obchodów tego dnia wywodzi się z praktyk średniowiecznych mnichów, którzy co roku odprawiali nabożeństwa za zmarłych współbraci. Od IX wieku zaczęto odprawiać modlitwy również w intencji nieżyjących świeckich.

Uznaje się, że w 998 r. opat klasztoru benedyktyńskiego z Cluny, Odylon, wyznaczył 2 listopada dniem obowiązkowych modlitw za wiernych zmarłych we własnym opactwie i klasztorach należących do kongregacji kluniackiej. Z czasem zwyczaj zaczęły przejmować inne zakony. Natomiast w 1311 r. Stolica Apostolska zdecydowała o wprowadzeniu Dnia Zadusznego do kalendarza i liturgii rzymskiej. W przypadku Polski najstarsza informacja dotycząca obchodów Zaduszek pochodzi z początków XIV wieku, z diecezji wrocławskiej.

Odpowiednik Dziadów

Biorąc pod uwagę zwyczaje ludowe, noc pomiędzy dniem Wszystkich Świętych a Dniem Zadusznym, miała być czasem, w którym dusze zmarłych powracają na ziemię i błąkają się w poszukiwaniu modlitwy i ofiary. W tym czasie starano się nie wychodzić z domów. Zaduszki stanowią więc odpowiednik dawnych Dziadów.

Czytaj również:

Olsztyn. Jak dojechać na cmentarz w okresie Wszystkich Świętych? Nowa organizacja ruchu [MAPY]

Galeria

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • gość 2024-11-01 11:16:27 88.156.*.*
    Święto Zmarłych inaczej zaduszki obchodzimy 2 listopada. Natomiast 1 Listopada to Dzień Wszystkich Świętych.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • zagadkaa 2024-11-01 11:06:16 46.205.*.*
    Na którym cmentarzu zostanie pochowany Hermann von Tuskowitz? Zapewne niemiecko-ruskim.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
  • Wyrocznia 2024-11-01 10:40:45 176.221.*.*
    Łatwiej pamiętać o zmarłych niż o żywych. Oto faktyczny sens.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • wędrowiec 2024-11-01 09:29:19 79.191.*.*
    Nareszcie ktoś wytłumaczył łopatologicznie o co chodzi z Świętem Zmarłych bo większość ludzi nie wie
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0

www.autoczescionline24.pl