Przypomnijmy, że 7 lutego 2020 roku, podczas zebrania sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie, sędzia, Wojciech Krawczyk, w imieniu 31 zebranych, złożył wniosek, w którym wnoszono o głosowanie nad trzema projektami uchwał. Jedna z nich dotyczyła zaprzestania utrudniania wykonywania obowiązków sędziego dla Pawła Juszczyszyna, który został zawieszony przez ówczesną Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Funkcjonujący wtedy jako prezes Sądu Rejonowego w Olstzynie, Maciej Nawacki, podarł dokumenty, a do głosowania, nie doszło.
W grudniu 2024 roku prokuratura złożyła wniosek do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego o uchylenie immunitetu Macieja Nawackiego. Wynika to z oskarżeń o naruszenie interesu publicznego, przekroczenie uprawnień oraz zniszczenie dokumentów.
- Po wielu latach niepodejmowania decyzji przez prokuraturę - pod rządami poprzedniej władzy - obecnie sprawa w końcu ruszyła. Przeszkodą do jej prawnego zakończenia, jest sprawa immunitetu, który musi być uchylony – tłumaczy Juszczyszyn.
Jak mówi, zażądał list poparcia sędziowskich kandydatów do Krajowej Rady Sądowniczej: - Wygląda na to, że bardzo naraziłem się poprzedniej władzy – puentuje sędzia.
***
Pisaliśmy na ten temat również tutaj:
***
W związku z nieprzyjemnościami, jakie spotkały sędziego Juszczyszyna, wytoczył sprawę, m.in. Małgorzacie Manowskiej – I Prezes Sądu Najwyższego, rzecznikom dyscyplinarnym sędziów sądów najwyższych – m.in. Michałowi Lasocie, Przemysławowi Radzik i Piotrowi Schabowi, jak również Zbigniewowi Ziobrze (byłemu ministrowi sprawiedliwości) oraz Nawackiemu.
Red. Szczepanik poruszył również głośny temat adwokata od "trumien na kółkach" – Piotra K., który jest oskarżony o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego pod Barczewem [WIĘCEJ: Olsztyn. Adwokat od "trumien na kółkach" nie stawił się w sądzie. Mowy końcowe w prima aprilis]. Wielu ma wątpliwości, czy nie zostanie potraktowany łagodniej, ze względu na swoją pozycję.
- Temu służy instytucja wyłączenia sędziego – tłumaczy wiceprezes.
Sędzia uważa, że instytucje unijne, np. Europejskie Centrum Konsumenckie, są przydatne dla obywateli.
- Gdyby nie regulacje europejskie dotyczące ochrony konsumentów, wiele osób nie wygrałoby z polskimi bankami w sporach o kredyty frankowe – opowiada Juszczyszyn.
Juszczyszyn pracował w Olsztynie jako listonosz, a ludzie bardzo często celowo nie odbierają przesyłek sądowych: - Nieodebranie przesyłki spowoduje, że sąd uzna ją za doręczoną. Taka osoba nie będzie świadoma, że zaocznie zapadł na nią wyrok – tłumaczy.
Co ciekawe, sędzia pasjonuje się wspinaczką górską – praktykował ją w Tatrach, Alpach i Himalajach.
- Ostatnie lata dały mi tyle niegórskiej adrenaliny, że aktywne uprawianie wspinaczki w górach – odłożyłem na bok – przyznaje.
Krytycznie odniósł się także do określenia "kasta" na temat grupy zawodowej sędziów: - Ostatnie lata nauczyły nas, by rozmawiać ze społeczeństwem, również z mediami. Sędzia ma wręcz obowiązek wypowiadać się i protestować w sprawach sądownictwa – w szczególności – niezależności sądownictwa.
I podkreśla: - Nad ustawami jest konstytucja, więc jeśli sędzia stwierdza, że dany przepis ustawy, jest sprzeczny z konstytucją, to ma obowiązek odmówić jego zastosowania.
Komentarze (19)
Dodaj swój komentarz